Jak łączyć witaminy?
Istnieją pewne połączenia witamin, które jeśli są przyjmowane jednocześnie, wykazują pozytywny wpływ na zwiększenie swojej przyswajalności. Podobnie działają również połączenia wybranych witamin z minerałami.
Aby czerpać z suplementacji jak najwięcej korzyści dla organizmu, warto rozważyć poniższe przykładowe połączenia:
- Witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach, stąd, aby zwiększyć ich wchłanialność, warto spożywać je podczas posiłku bogatego w tłuszcz. Wystarczy dodać do obiadu trochę oliwy z oliwek.
- Ponadto witaminę E poleca się przyjmować łącznie z selenem, ponieważ razem działają skuteczniej.
- Z kolei cynk przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu witaminy A,
- Witamina C zwiększa wchłanialność żelaza przyjmowanego z posiłkiem lub w postaci tabletki. Zwiększa również przyswajalność witamin z grupy B. To świetny przeciwutleniacz, który zapobiega oksydacji wielu substancji aktywnych.
- Substancjami, które naturalnie pomagają zwiększyć wchłanianie żelaza, są witaminy: B6, B12, C, E oraz kwas foliowy,
- Witamina B6 zwiększa znacznie absorpcję magnezu, stąd tak często można znaleźć ją w lekach i suplementach z tym pierwiastkiem. Podobną korzystną synergię z magnezem wykazuje również potas,
- Witaminy z grupy B generalnie wzajemnie zwiększają swoje wchłanianie. Nie bez przyczyny w aptece spotkamy szereg preparatów z ich pełnym spektrum.
Analogicznie istnieją również witaminy i minerały, które wzajemnie się wykluczają i znoszą swoje działanie.
Jakich połączeń należy się wystrzegać?
- Wapń i magnez przyjmowany w jednym suplemencie wzajemnie wpływają na swoje przyswajanie. Oba minerały są potrzebne osobom cierpiącym przykładowo na osteoporozę. Wapń podawany z żelazem niemal zupełnie hamuje jego absorpcję. Dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie osobnych suplementów żelaza, wapnia i magnezu rozdzielonych w czasie.
- Błonnik, mimo że jest nam niezbędny do zachowania zdrowia i powinniśmy spożywać go jak najwięcej, może znacznie ograniczać wchłanianie witamin i minerałów. Ponownie warto zachować odstęp czasowy pomiędzy posiłkami bogatymi w błonnik a suplementacją witaminami.
- Cynk nie powinien być łączony z żelazem w tabletkach i selenem. Takie duety wykazują silne działanie antagonistyczne.
Pamiętaj, że zanim sięgniesz po preparaty witaminowe z apteki, warto zatroszczyć się o zdrową i urozmaiconą dietę. Powinna być bogata w warzywa, owoce, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz dostarczać odpowiednią ilość wody. Postaw na produkty sezonowe. Unikaj jednocześnie żywności wysoko przetworzonej i typu fast food. Również używki takie jak alkohol i nikotyna zmniejszają znacznie przyswajanie większości witamin i minerałów z pożywienia lub suplementów diety.
Najnowsze pytania
- wiedza farmaceutyczna
Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?
Pytanie dot. szczepień obowiązkowych
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy zastosować przy ciągłym zmęczeniu?
Pytanie dot. przyjmowania witamin przy ciągłym zmęczeniu.
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy warto suplementować?
Pytanie dot. o suplementację witamin.
- uzupełnienie zdrowej diety
Kiedy brać witaminy – rano czy wieczorem?
Pytanie dot. pory brania witamin.