Leki na zespół jelita drażliwego (IBS)

  (43)

Zespół jelita drażliwego (w skrócie IBS, z ang. Irritable Bowel Syndrom) to choroba dotykająca około 20% społeczeństwa. Jej objawy dotyczą nie tylko układu pokarmowego, dlatego leki na zespół jelita drażliwego obejmują kilka dużych grup preparatów, np. przeciwbólowych, rozkurczowych i innych.

Sortuj według
  • Suplement diety z bakteriami probiotycznymi, które wspomagają pracę jelit.
  • Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci mikrogranulatu.
  • Wyrób medyczny w formie kapsułek, zawierający naturalną glinkę mineralną.
Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego

Co na nadwrażliwość jelita?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zespół jelita drażliwego, leki mają za zadanie łagodzić objawy choroby (znajdziesz je w tabeli poniżej). Niestety, zalecane przez specjalistów leki na IBS nawet przy regularnym zażywaniu nie wyeliminują przyczyny schorzenia. Dlaczego? Lekarze mają wprawdzie kilka teorii na ich temat, ale czynniki wywołujące różne dolegliwości towarzyszące IBS nie zostały poznane.

Główne

  • Bóle brzucha zróżnicowane pod względem intensywności i częstotliwości (niewielki dyskomfort, przewlekły lub często nawracający ból, tępe pobolewanie z atakami ostrej kolki). Co ważne, dolegliwości bólowe ustępują w czasie snu.
  • Problemy z wypróżnianiem (biegunki  i /lub zaparcia, obecność śluzu w stolcu).
  • Wzdęcia, uczucie pełności i częste oddawanie gazów.

Towarzyszące

  • Senność, depresja i niepokój.
  • Bóle głowy i pleców.
  • Nieprzyjemny smak w ustach.
  • Częstsze oddawanie moczu.
  • Zaburzenia miesiączkowania.

Jako leki na zespół jelita drażliwego często stosuje się probiotyki, preparaty ziołowe i inne produkty dostępne bez recepty. W niektórych przypadkach lekarz może również przepisać leki na receptę. 

Probiotyki na IBS

U chorych cierpiących na zespół jelita drażliwego często dochodzi do zmian jakościowych mikroflory jelita cienkiego, co może wzmagać objawy. Odpowiednio dobrane probiotyki przynoszą ulgę, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie szczepy bakterii mają właściwości terapeutyczne. Jako leki na IBS u dorosłych najlepiej sprawdzają się bakterie z gatunku Bifidobacterium oraz preparaty łączące kilka odmian bakterii probiotycznych.

Jeśli chodzi o naturalne probiotyki (sfermentowane produkty mleczne, kiszonki itd.), badania nie potwierdziły ich bezpośredniego wpływu na łagodzenie objawów IBS.

Preparaty ziołowe na IBS

Ziołowe leki na zespół jelita drażliwego stosuje się jako preparaty wspomagające. Przy wzdęciach i zaparciach możesz zażywać:

  • miętę pieprzową,
  • rumianek,
  • koper włoski,
  • imbir.

Z kolei na skurczowe bóle jelit warto sięgnąć po:

  • kozłka lekarskiego,
  • chmiel zwyczajny,
  • melisę.

Uważaj na korę kruszyny i liść senesu, które należą do popularnych ziół na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Te preparaty stosuj z umiarem, ponieważ przy długotrwałym zażywaniu mogą nasilać objawy choroby.

Leki na IBS bez recepty

Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, leki przeciwbólowe i rozkurczowe możesz kupić bez recepty. Przydadzą Ci się także leki na biegunkę oraz na zaparcia. Pamiętaj jednak, żeby z tych drugich korzystać wyjątkowo ostrożnie — nadużywanie środków przeczyszczających podrażnia błonę śluzową, co potęguje dolegliwości ze strony i tak już nadwrażliwego jelita grubego. Również leki na wzdęcia przyniosą Ci ulgę w dolegliwościach. 

O czym należy pamiętać przy zespole jelita wrażliwego?

Dotychczasowe badania nie wykazały bezpośredniego związku między stosowaną dietą a wystąpieniem dolegliwości związanych z IBS. Warto jednak pamiętać, że właściwie dobrany jadłospis jest niezbędny w procesie leczenia. Najważniejsze zasady to:

  1. Spożywaj dużo błonnika,
  2. Unikaj produktów powodujących wzdęcia oraz szybko fermentujących węglowodanów.

Jak wesprzeć leczenie zespołu jelita wrażliwego?

Niektóre leki na IBS, które przepisuje lekarz, nie mają ścisłego związku z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przy rozpoznaniu, że cierpimy na zespół jelita drażliwego, leki uspokajające albo przeciwdepresyjne często pełnią rolę wspomagającą i mogą przynieść znaczącą ulgę.

Przy zespole jelita drażliwego konieczne jest dbanie o psychikę oraz poprawienie umiejętności radzenia sobie ze stresem, więc nieraz specjalista zaleca psychoterapię. Poza tym u chorych z IBS dobre efekty często przynosi umiarkowana, regularna aktywność fizyczna. Nie tylko działa ona pobudzająco na perystaltykę jelit — korzystnie wpływa też na stan psychiczny.

Marki powiązane z kategorią: Zespół jelita drażliwego