Jaki termometr wybrać?
Termometr lekarski to urządzenie, które powinno obowiązkowo znaleźć się na wyposażeniu domowej apteczki. Trudno jednak w gąszczu setek sprzętów tego typu zdecydować się na konkretny model. Ponadto każdy producent zapewnia, że to właśnie jego produkt najlepiej spełni oczekiwania użytkownika.
Jakie termometry są dostępne w aptece?
Termometr szklany wypełniony nietoksycznym galistanem – wygląd i zasada działania jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych termometrów rtęciowych. Pomiaru można dokonywać pod pachą, w jamie ustnej lub odbycie. Plusy tego urządzenia to na pewno cena (kilkanaście złotych), rozmiar i łatwość dezynfekcji. Minusy: ciecz czasami ulega rozwarstwieniu, wymaga sporej siły przy strzepywaniu, a zbyt długi czas pomiaru powoduje, że nie nadaje się dla małych dzieci.
Termometr elektroniczny – rozmiarem i wyglądem nieco przypomina tradycyjny sprzęt, ale słupek cieczy jest zastąpiony cyfrowym wyświetlaczem. Pomiar trwa zwykle od 5 do 10 sekund, co, mimo że brzmi zachęcająco, i tak nie sprawdza się przy noworodkach i niemowlętach. Termometr elektroniczny mierzy temperaturę ciała pod pachą, w jamie ustnej lub w odbycie. Wadą jest na pewno to, że wymaga wymiany baterii. Dodatkowo wiarygodność pomiaru mogą zakłócać znajdujące się w pobliżu urządzenia elektroniczne. Podobnie jak termometr szklany wypełniony galistanem kosztuje również kilkanaście złotych.
Termometr bezdotykowy – ma wygląd podłużnej słuchawki lub pistoletu. Sposób działania opiera się na rejestracji fal podczerwonych. Umożliwia błyskawiczny pomiar (od 1 do 4 sekund) na skroni, środku czoła lub w uchu w zależności od modelu. Zakres zawiera się zwykle w przedziale od 0 do 100°C. Tego typu sprzęt sprawdzi się również przy pomiarze temperatury powietrza i powierzchni. Dzięki niemu młodzi rodzice zyskają pewność, że dziecko wypije odpowiednio ciepłe mleko z butelki lub nie oparzy się podczas kąpieli w wanience. Ze względu na bardzo szybki wynik jest odpowiedni dla noworodków i niemowląt. Minusem jest na pewno spory koszt (100 zł i więcej).
Uwaga! Przed użyciem termometru bezdotykowego warto przeczytać uważnie ulotkę i instrukcję obsługi. Sporo osób ma wrażenie, że tego typu urządzenia nie są dokładne lub za każdym razem wskazują inne wartości. Wynika to najczęściej z nieprawidłowej techniki pomiaru (zła odległość od ciała, nieodpowiednie miejsce pomiaru, wykonywanie kolejnych pomiarów bez odstępów czasowych, przeciąg w mieszkaniu itp.).
Co z termometrem rtęciowym?
Chociaż tego typu termometr bardzo dobrze sprawdzał się w pomiarze temperatury ciała, to często ulegał stłuczeniu, a szkodliwe opary rtęci wykazują toksyczne działanie na organizm człowieka i środowisko. Unia Europejska, podejmując działania prozdrowotne i proekologiczne, dąży do eliminacji obecności rtęci w różnych produktach. Koniec wytwarzania tradycyjnych termometrów miał miejsce w 2009 r., dlatego są już niemal niedostępne w większości aptek.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Jeżeli masz w domu małe dzieci albo spodziewasz się dziecka, to ze względu na szybkość pomiaru warto zdecydować się termometr bezdotykowy. Farmaceuta w aptece na pewno doradzi wybór takiego, który będzie prosty w obsłudze. Młodzież i osoby dorosłe spokojnie mogą zakupić tańszy model termometru, np. elektroniczny lub szklany wypełniony galistanem.
Źródła:
- https://www.europarl.europa.eu/sides. [data dostępu: 23.11.2020]
Najnowsze pytania
- wiedza farmaceutyczna
Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?
Pytanie dot. szczepień obowiązkowych
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy zastosować przy ciągłym zmęczeniu?
Pytanie dot. przyjmowania witamin przy ciągłym zmęczeniu.
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy warto suplementować?
Pytanie dot. o suplementację witamin.
- uzupełnienie zdrowej diety
Kiedy brać witaminy – rano czy wieczorem?
Pytanie dot. pory brania witamin.