Co to są suplementy diety?

Pytanie z 12. 9. 2023 1 minuta czytania
Anonimowe pytanie
Pytanie dot. suplementów diety.
Magdalena Habuz-Falińska
Na pytanie odpowiada
Magdalena Habuz-Falińska

Suplement diety to inaczej środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Stanowi skoncentrowane źródło witamin, minerałów i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny.

Musi być on wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej jego dawkowanie – np. jako tabletki, kapsułki, saszetki, płyn z miarką. Oprócz witamin i składników mineralnych suplementy mogą zawierać w swoim składzie: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik i ekstrakty roślinne.

Poziom witamin i składników mineralnych obecnych w suplementach diety powinien uwzględniać m.in. górne bezpieczne poziomy składników ustalone na podstawie naukowej oceny ryzyka, ich spożycie wynikające z innych źródeł diety czy zalecane spożycie dla danej populacji. Maksymalny dopuszczalny poziom zawartości substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny zapewnia, że stosowanie suplementu diety zgodnie z informacją zamieszczoną na etykiecie będzie bezpieczne dla zdrowia i życia.

Wiele suplementów diety można kupić w aptekach, co błędnie sugeruje ich działanie lecznicze. Należy pamiętać, że są one przeznaczone dla ludzi zdrowych, którzy chcą uzupełnić niedobory dietetyczne lub zapobiegają wystąpieniu chorób. Suplement w skrócie nie leczy. Zasady i tryb dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych określa Ustawa Prawo Farmaceutyczne, a suplementów - Ustawa o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia.

Oznakowanie, prezentacja i reklama suplementów diety nie może zawierać informacji stwierdzających lub sugerujących, że zbilansowana i zróżnicowana dieta nie może dostarczyć wystarczających dla organizmu ilości składników odżywczych.

Suplement diety, skoro jest dostępny bez recepty i nie ma statutu leku, może wydawać się czymś zupełnie nieszkodliwym. Zawsze należy stosować się do podanych przez producenta  przeciwwskazań i informacji dotyczących dawkowania, gdyż spożycie zbyt dużych ilości może naturalnie pociągnąć za sobą efekty uboczne. Aby rzeczywiście skorzystać z dobrodziejstw, które oferują nam niektóre suplementy, warto zawsze zapytać farmaceutę o dobór tego odpowiedniego. Aptekarz na bazie posiadanej wiedzy dopasuje preparat do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

 

Źródła:

  1. https://ncez.pl/informacje-dla-producentow-zywnosci/informacje-ogolne/suplementy-diety. [dostęp 7.12.2020].
  2. https://www.krsio.org.pl/pl/suplementy/definicje/. [dostęp 7.12.2020].
  3. https://www.gov.pl/web/gis/szczegolowe-wymagania-prawne-dotyczace-suplementow-diety. [ dostęp 7.12.2020].

Podobne pytania

Najnowsze pytania

checkout.warnings.Notice