Niestrawność
Leki na trawienie, które pomogą Ci walczyć z niestrawnością
Od prawidłowej pracy Twojego układu trawiennego zależy wiele pozostałych procesów, zachodzących w całym organizmie. Proces trawienia rozpoczyna się w jamie ustnej. Kolejnym etapem jest przełyk, przez który pokarm trafia do żołądka. Następnie, dzięki kwasom trawiennym, pokarm jest rozdrabniany i po zmianie swojej konsystencji, trafia do jelita cienkiego. Stamtąd, dostarczone składniki odżywcze, trafiają do krwioobiegu i poszczególnych tkanek Twojego organizmu, zapewniając im niezbędne minerały, witaminy oraz energię. Treści, których strawienie było niemożliwe, trafiają do jelita grubego, skąd są wydalane.
Jeżeli którykolwiek z organów biorących udział w procesie trawiennym przestaje funkcjonować prawidłowo, możesz odczuwać kłopoty z trawieniem, a co za tym idzie, pogorszenie ogólnego samopoczucia. Należy wtedy zadać sobie pytanie – co na trawienie? Apteki oferują różnego rodzaju tabletki na trawienie, kapsułki i proszki. Od jakiegoś czasu mamy także coraz większy wybór środków w płynie – które łatwiej się przyjmuje. Leki na niestrawność zawierać mogą cholinę, która stosowana jest w lekach na wątrobę, korzeń cykorii, który poprawia trawienie czy wyciąg z liści karczocha, który pobudza wydzielanie przez trzustkę soków trawiennych i wspiera detoksykację. Leki na trawienie zawierać mogą również wyciąg z kwiatu rumianku, owocu kolendry lub z bzu czarnego. Zielona herbata znajdująca się w tego typu środkach ma za zadanie utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.
Pamiętaj, że stosowanie preparatów stymulujących poszczególne procesy w Twoim organizmie, odbywało się zawsze z zachowaniem wskazań producenta, które znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Innymi środkami, które można zażywać na trawienie są probiotyki, które wszechstronnie działają na organizm człowieka. Oprócz wspomagania trawienia zapobiegają wzdęciom, biegunkom i hamują poziom wzrostu bakterii. Większość preparatów na niestrawność dostępnych bez recepty działa objawowo – co w praktyce oznacza zapobieganie zgadze czyli ostremu pieczeniu, wzdęciom. Co więcej, środki mają za zadanie ochronę przed zbieraniem się tłuszczu i przeciwdziałać wydzielaniu zbyt dużej ilości soków żołądkowych.
Tabletki na trawienie i inne preparaty
Trawienie jest procesem niezwykle złożonym. Dolegliwości towarzyszące niestrawności to między innymi zgaga i wzdęcia – i to je należy zwalczać. Gdy pojawiają się symptomy niestrawności warto sięgnąć po tabletki na trawienie, które zaradzą nieprzyjemnościom. Radą, której należy przestrzegać, by zachować dobrą kondycję zdrowotną i samopoczucie, jest utrzymywanie zbilansowanej i zrównoważonej diety. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na zdrowy posiłek, poza tym tryb życia jest czasem nie wystarczający do prawidłowej pracy organizmu. Kiedy dochodzi do zaburzeń układu pokarmowego, należy go wspomagać, biorąc np. suplementy na trawienie.
Jak już wspomniano, występować one mogą w różnej formie. Sami musimy zdecydować, która będzie nam bardziej odpowiadać. Przykładem płynu może być olej z dzikiego oregano. Pamiętajmy, suplementy są dostępne bez recepty – wspomagają dietę, nie mają jednak właściwości leczniczych. Ich wybór powinien zależeć od dolegliwości, jakie występują. Jak już wspomniano, w poważnych przypadkach należy pójść do specjalisty.
Leki na niestrawność bez recepty – co jeszcze oferują apteki?
Coraz więcej środków na trawienie można kupić bez recepty. Wśród nich sporo jest preparatów zawierających w swoim składzie zioła. W jakiej postaci występują? Zioła na trawienie dostępne są w formie herbaty, którą można zaparzyć, doustnych kropli lub soku. Tabletki na niestrawność mogą zawierać wyciąg z korzenia arcydzięgla, mniszka lekarskiego lub mirry. Inne tabletki na trawienie w swojej ingrediencji posiadają wyciąg z ostryżu długiego, który przeciwdziała zbieraniu się tłuszczu.
W aptece można również kupić len mielony, który dzięki dużej zawartości błonnika w naturalny sposób wspiera perystaltykę jelit. Jeżeli w wybranym przez Ciebie preparacie znajduje się mata pochodząca z ostrokrzewu paragwajskiego, wpłynąć ona może na utrzymanie właściwej wagi ciała i rozkładu lipidów.