Pielęgnacja cery dojrzałej – jak dbać o nią w domu i w gabinecie kosmetycznym?

5. 10. 2022 · 6 minut czytania

Pielęgnacja cery dojrzałej wymaga zastosowania produktów nawilżających i ujędrniających. Jakie kosmetyki będą odpowiednie? A może lepsze będą zabiegi w gabinecie kosmetycznym? Odpowiadamy.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Pielęgnacja cery dojrzałej – jak dbać o nią w domu i w gabinecie kosmetycznym?

Od jakiego wieku możemy mówić, że cera jest dojrzała? Po przekroczeniu 40. roku życia? A może dopiero w okolicach 50.? Trudno powiedzieć, ponieważ metryka jest tylko jednym z czynników wpływających na procesy starzenia się skóry. Jakie są pozostałe? Jak dbać o cerę dojrzałą w domu i w gabinecie kosmetycznym? Jakich składników szukać w kosmetykach? Przeczytaj nasze wskazówki.

Jak dbać o cerę dojrzałą?

Starzenie się skóry to proces naturalny i nieodwracalny. Nie da się go zatrzymać. Swoimi działaniami możemy jedynie opóźnić pojawienie się wizualnych zmian na skórze, dlatego w pielęgnacji kluczowa jest profilaktyka i systematyczność. Jakie czynniki, oprócz wieku, mają wpływ na proces starzenia się skóry? Są to między innymi:

  • Częsta ekspozycja na promieniowanie UV,
  • Uwarunkowania genetyczne,
  • Niewłaściwie zbilansowana dieta bogata w cukier, niezdrowe tłuszcze oraz wysoko przetworzone produkty,
  • Używki (alkohol i palenie papierosów),
  • Źle dobrana pielęgnacja, brak nawilżenia,
  • Niehigieniczny tryb życia, stres, brak snu.

W przypadku kobiet największe zmiany na skórze pojawiają się w okresie menopauzalnym, kiedy obniża się poziom żeńskich hormonów – estrogenów. Dodatkowo wraz z wiekiem spowalnia metabolizm, zmniejsza się produkcja białek strukturalnych, głównie kolagenu, a także naturalna zdolność naskórka do odnowy. Skóra staje się bardziej sucha, wiotka, poszarzała, brak jej elastyczności. Zmienia się owal twarzy, stopniowo opadają kąciki oczu i ust, a także policzki. 

Choć cały proces zajmuje wiele lat, to właśnie w okolicach 50. roku życia zmiany stają się coraz bardziej widoczne, dlatego należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji i wprowadzić do swojej rutyny kosmetyki do cery dojrzałej. Produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry dojrzałej oparte są głównie na substancjach czynnych o działaniu kondycjonującym, poprawiającym nawilżenie i odżywienie, a także wygładzającym i uelastyczniającym skórę. Zobacz, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy po 50. roku życia

Jakie składniki powinny się znaleźć w formułach kosmetyków przeciwstarzeniowych?

  • Witamina A stymulująca syntezę włókien kolagenowych, działa wygładzająco i ujędrniająco,
  • Witamina E zwana „witaminą młodości”, będąca silnym antyoksydantem, spowalniającym proces starzenia się skóry,
  • Witamina C o działaniu rozjaśniającym, a także wspomagającym syntezę kolagenu,
  • Koenzym Q10 zwiększający odporność na uszkodzenia skóry spowodowane promieniowaniem UV, zmniejsza miejscowe występowanie zmarszczek,
  • Kwas hialuronowy, elastyna.
Jak dbać o cerę dojrzałą

Pielęgnacja dojrzałej cery naczynkowej 

Cera dojrzała naczynkowa charakteryzuje się bardzo delikatną, płytko unaczynioną skórą, z mało elastycznymi, rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, widocznymi głównie w okolicach nosa i policzków. Inne objawy to między innymi rumień, wysuszenie, pieczenie i nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Skóra jest bardzo wrażliwa i szybko reaguje na brak odpowiedniej pielęgnacji czy niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Pielęgnacja skóry dojrzałej ze skłonnością do pękających naczynek powinna być przede wszystkim delikatna. Jedną z substancji zalecanych w przypadku tego rodzaju skóry jest olejek różany o działaniu przeciwstarzeniowym i wzmacniającym naczynka krwionośne. Olejek z dzikiej róży zawiera np. krem na dzień dla cery dojrzałej Make Me Bio Pro Age Blend. Kosmetyk w swoim składzie ma również olejek z awokado, z pestek moreli, jojoba oraz olej arganowy, który stanowi cenne źródło witaminy E.

Pielęgnacja dojrzałej cery tłustej

Charakterystyczną cechą skóry dojrzałej jest nadmierna suchość i wiotkość. Rzadziej mamy do czynienia z objawami typowymi dla cery tłustej, choć i takie się zdarzają. W pielęgnacji cery tłustej dojrzałej należy postawić głównie na systematyczne oczyszczanie oraz redukowanie objawów nadprodukcji sebum. Pomocne będą kosmetyki normalizujące, antyseptyczne i przeciwłojotokowe. Nie można przy tym zapominać o dogłębnym nawilżaniu i odżywianiu skóry, ponieważ to właśnie brak właściwego poziomu nawilżenia jest często katalizatorem dla wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Pielęgnacja dojrzałej cery trądzikowej

Pielęgnacja skóry dojrzałej ze skłonnością do trądziku powinna skupiać się nie tylko na nawilżeniu i działaniu przeciwzmarszczkowym, ale także na zwalczaniu niedoskonałości skóry, stanów zapalnych, zmniejszeniu widoczności rozszerzonych porów, czy hamowaniu nadmiernego wydzielania sebum. Codzienną rutynę pielęgnacyjną warto wzbogacić o zabiegi złuszczające zarówno te wykonywane w domu, jak i bardziej profesjonalne w gabinecie kosmetycznym, z użyciem kwasów, głównie kwasu migdałowego, glikolowego lub azelainowego.

Pielęgnacja cery dojrzałej w domu

Pielęgnacja cery dojrzałej w domu

Pielęgnacja skóry osoby starszej powinna być ukierunkowana na minimalizowanie skutków postępującego procesu starzenia się cery. Jak już wspominałam, nie można go całkowicie zahamować i zupełnie naturalne jest, że w pewnym wieku oznaki starzenia stają się coraz bardziej widoczne. W dbałości o cerę dojrzałą bardzo ważne są działania profilaktyczne, takie jak:

  • Unikanie używek i sytuacji stresogennych,
  • Codzienne stosowanie preparatów chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania UV,
  • Dokładne oczyszczanie skóry,
  • Rozluźnianie mięśni mimicznych oraz gimnastyka twarzy,
  • Zdrowo, odpowiednio zbilansowana dieta bogata w oleje roślinne, ryby, owoce, warzywa i cenne witaminy,
  • Wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków do zadań specjalnych, takich jak maseczki przeciwzmarszczkowe.

Pielęgnacja cery dojrzałej w domu to również stosowanie preparatów przeznaczonych dla właściwej grupy wiekowej zarówno na dzień, jak i na noc. Ważna jest także pielęgnacja wrażliwej i delikatnej okolicy oczu. Kosmetyki dla seniorów to głównie sera i kremy liftingujące do skóry dojrzałej. Wśród tej grupy produktów warto wymienić między innymi:

  • Krem do cery dojrzałej Vilcacora o działaniu natłuszczająco-regenerującym, z nowoczesnym peptydem przeciwzmarszczkowym Matrixil Synthe"6 oraz kompleksem witamin A, E i F.
  • Krem z retinolem do cery dojrzałej Esthederm, intensywnie przeciwzmarszczkowy, redukujący oznaki fotostarzenia i chroniący przed działaniem wolnych rodników.
  • Krem na dobranoc Janda o właściwościach napinających, przeciwzmarszczkowych, wygładzających i nawilżających, na bazie olejku z kwiatów gardenii.

Pielęgnacja cery dojrzałej w gabinecie kosmetycznym

Od czasu do czasu warto wspomóc skórę i zaserwować jej profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetycznym. Wybór jest bardzo duży, jednak ostateczna decyzja należy do kosmetologa po wstępnej konsultacji i określeniu problemów, z jakimi mierzy się skóra. Do zalecanych zabiegów ukierunkowanych na potrzeby skóry dojrzałej należą między innymi:

  • Peelingi chemiczne złuszczające martwy naskórek,
  • Wszelkie zabiegi mające na celu dogłębne oczyszczenie skóry,
  • Wypełnianie ubytków skóry i zmarszczek przy użyciu kwasu hialuronowego,
  • Iniekcja z użyciem toksyny botulinowej, tzw. botoks,
  • Mezoterapia igłowa,
  • Zabiegi laserowe, których celem jest stymulacja włókien kolagenowych.
Pielęgnacja cery dojrzałej w gabinecie

Naturalna pielęgnacja cery dojrzałej

Kosmetyki dostępne w drogeriach i aptekach, a także specjalistyczne zabiegi w gabinetach kosmetycznych to nie jedyne metody pielęgnacji cery dojrzałej. Pomocna jest również natura i kosmetyki oparte na ekologicznych surowcach, co szczególnie ucieszy entuzjastów pielęgnacji naturalnej. Składy wspomnianych produktów zawierają szereg cennych substancji aktywnych, które doskonale wpływają na kondycję skóry dojrzałej. Wymienić można między innymi ekstrakty roślinne, np. z róży, geranium, alg, miłorzębu, a także kosmetyczne olejki roślinne, np. z dzikiej róży, z wiesiołka oraz z nagietka.

Ciekawym kosmetykiem jest wegańskie serum do twarzy Iossi z koenzymem Q10 oraz witaminami C i E. Serum zmniejsza widoczność zmarszczek, przywraca skórze promienny wygląd, poprawia jej jędrność i elastyczność. Warto również zwrócić uwagę na serum wygładzające Make Me Bio, czyli skoncentrowany kosmetyk o działaniu odżywiającym, napinającym, nawilżającym i kojącym. W składzie preparatu znajdują się takie substancje jak kwas hialuronowy, olejek z nasion słonecznika, olejek z kwiatów Ylang Ylang oraz firosterole roślinne.

Podsumowanie

Skóra dojrzała to nie rodzaj cery, tylko jej stan. Dojrzała może być więc skóra naczynkowa, trądzikowa czy tłusta. Proces starzenia się zaczyna się, zanim dostrzeżemy pierwsze jego objawy, czyli zmarszczki. Nie da się go zatrzymać, ale można zminimalizować skutki za pomocą kosmetyków dopasowanych do wieku i typu skóry, zabiegów w gabinetach kosmetycznych, a także produktów naturalnych. Troskliwa pielęgnacja z pewnością poprawi stan skóry dojrzałej, a co więcej – zapewni odrobinę relaksu.

Źródła:

  1. A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, Warszawa 2011, s. 13– 14
  2. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf [dostęp 10.10.2022]
  3. D. Wojnowska, Kosmeceutyki w pielęgnacji skóry kobiet w okresie menopauzalnym, https://www.termedia.pl/-Cosmeceuticals-in-menopausal-women-skin-care-,4,17216,1,1.html [dostęp 10.10.2022]

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora