Opis
Nazwa | Clarelux |
Nazwa międzynarodowa | Clobetasoli propionas |
Dawka | 500 mikrogramów/g |
Postać | piana na skórę |
Wielkość opakowania | 50 g |
Działanie/właściwości |
|
Mobilat (0,2 g+1,0 g+2,0 g)/100 g, żel, 50 g zawiera substancje czynne: mukopolisacharydowy polisiarczan, ekstrakt z kory nadnerczy i kwas salicylowy.
Działanie
Jak działa Mobilat?
Lek Mobilat żel zawiera ekstrakt z kory nadnerczy o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwwysiękowych. Działanie to wspomaga kwas salicylowy, który dodatkowo wywiera działanie przeciwbólowe i ułatwia penetrację biologicznie czynnych składników leku Mobilat do tkanek (patrz.: właściwości kwasu salicylowego). Mukopolisacharydowy polisiarczan działa przeciwzapalnie i zmniejsza miejscowo krzepliwość krwi, zwiększa przepływ tkankowy i przyspiesza regenerację tkanek.
Wskazania
Wskazania do stosowania:
Leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków.
Leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien.
Przeciwwskazania
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują: ospa wietrzna, reakcje poszczepienne, grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry lub inne swoiste zmiany skórne w obszarze podawania leku (np. zmiany gruźlicze, kiła). Lekarz zadecyduje czy u pacjenta można stosować lek Mobilat.
O stosowaniu u dzieci zadecyduje lekarz po przeprowadzeniu analizy korzyści do ryzyka. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia bez przepisu lekarza.
Pacjenci z zaburzoną czynnością nerek: o długotrwałym stosowaniu leku Mobilat żel zadecyduje lekarz po przeprowadzeniu analizy korzyści do ryzyka.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Mobilat żel należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Mobilat żel powinien być stosowany jedynie na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu żelu Mobilat z otwartymi ranami, oczami i błonami śluzowymi.
Po nałożeniu mobilat żel na zmienioną chorobowo skórę należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć Mobilat?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Kwas salicylowy może zwiększyć wchłanianie innych leków stosowanych miejscowo. Długotrwałe stosowanie leku Mobilat na dużych obszarach skóry może prowadzić do zwiększenia działania toksycznego metotreksatu oraz działania hipoglikemizującego sulfonylomocznika.
Ciąża
Nie należy stosować leku Mobilat na dużych powierzchniach skóry u kobiet w ciąży, chyba że ewentualne korzyści terapeutyczne dla matki przeważają nad ryzykiem dla dziecka.
Nie stosować leku Mobilat w okolicy piersi u kobiet karmiących piersią.
Dawkowanie
Jak stosować Mobilat?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Okres stosowania leku Mobilat określa lekarz i zależy on od rodzaju i przebiegu choroby.
Mobilat żel jest lekiem do stosowania miejscowego, na skórę.
Zalecana dawka:
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej należy raz lub trzy razy na dobę na zmienione chorobowo miejsca nakładać pasek żelu o długości od 5 do 15 cm. Jeżeli pacjent stosuje opatrunek okluzyjny dawkę można odpowiednio zwiększyć. Po nałożeniu żelu na zmieniony chorobowo obszar, należy delikatnie wmasować go w skórę. Długotrwałe stosowanie leku Mobilat na dużych obszarach powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
Skutki uboczne
Czy Mobilat ma skutki uboczne?
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Odnotowano występowanie następujących działań niepożądanych:
rzadko (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 osoby na 1000) miej scowe podrażnienia skóry
bardzo rzadko (mogą wystąpić nie więcej niż u 1 osoby na 10 000) uczulenia kontaktowe.
Skład
Pozostałe składniki to: disodu edetynian, olejek rozmarynowy, etanoloamina, karbomer, glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona.