Sól fizjologiczna – jakie ma właściwości i zastosowanie?
Inhalacje, płukanie nosa, przemywanie spojówek, oczyszczanie ran – to tylko niektóre z medycznych i pielęgnacyjnych zastosowań soli fizjologicznej. Sprawdź, jakie są właściwości tego płynu.
Spis treści
Początki stosowania soli fizjologicznej datuje się na okolice 1831 roku, kiedy Europę ogarnęła pandemia cholery. Od tego czasu jej zastosowanie w medycynie stało się bardzo szerokie. Jakie działanie ma sól fizjologiczna? Do czego możesz ją wykorzystać w warunkach domowych? Sprawdź!
Co to jest sól fizjologiczna?
Sól fizjologiczna jest roztworem wody i chlorku sodu (sól kuchenna, NaCl). Stężenie soli w roztworze wynosi 0,9%, czyli 0,9 g chlorku sodu na litr wody. O roztworze mówimy, że jest fizjologiczny, co oznacza, że rozpuszczona w nim sól jest w przybliżeniu izotoniczna w stosunku do płynów ustrojowych.
Sól fizjologiczna – właściwości
Jak wygląda sól fizjologiczna? Jest to przezroczysty płyn zapakowany w sposób sterylny.
- Objętość preparatu zależy od planowanego użycia. Najczęściej są to worki do wlewów dożylnych (worki do kroplówek) i ampułki. Worki do wlewów mieszczą zazwyczaj 100 ml, 250 ml lub 500 ml płynu. W ampułki zwykle pakuje się 5-10 ml soli fizjologicznej.
- Sterylna sól fizjologiczna nie zawiera konserwantów. Rzadkim wyjątkiem są pojemniki wielodawkowe i niektóre aerozole do nosa, gdzie mogą się znajdować minimalne ilości środków zabezpieczających przed jej psuciem się.
- Sól fizjologiczna nie drażni tkanek, co pomaga w zminimalizowaniu podrażnień i dyskomfortu. Roztwór medyczny jest też dobrym rozpuszczalnikiem dla podawanych w infuzji leków – zarówno w bezpośrednich wstrzyknięciach przez kaniulę dożylną (wenflon), jak i w kroplówce.
Sól fizjologiczna – działanie
Działanie soli fizjologicznej jest zależne od jej użycia.
- Podawana dożylnie stanowi materiał do nawodnienia i utrzymania równowagi płynów w sytuacjach, kiedy organizm traci wodę i elektrolity. Jest również doskonałym rozpuszczalnikiem i rozcieńczalnikiem dla większości leków podawanych dożylnie. Dzięki swoim izotonicznym właściwościom utrzymuje stabilność leków.
- Sól fizjologiczna dobrze rozcieńcza gęste wydzieliny dróg oddechowych. Może być też stosowana do uszu, gdzie zmiękcza woskowinę.
- Sól fizjologiczna nie podrażnia tkanek, dzięki czemu jest przydatna do ich płukania. Oczyszcza zadrapane i zabrudzone powierzchnie z zanieczyszczeń oraz nawilża, chroniąc tkanki przed bakteriami i wysychaniem.
Sól fizjologiczna – zastosowanie
Zastosowanie soli fizjologicznej jest wszechstronne. Jest używana w przemyśle medycznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, w weterynarii i do higieny osobistej.
Przyjrzyjmy się wykorzystaniu soli fizjologicznej w warunkach domowych.
- Nebulizacje i inhalacje. Inhalacja polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych substancji wraz z powietrzem. Nebulizacja to rodzaj inhalacji, gdzie do dróg oddechowych podaje się lek pod postacią aerozolu. Inhalacje z soli fizjologicznej niekiedy zaleca się podczas infekcji dróg oddechowych, np. w zapaleniu oskrzeli. Są bezpieczne, więc możliwa jest również inhalacja noworodka i niemowlaka. Pod postacią nebulizacji do dróg oddechowych wprowadza się rozpuszczone w soli fizjologicznej leki stosowane m.in. w astmie.
- Nawilżanie oczu. Podanie soli fizjologicznej do oka pomaga w nawilżeniu spojówki i działa w sposób łagodzący na podrażnienia. Wskazania do płukania oczu to np. długotrwała praca przy komputerze lub w klimatyzowanym pomieszczeniu połączona z uczuciem suchości oka. Soli można użyć do próby usunięcia drobnych zanieczyszczeń z powierzchni oka, np. piasku. Jeśli po zakropieniu oka wciąż odczuwasz dyskomfort, zgłoś się na dyżur okulistyczny! Sól fizjologiczna znajduje także zastosowanie w higienie oczu u najmłodszych. Przemywanie oczu noworodka przy jej użyciu jest bezpieczne i zapobiega rozwojowi lub nasileniu infekcji, gdy w kącikach zbiera się wydzielina.
- Oczyszczanie ran. Solą fizjologiczną z jałowej ampułki możesz przepłukiwać i oczyszczać skaleczenia. Schłodzona jest w stanie przynieść ulgę przy drobnych oparzeniach. Jest także zalecana do pielęgnacji ran po piercingu, ponieważ pomaga w utrzymaniu czystości i zmniejsza ryzyko infekcji, nie powodując przy tym podrażnień i nie wysusza.
- Nawilżanie i oczyszczanie śluzówki nosa i zatok. Nawilżanie śluzówki nosa jest wskazane, gdy często przebywasz w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Płukanie zatok i nosa przy użyciu soli fizjologicznej pomaga w walce z uciążliwym katarem i zaleganiem gęstej wydzieliny. W soli fizjologicznej są też rozpuszczane leki na katar u dzieci i dorosłych. Do oczyszczania nosa wystarczy zwykła buteleczka z atomizerem, natomiast preparaty do płukania zatok są czasem wyposażone w specjalną końcówkę.
- Higiena uszu. Sól fizjologiczna pomaga w zmiękczeniu woskowiny zalegającej w przewodzie słuchowym. Jest bezpieczniejsza niż zwykła woda z kranu, ponieważ charakteryzują się sterylnością. Około 50 ml płynu wprowadza się do przewodu słuchowego za pomocą strzykawki.
Sól fizjologiczna – rodzaje
Najpowszechniej stosowane jest sól fizjologiczna bez żadnych dodatków – czysty roztwór 0,9% chlorku sodu. W medycynie zastosowanie ma także sól fizjologiczna z dodatkiem hialuronianu sodu i ektoiny.
- Sól fizjologiczna z dodatkiem hialuronianu sodu ma większe właściwości nawilżające. Znajduje zastosowanie jako sztuczne łzy lub nawilżające krople do oczu – łagodzi suchość, dyskomfort i podrażnienie spowodowane niewystarczającą produkcją łez jeszcze skuteczniej niż sama sól fizjologiczna. W ortopedii jest wykorzystywana do iniekcji dostawowych, a w chirurgii do leczenia ran.
- Dodanie ektoiny do soli fizjologicznej zwiększa właściwości nawilżające i ochronne roztworu, co jest szczególnie wykorzystywane w dermatologii (np. w pielęgnacji skóry atopowej), okulistyce (np. krople nawilżające) i opatrywaniu ran.
Podsumowanie
Sól fizjologiczna jest bezpieczna i dobrze tolerowana, dlatego warto posiadać ją w domowej apteczce. Pamiętaj, że jeśli po jej zastosowaniu, nie odczujesz poprawy swojego stanu (niezależnie czy mowa o płukaniu uszu, czy o oczyszczaniu ran), poproś o pomoc placówkę medyczną.
Źródła:
- Lakhkar A. D. Tonog P., Normal Saline, StatPearls, Treasure Island (FL), StatPearls Publishing, 2024, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545210/, [dostęp: 11.04.2024 r.]
- Sód (chlorek sodu) (sodium chloride) opis substancji – Indeks Leków MP, https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=161, [dostęp: 11.04.2024 r.]
- Sylviu-Dan F, Przewlekle zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci, Medycyna Praktyczna – Pediatria, 2015