Choroby trzustki
Lek na trzustkę – jak można wspomóc pracę trzustki?
Zaburzenia pracy trzustki mogą dotyczyć produkcji insuliny (tzw. czynności wewnątrzwydzielniczej) przez komórki beta trzustki. W tym przypadku u chorej osoby występują problemy z glikemią, na które stosuje się preparaty regulujące poziom cukru. Dysfunkcja trzustki może też wiązać się z czynnością zewnątrzwydzielniczą, której rolą jest produkcja enzymów trawiennych, takich jak lipaza, proteaza czy amylaza. Są one niezbędne do prawidłowego trawienia, podobnie jak sok żołądkowy i żółć produkowana w wątrobie.
Wsparciem w ostrych i przewlekłych chorobach trzustki oraz zaburzeniach trawienia są leki bez recepty, które mogą zawierać enzymy trawienne (tzw. pankreatynę). Preparaty te są przydatne również w innych jednostkach chorobowych, takich jak:
- mukowiscydoza,
- usunięcie trzustki (pankreatektomia),
- usunięcie żołądka (gastrektomia),
- rak trzustki,
- stan po zespoleniu żołądkowo-jelitowym,
- zwężenie przewodu trzustkowego,
- okres po ostrym zapaleniu trzustki.
Najczęściej jednak leki na trzustkę, ze względu na to, że wspierają produkcję soku trzustkowego i enzymów lub dostarczają gotowy kompleks enzymów trzustkowych, stosuje się w przypadku:
- problemów trawiennych związanych z ciężkimi posiłkami,
- objawów dyspeptycznych, takich jak wzdęcia czy uczucie pełności po posiłku,
- stanów związanych z przejedzeniem.
Warto pamiętać, że refluks to jedna z częstszych dolegliwości układu pokarmowego i może przebiegać równolegle ze schorzeniami trzustki. Dlatego wielu pacjentów wprowadza jednocześnie leki na zgagę bez recepty, a w przypadku uczucia pełności i gazów jelitowych również tabletki na wzdęcia.
Tabletki na trzustkę – skład i dawkowanie
Tabletki na trzustkę bez recepty to przede wszystkim preparaty zawierające pankreatynę, czyli zestaw gotowych enzymów trzustkowych, w skład których wchodzi:
- lipaza,
- amylaza,
- proteza.
Warto podkreślić, że tabletki i kapsułki z pankreatyną na trzustkę mają formę leków dojelitowych, które uwalniają się dopiero w jelicie, co gwarantuje ich działanie terapeutyczne. Stosuje się je w określonych wskazaniach, zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
W przypadku niewydolności zewnątrzwydzielniczej (związanej z produkcją enzymów i soku trawiennego) obserwuje się występowanie szeregu objawów dyspeptycznych o charakterze niestrawności. Jak zatem stosować kapsułki i tabletki na trzustkę z pankreatyną w wymienionych dolegliwościach? Ze względu na ich działanie stosuje się je do posiłku, w zależności od potrzeb od 2 do 4 kapsułek w ciągu dnia. Pacjenci stosujący enzymy trawienne, takie jak pankreatyna sięgają niekiedy równolegle po leki na woreczek żółciowy, głównie w przypadku współwystępującej kamicy pęcherzyka żółciowego.
Zioła na trzustkę – przykłady i właściwości
W gotowych mieszankach ziołowych, zarówno tych do zaparzania w saszetkach, jak i ziołowych tabletkach na trzustkę, występują takie zioła jak:
- kurkuma i imbir – wykazują właściwości przeciwzapalne,
- ostropest plamisty i mniszek lekarski – wspierają regenerację,
- kminek, mięta, tymianek – wspierają produkcję soku trzustkowego.
Wiele z wymienionych ziół jest obecnych w preparatach jak:
- herbatka na trzustkę,
- leki wspomagające układ pokarmowy,
- leki na wątrobę.
W aptece dostępne są również preparaty z roślinnymi enzymami, np. bromelainą i papainą, w formie suplementów na trzustkę. Wiele osób wspomaga się też preparatami zawierającymi witaminy na trzustkę, np. witaminę E i witaminy z grupy B.
Warto również wspomnieć, że niektóre zioła, np. piołun będący surowcem gorzkim, który wzmaga ogólną produkcję soków trawiennych w trzustce, wątrobie i żołądku, są składnikami ziołowych leków na pasożyty.