Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?

Pytanie z 13. 9. 2023 1 minuta czytania
Anonimowe pytanie
Pytanie dot. szczepień obowiązkowych
Magdalena Habuz-Falińska
Na pytanie odpowiada
Magdalena Habuz-Falińska

Co roku Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) publikuje uaktualniony zbiór wytycznych dotyczących szczepień z zakresu chorób zakaźnych, zwany powszechnie kalendarzem szczepień. Kalendarz składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera szczepienia obowiązkowe, druga zalecane dodatkowe oraz informacje o ich rozłożeniu w czasie. Lista ta jest rezultatem analiz, obserwacji oraz badań nad rozprzestrzenianiem się patogenów na danym terytorium.

Do obowiązkowych należą szczepienia przeciwko:

Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko: ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie.

Co istotne,szczepienia obowiązkowe w Polsce są finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia, czyli pacjent otrzymuje je bezpłatnie.Nie potrzeba na nie również recepty lekarskiej – są dostępne w punkcie szczepień w przychodni. Mają one za zadanie chronić obywateli przed możliwością zachorowania na niebezpieczne choroby zakaźne oraz przed ich możliwymi powikłaniami. Dzięki temu, że są obligatoryjne, powodują wytworzenie odporności nie tylko indywidualnej, ale i zbiorowej (populacyjnej). Pierwsze szczepienia obowiązkowe dziecko otrzymuje już w szpitalu (szczepienia na gruźlicę i WZW B).

Warto mieć na uwadze, że za nieuzasadniony brak zgody na szczepienie dziecka rodzicom grożą kary finansowe, a w ostateczności postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

 

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-obowiazkowe-i-zalecane. [dostęp 15.01.2021].

Najnowsze pytania

checkout.warnings.Notice