Jak pielęgnować skórę podczas menopauzy?
Menopauza a pielęgnacja skóry. Przeczytaj, jak pielęgnacja i zdrowy styl życia mogą wspólnie wpływać na utrzymanie kondycji i elastyczności skóry podczas menopauzy.
Menopauza jest naturalnym etapem życia, jednak towarzyszące jej objawy, takie jak utrata elastyczności, zmarszczki, suchość czy zmiany pigmentacyjne, sprawiają, że pielęgnacja skóry staje się kluczowym elementem codziennej rutyny. Co ważne, podczas menopauzy nie zapominaj również o wielokierunkowej dbałości o kondycję i zdrowie całego organizmu.
Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy
Menopauza to złożony proces fizjologiczny zachodzący w organizmie kobiety, który charakteryzuje się zakończeniem cyklu menstruacyjnego i ustaniem miesiączkowania. Zjawisko zazwyczaj występuje między 45. a 55. rokiem życia, choć może rozpocząć się wcześniej lub później. Menopauza jest wynikiem stopniowego zmniejszania się produkcji estrogenów – hormonów płciowych wytwarzanych w komórkach ziarnistych pęcherzyków jajnikowych. Okres poprzedzający menopauzę nazywany jest perimenopauzą, natomiast po zakończeniu menopauzy kobieta przechodzi w okres postmenopauzalny, rozpoczynający się po roku od ustania cyklu menstruacyjnego.
Związane z menopauzą zmiany hormonalne mogą skutkować różnorodnymi, nierzadko dokuczliwymi objawami, takimi jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zmiany nastroju czy spowolnienie metabolizmu. Nie pozostają również bez wpływu na kondycję skóry, prowadząc do utraty elastyczności, wiotkości, suchości i pogłębienia zmarszczek.
Jak pielęgnować skórę, gdy menopauza staje się rzeczywistością i mierzysz się z jej naturalnymi następstwami?
- W okresie menopauzy zalecane są kosmetyki do cery dojrzałej, w których znajdują się substancje aktywne o właściwościach przeciwzapalnych, nawilżających i ujędrniających.
- Ponadto sięgaj po produkty chroniące skórę przed stresem oksydacyjnym, które zawierają cenne przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E.
- W przypadku nagłego spadku ilości kolagenu, regularnie aplikuj kremy przeciwzmarszczkowe oraz balsamy do ciała o działaniu odmładzającym i kondycjonującym skórę.
- Nieodzownym elementem jest także systematyczne stosowanie kremów z filtrem UV, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Jak dbać o cerę w okresie menopauzy?
Menopauza niesie ze sobą szereg wyzwań dla skóry wymagającej specjalistycznej i kompleksowej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że nie ma terapii, która w pełni zapobiegłaby zmianom zachodzącym w organizmie w okresie menopauzy, ponieważ ta jest regulowana przez hormony, których dotychczasowa równowaga ulega zakłóceniu. Można jednak skutecznie wspierać i wzmacniać kondycję skóry za pomocą preparatów stymulujących procesy naprawcze.
- Jednym z głównych aspektów jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Ze względu na spadek produkcji estrogenów skóra staje się bardziej podatna na utratę wilgoci. Stąd kluczowym elementem codziennej pielęgnacji cery dojrzałej w okresie menopauzy jest regularne stosowanie kremów, balsamów i emulsji do ciała bogatych w substancje nawilżające, które jednocześnie wzmacniają barierę lipidową skóry, np. kwas hialuronowy oraz witaminę E.
- Istotną rolę w utrzymaniu elastyczności i jędrności skóry odgrywają estrogeny. Spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy może prowadzić do zmniejszenia aktywności fibroblastów i zmniejszenia produkcji kolagenu, co skutkuje utratą jędrności i elastyczności oraz pojawianiem się widocznych oznak starzenia. Zadbaj więc o wprowadzenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej formulacji bogatych w składniki aktywujące syntezę kolagenu, takie jak peptydy kolagenowe, retinoidy, koenzym Q10 czy witamina C.
- W okresie postmenopauzy zauważalna jest również większa skłonność do pojawiania się nowych i nasilania istniejących przebarwień, w tym plam soczewicowatych, które można zredukować przy użyciu preparatów zawierających kwas azelainowy czy kojowy.
Jakie kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji skóry w okresie menopauzy?
- Vichy Neovadiol Perimenopauza zestaw w kosmetyczce: ujędrniający krem na dzień przywracający gęstość normalnej i mieszanej + korygujący krem do skóry wokół oczu i ust o potwierdzonej klinicznie skuteczności działającej na 5 oznak starzenia – utratę blasku i jędrności, przebarwienia, zmarszczki i przesuszenie naskórka.
- Perfecta Menoclinic skoncentrowane serum do twarzy odmładzające z ujędrniającym ekstraktem z czerwonej koniczyny, działającą antyoksydacyjnie witaminą E, nawilżającym kwasem hialuronowym i beta-karotenem odpowiadającym za redukcję przebarwień.
- Sesderma Factor G Renew ampułki biostymulujące, które tworzą siedmiodniowy zabieg pielęgnacyjny, podczas którego każdego dnia aplikujesz na skórę inną substancję aktywną! Zabieg odmładza, ujędrnia, regeneruje, odżywia, zagęszcza teksturę skóry, a ponadto niweluje przebarwienia i szkodliwy wpływ wolnych rodników tlenowych.
- Dr Irena Eris Clinic Way 3º Odmłodzenie zestaw składający się z dwóch dermokremów o działaniu anti-aging – kremu do twarzy przywracającego młodość skóry i liftingującego kremu pod oczy z aktywnymi fitohormonami stymulującymi produkcję kolagenu w skórze.
- LIERAC Arkeskin krem na noc dla kobiet w okresie menopauzy z naturalnym, nietestowanym na zwierzętach składem, w którym kluczową rolę odgrywa specjalny bio-peptyd przyspieszający regenerację skóry oraz nasiona lnu, cykoria i kwas hialuronowy o działaniu głęboko nawilżającym.
Jak wspierać kondycję skóry podczas menopauzy?
Właściwa pielęgnacja skóry dojrzałej w okresie menopauzy to nie tylko aplikacja wybranych formulacji kosmetycznych. To również troska o kondycję całego ciała, której skutkiem jest między innymi poprawa elastyczności i zdrowszy wygląd skóry. Odpowiednio dobrana dieta, bogata w składniki odżywcze i zdrowy styl życia również wspierają efektywną pielęgnację menopauzalną.
Jakie element powinnaś uwzględnić w celu wsparcia skóry w okresie menopauzy?
- Zdrowa dieta. Zalecana jest dieta bogata w produkty zawierające fitoestrogeny, takie jak nasiona lnu, soja czy nasiona słonecznika. Ważne jest również zwiększenie spożycia produktów bogatych w wapń, jak np. nabiał czy brokuły, wspierających układ kostny w obliczu zwiększonego ryzyka osteoporozy. Jadłospis powinien uwzględniać źródła kwasów omega-3, np. tłuste ryby, które mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i redukcję ewentualnych zmian lipidowych związanych z wiekiem. Ponadto kontroluj spożycie cukrów prostych i produktów wysokoprzetworzonych.
- Nawodnienie organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody, minimum 2 litry dziennie, jest kluczowe dla zachowania optymalnego nawilżenia skóry. Dostateczne nawodnienie poprawia elastyczność skóry, przeciwdziała suchości i pomaga w detoksykacji organizmu.
- Aktywność fizyczna. Wraz z wiekiem wiele osób staje się mniej aktywnych fizycznie, co wpływa na liczbę spalanych kalorii. Zmniejszenie aktywności fizycznej prowadzi do spowolnienia tempa przemiany materii, czego naturalnym następstwem jest przybieranie na wadze, zwłaszcza w przypadku siedzącego trybu życia. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, np. spacery, jazda na rowerze, joga czy pływanie przyczynia się do poprawy ogólnej jakości życia, równowagi hormonalnej oraz redukcji dolegliwości związanych z menopauzą.
- Odpowiedni sen. Regularny, głęboki sen ma pozytywny wpływ na regenerację komórek skóry. Brak snu może wpływać negatywnie na ogólny stan skóry, przyspieszając procesy starzenia.
Oprócz powyższych, wartościowym wsparciem podczas menopauzy może być suplementacja, jednak decyzję o wprowadzeniu suplementów podejmuj ostrożnie, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb organizmu. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek preparatów, także tych dostępnych bez recepty, skonsultuj się z lekarzem.
Sprawdź między innymi Singularis Superior Włosy, Skóra, Paznokcie Kompleks, suplement diety oraz zioła na menopauzę.
Podsumowanie
Menopauza to okres wpływający na cały organizm kobiety, nie tylko na skórę, dlatego tak ważna jest właściwa dbałość o ciało pozwalająca pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości lub osłabić je na tyle, by były mniej odczuwalne i uciążliwe. Duży wpływ na zmiany zachodzące w organizmie ma między innymi właściwa pielęgnacja, zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze oraz systematyczna aktywność fizyczna.
Źródła:
- Calleja-Agius J., Brincat M. The effect of menopause on the skin and other connective tissues. Gynecol Endocrinol 2012; 28 (4): 273–277, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21970508/ [dostęp 16.01.2024 r.]
- D. Jagła, K. Korzeniowska, M. Pawlaczyk, Skóra kobiet w okresie menopauzy, https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201202_Farmacja_002.pdf [dostęp 16.01.2024 r.]
- A. Wojas-Pelc, M. Nastałek, J. Sułowicz, Estrogeny a skóra: spowolnienie procesu starzenia, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/155813 [dostęp 16.01.2024 r.]