Nadkwaśność, zgaga, refluks
Lek na zgagę – kiedy warto po niego sięgnąć?
Lek na zgagę bez recepty to jeden z częściej wybieranych preparatów na dolegliwości pokarmowe.
Tabletki na zgagę, zarówno te do ssania i połykania, są stosowane w:
- objawach refluksu żołądkowo-przełykowego i nadkwaśności żołądka, np. dyskomforcie po posiłku, któremu towarzyszy uczucie pieczenia za mostkiem,
- leczeniu wspomagającym wrzodów żołądka i dwunastnicy,
- długotrwałym leczeniu bólu z użyciem NLPZ,
- łagodzeniu zapalenia żołądka związanego z H. pylori.
Warto wiedzieć, że pacjenci sięgają oprócz po preparaty na zgagę również po leki na niestrawność. Dlaczego? Sama zgaga może być objawem choroby gastrycznej, której nierzadko towarzyszy nadkwasota i inne typowe symptomy niestrawności.
Leki na refluks – rodzaje
Leki na refluks bez recepty to rozbudowana grupa preparatów. Wyróżnia się kilka rodzajów preparatów na zgagę. Są to m.in.:
- kapsułki i tabletki na refluks,
- syrop na refluks dla dzieci i niemowląt,
- saszetki na refluks dla dorosłych i młodzieży – alternatywa dla tabletek do połykania lub do ssania,
- mleczko na zgagę w formie zawiesiny.
Wiele preparatów, jak leki wspomagające układ pokarmowy, oprócz wsparcia żołądka mogą pomóc w łagodzeniu innych dolegliwości trawiennych, np. wzdęć.
Preparaty na zgagę – skład i działanie
Leki na zgagę, refluks i nadkwasotę zawierają różne substancje czynne, co warunkuje profil ich działania terapeutycznego. Preparaty te mogą zawierać:
- Inhibitory pompy protonowej (IPP) – występują w postaci tabletek lub kapsułek dojelitowych. Hamują produkcję kwasu solnego w żołądku poprzez blokowanie aktywności komórek okładzinowych. Do IPP należą m.in. pantoprazol, omeprazol i esomeprazol.
- Antagoniści receptora H2 – zmniejszają produkcję kwasu solnego, ale mają inny mechanizm działania. Ich efekt pojawia się szybciej, ale trwa krócej niż w przypadku inhibitorów pompy protonowej.
- Związki zobojętniające – neutralizują kwas solny w żołądku, ale nie wpływają na jego produkcję. Charakteryzują się szybkim działaniem, które jednak trwa najkrócej spośród wymienionych grup leków. Najpopularniejszymi przedstawicielami są związki glinu, magnezu i wapnia.
- Związki powlekające – tworzą ochronną warstwę, która zabezpiecza przełyk przed podrażnieniem oraz łagodzi uczucie pieczenia i palenia spowodowane refluksem. W lekach na zgagę często stosuje się alginiany (sodu, magnezu).
Jak stosuje się leki na nadkwasotę żołądka bez recepty?
Tabletki na nadkwasotę żołądka, w zależności od substancji czynnej, stosuje się:
- Raz na dobę – leki z omeprazolem, pantoprazolem i esomeprazolem.
- 2-3 razy na dobę – tabletki z famotydyną i preparaty powlekające.
- Do kilku razy dziennie – saszetki, mleczka, zawiesiny oraz tabletki do ssania o działaniu zobojętniającym.
Warto podkreślić, że leki bez recepty na zgagę stosuje się zawsze w przypadku występowania dolegliwości związanych z refluksem. Nie używa się ich profilaktycznie. W problemach przewodu pokarmowego, takich jak zgaga, refluks i nadkwaśność, warto zadbać o mikroflorę jelitową, stosując dodatkowo probiotyki, które wspierają ogólną kondycję przewodu pokarmowego, choć nie są bezpośrednio przeznaczone do leczenia nadkwasoty.