Jakie witaminy zastosować przy ciągłym zmęczeniu?
Jeżeli zmęczenie mija po kilku dniach odpoczynku, to wszystko jest w porządku, natomiast chroniczne zmęczenie może być objawem poważnej choroby. Zanim więc sięgniemy po preparaty wzmacniające, warto udać się do lekarza celem wykluczenia schorzeń, którym towarzyszy taki stan. Należą do nich:
- cukrzyca,
- choroby tarczycy,
- bezdech senny,
- nowotwory,
- borelioza,
- anemia,
- choroby nerek
- czy odwodnienie.
Po wykluczeniu powyższych przyczyn znużenia można wspomóc się preparatami z apteki. Najlepiej w walce ze zmęczeniem sprawdzą się:
- witamina C,
- witamina B6,
- witamina B1,
- witamina B12,
- dobry magnez
- i kwas pantotenowy.
Warto również zbadać poziom żelaza i witaminy D we krwi, którą i tak powinno się przyjmować w naszej szerokości geograficznej w sezonie jesienno-zimowym. Osoby niecierpiące na choroby układu krążenia mogą spróbować suplementów dodających energii zawierających korzeń żeń-szenia. Ze zmęczeniem całkiem dobrze radzi sobie również Ashwaghanda - zmniejsza niepokój, reguluje poziom kortyzolu i poprawia jakość snu.
Podstawą w przeciwdziałaniu chronicznemu zmęczeniu zawsze pozostanie zdrowa, urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa, higiena snu oraz aktywność fizyczna. Bez prób wprowadzenia takich korzystnych zmian do naszego trybu życia żadna tabletka nie zniweluje poczucia znużenia.
Najnowsze pytania
- wiedza farmaceutyczna
Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?
Pytanie dot. szczepień obowiązkowych
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy warto suplementować?
Pytanie dot. o suplementację witamin.
- uzupełnienie zdrowej diety
Kiedy brać witaminy – rano czy wieczorem?
Pytanie dot. pory brania witamin.