Higiena jamy ustnej osób starszych. Zobacz, jak o nią dbać!

30. 3. 2020 · 5 minut czytania

Seniorzy muszą w sposób szczególny zwracać uwagę na higienę jamy ustnej. O czym powinni pamiętać, aby cieszyć się pięknym uśmiechem? Dowiedz się więcej na ten temat!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Higiena jamy ustnej osób starszych. Zobacz, jak o nią dbać!

Higiena jamy ustnej osób starszych, seniorów, wyglądać powinna nieco inaczej. Bardzo często wiąże się to z dbałością o protezę zębową. Na stan jamy ustnej mogą też wpływać współtowarzyszące choroby czy przyjmowanie leków. Jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł w starszym wieku? Szczotkowanie zębów 2 razy dziennie, codzienne nitkowanie i higienizacja jamy ustnej u stomatologa to dopiero początek!

Wraz z wiekiem wzrasta nasilenie problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej. Dlatego właśnie tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, który oceni stan zdrowia zębów seniora. Choć na próchnicę narażony może być każdy, to z wiekiem tkanki zębowe, w tym korzenie, łatwiej łapie „próchnica”. Bardzo wiele oczywiście zależy od tego, na jakim poziomie senior utrzymuje higienę jamy ustnej.

U osób starszych częstej także rozwija się nadwrażliwość zębów i dziąseł. Może być to związane między innymi z cofaniem się dziąseł. O resekcji dziąseł pisała więcej lek. med. Magdalena Głowala: Leczenie recesji dziąseł: czy jest możliwe? Cofnięcie się dziąseł i odsłonięcie szyjki zęba może doprowadzić do tego, że picie bardzo ciepłych lub zimnych napojów, kwaśny smak czy nawet zimne powietrze będą powodować przeszywający ból. Osobom starszym mogą ogólnie doskwierać choroby z

Seniorom może doskwierać suchość w ustach. Czasami przyczyną tego mogą być różnego rodzaju leki przyjmowane na choroby przewlekłe. Kiedy udajesz się do stomatologa na przegląd, koniecznie poinformuj o tym lekarza.

Bardzo wielu seniorów korzysta z protezy zębowej. I to właśnie z jej zakładaniem i czyszczeniem może być najwięcej problemów. Po prozą zębową mogą gromadzić się resztki jedzenia, a co za tym idzie bakterie. Źle dopasowana czy nieprawidłowo umocowana proteza może obcierać dziąsła i powodować podrażnienia.

Kolejnym problemem związany z higieną jamy ustnej seniorów jest to, że z wiekiem u niektórych może występować problem z nadgarstkiem czy stawami w dłoni, co będzie utrudniać dokładne mycie zębów.

Jak więc prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej u seniorów?

 

Higiena jamy ustnej u osób starszych

1. Szczoteczka do zębów dla seniorów

Kiedy wybierasz szczoteczkę do zębów, zwróć uwagę nie tylko na wielkość główki, ale i na twardość włosia. Z wiekiem dziąsła mogą być narażone na podrażnienia i częstsze krwawienie. Dlatego możesz wybrać bardziej miękką szczoteczkę, np. soft lub medium. Jeżeli zależy Ci na środowisku, możesz też wybrać szczoteczki bambusowe zamiast tych plastikowych. Niektóre modele podsiadają dodatkowe gumki, które mają masować dziąsła lub też pomagają czyścić język.

Pamiętaj, żeby szczoteczkę wymieniać przynajmniej co 2 lub 3 miesiące. Na szczoteczce żyją steki tysięcy bakterii, które mogą przenosić się do Twojej jamy ustnej. Co więcej! Wymieniaj szczoteczkę po każdej chorobie gardła czy po grypie!

Pamiętaj, że zęby myje się ruchem wymiatającym od linii dziąseł w dół. Instrukcję, jak myć zęby znajdziesz w artykule lek. med. Magdaleny Głowali: Nie wszyscy wiedzą jak prawidłowo myć zęby – profilaktyka próchnicy

A wybrać szczoteczkę elektryczną czy tradycyjną? Dla seniorów, zwłaszcza z problemami z nadgarstkami, dobrym rozwiązaniem będzie ta elektryczna, bo pomoże Ci szybko i dokładnie wyczyścić zęby.

    Żeby prawidłowo dbać o jamę ustną, warto także zainwestować w „skrobaczkę do języka”. Pamiętaj, że podczas higieny zębów, bardzo ważne jest też dobre umycie języka, na którym mogą gromadzić się drobnoustroje. Dobrze wyczyszczony język zapewni Ci świeży oddech.

    2. Pasta do zębów dla seniorów

    Stomatolodzy polecają przede wszystkim pastę do zębów z fluorem. To on zapobiega powstawaniu próchnicy, na którą seniorzy są narażeni nieco bardziej. Przy nadwrażliwości zębów i dziąseł wybieraj łagodne pasty do tego przeznaczone.

    Po myciu zębów możesz dodatkowo zastosować płyn do płukania jamy ustnej, np. Sunstar Gum Ortho. Ale nie używaj go nigdy zamiennie! Pamiętaj, że szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie to absolutna podstawa profilaktyki próchnicy.

    Przy wrażliwych dziąsłach możesz zastosować płyn do płukania Sunstar Gum SensiVital+. Na problemy z dziąsłami pomóc może także Protefix Dental Protect, żel kojąco-regenerujący do dziąseł. Przy problemach z suchością w ustach możesz używać płynu bez alkoholu, np. Dentosept Complex, płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu.

    3. Nitkowanie zębów

    Żeby zachować prawidłową higieny jamy ustnej u seniorów nie zapominaj o nitkowaniu zębów. To w przestrzeniach międzyzębowych zbiera się najwięcej resztek pokarmu, które są świetną pożywką dla próchnicy. Co więcej, może to powodować nieświeży oddech.

    Zobacz, jak właściwie nitkować zęby w artykule: Jak używać nici dentystycznej? Stomatolog radzi!

    4. Jak dbać o protezę zębową?

    O tym, jak profesjonalnie zadać o protezę zębową przeczytasz w artykule lek. med. Magdaleny Głowali: Jak dbać o protezę zębową i cieszyć się pięknym uśmiechem w każdym wieku?

    Najważniejsze jednak jest rozprawienie się z mitem, jakoby protezę należało trzymać w szklance z wodą. Tego absolutnie nie wolno robić. Sztuczne zęby zawsze ściągaj na noc dla własnego bezpieczeństwa − w nocy możesz nawet zadławić się protezą.

    Protezę zębową najlepiej myć po każdym posiłku i to nie tylko część zębową. Używaj do tego specjalnej szczoteczki i odpowiedniej pasty. Tu przydać może Ci się np. Corega, szczoteczka 2 w 1 do mycia protez zębowych i zębów. Do mycia protezy przyda się np. Protefix Higiena czy Corega, pasta 2w1 do mycia protez zębowych i zębów.

    Higiena jamy ustnej u seniorów niesamodzielnych

    W takcie opieki nad leżącym seniorem, bardzo ważnym elementem higieny jest dbanie o jamę ustną pacjenta. U takie osoby zbierają się złogi z zaschniętej śliny i czy zalegającej wydzieliny. W takich przypadkach, oprócz mycia zębów szczoteczką czy też umycia protezy, bardzo ważne jest dbanie także o stan dziąseł, języka i wewnętrznych policzków. Przynajmniej 2 razy dziennie trzeba przemywać buzię seniora wewnątrz. Robić to można używając patyczka owiniętego kompresem lub palca owiniętego jałowym kompresem. Czynność tę wykonuje się bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić wrażliwych błon śluzowych. Na koniec wnętrze jamy ustnej można wysmarować oliwą z oliwek.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora