Zdrowa wątroba
Jak działają tabletki na wątrobę?
Tabletki na wątrobę mogą mieć różne właściwości i wspierać różne funkcje tego narządu. Najczęściej ich działanie polega na:
- Wsparciu usuwania szkodliwych, toksycznych substancji.
- Usprawnieniu wydzielania żółci, która odpowiada za trawienie.
- Regeneracji hepatocytów, czyli komórek wątroby.
- Wsparciu leczenia chorób i problemów zdrowotnych wynikających z zaburzonej pracy wątroby.
Wybierając tabletki na wątrobę warto więc zacząć od zastanowienia się, na jakim efekcie najbardziej nam zależy, z jakimi objawami borykamy się na co dzień, jak wygląda codzienny styl życia i ogólny stan zdrowia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to właśnie wątroba jest narządem, który w największym stopniu odpowiada za metabolizm leków i suplementów w organizmie. Stosowanie zbędnych preparatów i dużej liczby tabletek może nadmiernie ją obciążać i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. W przypadku wątpliwości dotyczących wsparcia wątroby i zasadności stosowania leków czy suplementów najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Kiedy stosować leki na wątrobę bez recepty?
Leki bez recepty na wątrobę można rozważyć w następujących sytuacjach:
- problemy trawienne, niestrawność,
- bóle brzucha,
- chęć wsparcia organizmu w procesie detoksykacji,
- konieczność regeneracji wątroby np. po długotrwałym stosowaniu silnych leków czy zabiegach chirurgicznych,
- zatrucia pokarmowe,
- dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zgaga, refluks, wzdęcia.
Jak stosować leki na stłuszczenie wątroby?
Stłuszczenie wątroby to poważny problem zdrowotny. Wymaga odpowiedniego leczenia i wprowadzenia zmian w stylu życia, aby zapobiec negatywnym powikłaniom metabolicznym. W zależności od stopnia zaawansowania problemu, lekarz może zasugerować zmiany w diecie i aktywności fizycznej lub wdrożyć leczenie. Leki na stłuszczenie wątroby powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą specjalisty i zgodnie z jego zaleceniami. Co więcej, nawet pomimo przyjmowania leków, nie należy zapominać o zdrowym stylu życia. W stłuszczeniu wątroby bardzo ważne jest:
- zredukowanie masy ciała u osób z nadwagą i otyłością,
- stosowanie diety przeciwzapalnej,
- ograniczenie cukrów prostych,
- eliminacja żywności wysokoprzetworzonej,
- regularna, umiarkowana aktywność fizyczna,
- dbałość o sen i regenerację.
Jaki jest dobry lek na regenerację wątroby?
W celu regeneracji wątroby można zastosować leki i preparaty wspomagające układ pokarmowy. W ich składzie warto szukać substancji o działaniu osłonowym. Właściwości te mają m.in. fosfolipidy i fosfatydylocholina. Są one wbudowywane w błony komórek wątrobowych, uzupełniają ubytki powstałe w przebiegu choroby i przyśpieszają procesy odnowy. Na regenerację wątroby pozytywnie wpływają też witaminy z grupy B, wartościowe mogą być też probiotyki.
Co zawierają suplementy na wątrobę?
Suplementy na wątrobę zawierają witaminy, minerały oraz substancje roślinne, które wspierają jej funkcje trawienne oraz detoksykujące. Właściwości te wykazują m.in.:
- witaminy z grupy B, zwłaszcza cholina, czyli witamina B4,
- wyciąg z ostropestu plamistego,
- fosfolipidy,
- wyciąg z karczocha,
- wyciąg z rzodkwi,
- wyciąg z korzenia cykorii,
- wyciąg z ostryżu długiego,
- wyciąg z ostrokrzewu paragwajskiego.
Mimo że są to substancje pochodzenia naturalnego, mogą powodować skutki uboczne przy nieprawidłowym stosowaniu. Osoby przyjmujące leki np. leki na trzustkę lub leki na zgagę przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby zapobiec ewentualnym interakcjom.