Ból pleców
Ból pleców może mieć bardzo rozmaite przyczyny. Jego powodem mogą być chore korzonki, zwyrodnienie kręgosłupa, urazy, przeciążenia czy nawet przeziębienie. Niezależnie jednak od przyczyny, ból pleców to zdecydowany dyskomfort oraz ograniczenia sprawności ruchowej. W zależności od zaleceń lekarza, masz do dyspozycji różnorodne preparaty, które stanowią doraźną pomoc w przypadku wystąpienia bólu. Wśród nich znajdują się tabletki przeciwbólowe na plecy, plastry rozgrzewające na plecy, plastry chłodzące na kręgosłup, żele czy spray na ból pleców. Każdy z tych preparatów ma za zadanie złagodzić ból, zmniejszyć dyskomfort i pomóc Ci w powrocie do sprawności.
Jak działają leki przeciwbólowe na plecy?
Leki przeciwbólowe niwelujące ból kręgosłupa są preparatami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ich skład zawiera najczęściej substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne o różnym stężeniu. Wspomagają regenerację tkanek, umożliwiając powrót do sprawności.
W przypadku leków o dodatkowym działaniu rozgrzewającym, takich jak plastry rozgrzewające przeciwbólowe, wspomagane jest również rozluźnienie mięśni. Ustępujące napięcie zdecydowanie poprawia komfort i samopoczucie.
Nie zapominaj jednak, że stosowanie wyłącznie leków przeciwbólowych, nie będzie wystarczające, jeśli chcesz zadziałać zapobiegawczo. Każdy lek bez recepty, jak spray na ból pleców, maść na ból pleców, plastry przeciwbólowe, tabletki przeciwbólowe na plecy czy plastry rozgrzewające na kręgosłup, mają działanie doraźne. Dla zachowania dobrej formy i kondycji kręgosłupa, warto jest zadbać również o odpowiednią aktywność fizyczną.
Sposoby na ból pleców
Wśród licznych leków na ból pleców mamy duży wybór maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Należy je stosować zewnętrznie, miejscowo po uprzednim przeczytaniu ulotki informacyjnej lub konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jest jeszcze żel na ból pleców. Posmarowanie miejsca żelem powodować powinno natychmiastową ulgę i redukcję obrzęku. Inne leki często występują w postaci maści. Szczególnie popularnym składnikiem maści jest wyciąg z borowiny, który zawiera wiele minerałów, jak np. jod, brom, magnez czy wapń. Aktywna borowina wchłaniana przez skórę pomaga także przy bólach stawów, nie tylko w przypadku gdy bolą plecy. Oba leki na ból kręgosłupa należy stosować na skórę, które jest bez ran itd.
Należy szczególnie uważać, jeżeli maść na ból pleców lub żel ma zostać zastosowany przez kobiety w ciąży lub osoby karmiące. Dla bezpieczeństwa w powyższym przypadku użycie preparatów powinno konsultować się z lekarzem. Leki na ból pleców mogą być również zażywane w formie tradycyjnych tabletek przeciwbólowych. Oprócz tego do wyboru mamy plastry na ból pleców rozgrzewające, w których składzie jest sproszkowane żelazo i aktywny węgiel. Plaster działa kojąco i rozluźniająco na mięśnie kręgosłupa, dzięki czemu ból ustępuje. Ich aplikacja jest bardzo prosta, a działanie rozpoczyna się z momentem kontaktu z powietrzem.
Maść na ból pleców i inne leki
Jeżeli chcesz wziąć tabletki na ból kręgosłupa również masz duży wybór. Część z nich oparta jest na bazie ibuprofenu. Ich działanie jest przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowo – działają kompleksowo, dlatego warto je mieć pod ręką w swojej apteczce. Co na ból pleców w ciąży? Do wyboru są jeszcze kremy. Należy jednak dokładnie zapoznać się z informacją od producenta, a najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą w celu uniknięcia niechcianych skutków ubocznych. Leki na ból pleców w każdej postaci są dość mocne. Leki na ból kręgosłupa lędźwiowego mogą być również roztworem w aerozolu. Co na ból pleców na dole? Przede wszystkim nie zapominaj, że taki ból może promieniować do dalszych części ciała, co zwiększa dyskomfort. Należy jak najszybciej zażyć leki, które będą niwelować ból.
Gdy zadasz sobie pytanie co na ból kręgosłupa lędźwiowego, musisz wybrać te leki, o szybkim działaniu. Bóle te mogą być wywołane złą postawą i siedzeniem w niewygodnej pozycji. Na pewno dobrym krokiem będzie więc zaczęcie od systematycznych ćwiczeń. W przypadku sporadycznego bólu pomóc mogą masaże z oliwką, którą również kupić można w aptekach. Zdarza się, że w bardzo poważnych przypadkach, lekarz zaleca zastrzyki. Są one niezbędne w przypadku zapalenia korzonków. Co więcej, w razie wystąpienia właśnie takiej infekcji, należy korzonki odpowiednio zabezpieczyć przez rozgrzanie. Dolny ból kręgosłupa może wynikać z uderzenia kości ogonowej. Może on być uciążliwy i objawiać się zarówno przy chodzeniu, staniu jak i siedzeniu. W tym przypadku oprócz stosowania żeli, maści czy kremów, tabletek lub aerozoli, powinniśmy ograniczyć wysiłek fizyczny.