Probiotyki i leki osłonowe

  (161)

Sortuj:

Pokaż 21 z 161 wyników

Probiotyki

Probiotyki

Probiotyk dla dorosłych – czym jest?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które, przyjmowane w odpowiednich ilościach, mają pozytywny wpływ na zdrowie. Nazwa „probiotyk” pochodzi z języka greckiego, w którym „pro bios” – oznacza „dla życia”. Co ciekawe, dobroczynne mikroorganizmy występują naturalnie w ludzkim organizmie i stanowią integralną część mikroflory jelitowej. Znajdują się w przewodzie pokarmowym, gdzie odgrywają istotną rolę w trawieniu, wchłanianiu składników odżywczych oraz w funkcjonowaniu jelitowego układu immunologicznego. Z tego powodu bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji między bakteriami probiotycznymi i chorobotwórczymi.

  • Do zaburzeń mikroflory jelitowej dochodzi wskutek antybiotykoterapii, długotrwałego stresu, diety ubogiej w składniki odżywcze, braku aktywności fizycznej oraz chorób przewlekłych.
  • W zachowaniu homeostazy mikrobiomu w organizmie istotną rolę odgrywają probiotyki, które pozwalają namnażać pożyteczną mikroflorę i łagodzą podrażnienia śluzówki żołądka.
  • To właśnie wytwarzane przez bakterie probiotyczne związki chemiczne (kwasy organiczne, nadtlenek wodoru i bakteriocyny) hamują rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów. Wyrównują również stężenie pH żołądka i biorą udział w syntezie przeciwciał. 

Dostępne w sprzedaży preparaty probiotyczne zawierają zazwyczaj pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus sp., bakterie Bifidobacterium oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Aby dany szczep drobnoustrojów został uznany za probiotyk, musi spełniać szereg wymagań obejmujących takie aspekty jak bezpieczeństwo stosowania, cechy funkcjonalne oraz cechy technologiczne.


Wybierając probiotyk, należy zwrócić uwagę na rodzaj szczepu, nazwę gatunkową, a także symbol, specyficzną nazwę i numer szczepu (kombinację liter i cyfr), np. Lactobacillus casei DN-114 001, Lactobacillus rhamnosus GG. 


Wskazaniem do przyjmowania probiotyków są między innymi:

Zażywanie probiotyków warto rozważyć przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego (np. wzdęciach i zaparciach), ponieważ mogą one być oznaką namnażania się bakterii gnilnych w jelicie grubym. Mikroorganizmy probiotyczne uzupełniają działanie tabletek na wzdęcia i leków na biegunkę, przyspieszając powrót do zdrowia. W sprzedaży dostępne są również probiotyki ginekologiczne (doustne lub dopochwowe), mające na celu odbudowę naturalnej mikroflory pochwy, zaburzonej wskutek infekcji intymnych czy stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Jak działają tabletki osłonowe?

Leki osłonowe to preparaty chroniące organizm przed skutkami ubocznymi antybiotykoterapii. Przyjmowanie antybiotyków może sprzyjać wyjałowieniu flory bakteryjnej jelit, ponieważ oprócz chorobotwórczych bakterii niszczone są również te pożyteczne. Leki i tabletki osłonowe pomagają przywrócić równowagę mikroflory jelitowej oraz zapobiegają występowaniu biegunki polekowej.

Warto podkreślić, że preparaty osłonowe obejmują nie tylko probiotyki, ale także prebiotyki i synbiotyki. Czym różnią się poszczególne typy preparatów?

  • Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które przynoszą korzyści zdrowotne poprzez kolonizację jelit i poprawę składu mikroflory jelitowej.
  • Prebiotyki to niestrawione składniki pokarmowe, znajdujące się w okrężnicy, np. błonnik czy oligosacharydy (oligofruktoza, inulina), które stymulują wzrost i aktywność korzystnych bakterii jelitowych.
  • Synbiotyki to produkty zawierające probiotyki i prebiotyki. Wspierają zdrowie jelit poprzez jednoczesne dostarczanie kultur prozdrowotnych mikroorganizmów oraz substancji wspomagających ich wzrost.

Probiotyk w płynie – jakie ma zalety?

Probiotyki w płynie charakteryzują się wysoką przyswajalnością i łatwością dozowania, przez co sprawdzą się szczególnie u niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych. Sprzedawane są najczęściej w butelkach z ciemnego szkła lub innego, nieprzepuszczającego światła materiału, zapewniającego optymalne warunki do przechowywania i stabilność żywych kultur bakteryjnych. 

Probiotyk w kroplach – jak go stosować?

Probiotyk w kroplach, w zależności od konkretnego preparatu, można dodać do letniego płynu lub zażyć bezpośrednio. Rozwiązanie to sprawdza się u osób, które mają problemy z połykaniem tabletek lub kapsułek, a chcą zadbać o zdrowie przewodu pokarmowego. Krople probiotyczne są zazwyczaj bezsmakowe lub mają delikatny smak. Dzięki precyzyjnemu dawkowaniu są odpowiednie do codziennego stosowania w celu wsparcia równowagi mikroflory jelitowej. 

Probiotyk w saszetkach – co zawiera?

Probiotyki w saszetkach zawierają proszek z żywymi kulturami bakterii. Są gotowe do spożycia i łatwe do przechowywania. Aktywacja preparatu następuje bezpośrednio po rozpuszczeniu w wodzie. Probiotyki w saszetkach mogą być wzbogacone o prebiotyki, witaminy lub minerały. Takie produkty zapewniają kompleksowe wsparcie jelit i ogólnej kondycji organizmu. 

Ostateczna decyzja o wyborze formy probiotyku zależy od osobistych preferencji oraz potrzeb zdrowotnych. Najważniejsze, aby zawsze wybierać produkty zawierające odpowiednią ilość kultur oraz wysokiej jakości szczepy bakterii probiotycznych. Kupując probiotyki w aptece, warto skorzystać z pomocy farmaceuty.

Na co stosuje się probiotyki?

Kiedy przyjmować probiotyki?

Dlaczego warto wybrać probiotyki Dr. Max?

Marki powiązane z kategorią: Probiotyki

checkout.warnings.Notice