Leki na biegunkę

  (70)

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia biegunka to oddawanie co najmniej 3 luźnych lub wodnistych stolców na dobę. Biegunka, która trwa krócej niż 14 dni, nazywana jest ostrą, a jeśli utrzymuje się dłużej – przewlekłą. Może być spowodowana m.in. zatruciem pokarmowym, zaburzeniami czynnościowymi, chorobami zapalnymi jelit, a także stresem. Przypadłość ta bywa bardzo uciążliwa, a w dodatku może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń wodno-elektrolitowych, dlatego też wiele osób sięga po dostępne w aptece leki na biegunkę.

Sortuj:

Pokaż 16 z 70 wyników

Biegunka

Biegunka

Jak działają tabletki na biegunkę?

Tabletki na biegunkę mają za zadanie regulować rytm wypróżnień i unormować konsystencję oraz częstotliwość oddawania stolca. W leczeniu biegunki można zastosować preparaty, które absorbują nadmiar wody w jelitach, działają przeciwbakteryjnie lub wspierają odbudowę mikrobioty jelit. Warto więc dobierać preparaty indywidualnie, w zależności od nasilenia objawów, czasu ich trwania, a także przyczyny biegunki. 

  • Jeśli biegunka jest konsekwencją problemów trawiennych można zastosować suplementy lub leki na niestrawność, które złagodzą objawy i przywrócą komfort oraz prawidłową pracę przewodu pokarmowego. 
  • W przypadku biegunki bakteryjnej zastosowanie mają m.in. smektyny, czyli związki glinowo-krzemowe oraz leki hamujące wytwarzanie soku jelitowego w jelitach. Pomocne mogą być też probiotyki. Są to żywe kultury drobnoustrojów, które pozytywnie wpływają na naturalną mikroflorę jelit. Warto omówić z lekarzem zasadność zastosowania szczepów Lactobacillus GG lub Saccharomyces boulardi. Jeśli biegunce infekcyjnej towarzyszy gorączka, można zastosować np. ibuprofen lub paracetamol. 
  • U osób, u których biegunka jest objawem zaburzeń i chorób gastroenterologicznych, wskazane mogą być leki wspomagające układ pokarmowy. Ich stosowanie najlepiej omówić z lekarzem, aby dobrać je odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Można zastosować m.in. leki na zespół jelita drażliwego, a także tabletki na nietolerancję laktozy.

Tabletki na biegunkę różnią się między sobą składem. Leki przeciwbiegunkowe mogą zawierać:

  • Loperamid ‒ spowalnia ruchy jelit i zwiększa wchłanianie wody ze światła jelita.
  • Węgiel aktywowany ‒ ma właściwości adsorpcyjne, pomaga w walce z drobnoustrojami wywołującymi zatrucia pokarmowe.
  • Diosmektyt ‒ powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, wzmacnia ochronę przed patogenami.
  • Hydrożel kwasu metylokrzemowego ‒ działa adsrobująco.
  • Nifuroksazyd ‒ hamuje aktywność patogennych bakterii w świetle jelita.

Oprócz tabletek na rozwolnienie, podczas biegunki warto też zastosować elektrolity. Pomogą one zadbać o gospodarkę wodno-elektrolitową i zapobiec odwodnieniu. To ważne zwłaszcza w trakcie biegunki utrzymującej się kilka dni. 

Jak stosować lek na rozwolnienie?

Leki bez recepty na biegunkę nie powinny być stosowane profilaktycznie, a wyłącznie wtedy, kiedy występują objawy. Ich przyjmowanie najlepiej omówić z lekarzem lub farmaceutą, aby dobrać najskuteczniejszy i najszybszy lek na biegunkę oraz zmniejszyć ryzyko ewentualnych skutków ubocznych. Środki na rozwolnienie mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego należy poinformować specjalistę o stosowanej farmakoterapii. Trzeba też pamiętać, że jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż kilka dni i nie ustępuje mimo stosowania leków, niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu przeprowadzenia szerszej diagnostyki. Podczas biegunki, oprócz przyjmowania leków należy też dbać o odpowiednie nawodnienie, lekkostrawną dietę i odpoczynek. 

Jaki lek jest najskuteczniejszy na biegunkę?

Marki powiązane z kategorią: Biegunka

checkout.warnings.Notice