Ból menstruacyjny
W czasie menstruacji znaczna część kobiet doświadcza dużego dyskomfortu, który jest ściśle związany ze skurczami macicy. Nie tylko istotnie obniża się samopoczucie, ale pojawiają się także migrena i nudności, a przede wszystkim – bóle miesiączkowe. Ich umiejscowienie obejmuje zwykle ból pleców i podbrzusza, niekiedy promieniuje do pachwin, ale możesz odczuwać także ból głowy. Niekiedy kobiety dopada również w tym okresie brak apetytu i nerwowość.
Czasem ból pojawia się przed miesiączką – jest to tzw. napięcie przedmiesiączkowe. Jednak możesz szybko zapomnieć, czym są bolesne miesiączki. Tabletki na bóle menstruacyjne oraz liczne domowe sposoby od lat są sprawdzonymi sprzymierzeńcami w walce z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Bóle menstruacyjne są wynikiem złuszczającej się śluzówki trzonu macicy i silnych skurczów tego narządu. Mogą mieć charakter nawracający w odstępach kilku godzin, bądź stały i tępy. Największe dolegliwości bólowe odczuwane są najczęściej podczas dwóch pierwszych dni trwania miesiączki. Bóle miesiączkowe dodatkowo nasilają się, jeżeli jesteś narażona na duży stres lub masz problemy hormonalne. Wówczas kobiety często sięgają po różne tabletki na bolesne miesiączki.
Warto pamiętać, że bóle, które towarzyszą menstruacji, dzielą się na pierwotne oraz wtórne. Pierwotne dotyczą na ogół młodych dziewcząt – do 20. roku życia. Związane są z różnorakimi zmianami hormonalnymi, które zachodzą wówczas w organizmie. Mowa jest tutaj zwłaszcza o hormonie prostaglandyny, który odpowiada za skurcze macicy i zapobiega zbyt dużej utracie krwi. Bóle tego rodzaju mogą pojawić się po około dwóch lub trzech latach od pojawienia się pierwszej miesiączki, czyli wówczas, gdy menstruacja ustabilizuje się i występuje już owulacja. Często bóle miesiączkowe dotyczą kobiet z zaburzeniami nastroju. Wtórny rodzaj bólu towarzyszy poważniejszym dolegliwościom, takim jak stany zapalne narządów rodnych.
Tabletki na bóle miesiączkowe i inne sposoby
Silne bóle miesiączkowe nie są łatwe do opanowania. Niekiedy może im towarzyszyć także ból głowy. Podczas miesiączki Twój organizm jest nieco bardziej wrażliwy na czynniki zewnętrzne oraz mniej odporny na bodźce. Zatem jak złagodzić ból miesiączkowy? Warto zapytać lekarza o dostępne na rynku tabletki na bóle miesiączkowe. Mają one dodatkowe działanie rozkurczające, dzięki czemu łagodzą ból pleców i podbrzusza, a ponadto przynoszą ulgę w bólu głowy.
Tabletki na ból miesiączkowy hamują także działanie hormonów, które powodują skurcze macicy. Stosowanie ibuprofenu na krótko przed menstruacją może znacznie zmniejszyć bóle w trakcie jej trwania. W czasie okresu powinnaś wyeliminować leki przeciwbólowe zawierające aspirynę, ponieważ nasila ona krwawienie. Skuteczne mogą okazać się leki, które wykazują typowe działanie rozkurczające. Dobór odpowiednich leków zależy nie tylko od stopnia nasilenia bólu, ale również od wieku kobiety oraz od jej stanu zdrowia.
Dobry lek na bóle menstruacyjne – nie zawsze tabletka
Jeśli ból występuje tylko w podbrzuszu lub plecach, sposobem na jego uśmierzenie nie są wyłącznie tabletki na bóle menstruacyjne. Pomocne w zwalczaniu silnego bólu będą także plastry rozgrzewające. Ich działanie poprawia ukrwienie i rozluźnia naczynka krwionośne, a także łagodzi skurcze macicy podczas miesiączkowania.
Podczas miesiączki sprawdza się również wiele domowych sposobów – termofor, herbatki ziołowe, które pomagają się uspokoić. Bóle możesz zniwelować również poprzez zastosowanie odpowiedniego masażu okolic podbrzusza. Wbrew wielu opiniom dotyczącym ćwiczeń podczas okresu, warto trochę się poruszać. Gimnastyka, zwłaszcza ćwiczenia rozciągające, może pomóc uporać się z bólem menstruacyjnym. Takie ćwiczenia powinnaś wykonywać regularnie. Włącz ulubioną muzykę, zrelaksuj się. Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe – ogranicz sól oraz picie gazowanych, mocno słodzonych napojów, a jeżeli dolegliwości mocno dają się we znaki i nic innego nie pomaga – wybierz się do lekarza, który pomoże Tobie dobrać odpowiednie i bezpieczne tabletki na silne bóle menstruacyjne. Zwróć również uwagę na profilaktykę – zdrowy styl życia pomaga uporać się z różnymi dolegliwościami.