Najlepsze zioła na menopauzę – sprawdź, jak w naturalny sposób zmniejszyć objawy klimakterium
31. 12. 2020
· 5 minut czytania
Menopauza wiąże się z takimi dolegliwościami jak zmęczenie, napady gorąca, obniżone libido i wahania nastrojów. Problem można zmniejszyć ziołami o działaniu fitoestrogennym. Sprawdź!
Spis treści
Zioła na menopauzę są traktowane jako alternatywa dla kuracji hormonalnych. Pomagają złagodzić lub zniwelować niekorzystne dolegliwości wynikające ze zmian fizjologicznych, hormonalnych i psychicznych. Jakie zioła na menopauzę stosować? Jakie mają właściwości?
Zioła na menopauzę a uderzenia gorąca i inne dolegliwości
Menopauza to przykra dolegliwość, która objawia się m.in. bezsennością, obniżonym libido, zmęczeniem, bólem stawów, wahaniami nastroju i uderzeniami gorąca. W organizmie spada poziom estrogenu, co m.in. osłabia strukturę kości (powodując nierzadko osteoporozę). Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) pomimo skuteczności nie zawsze jest pożądana przez ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego wiele kobiet rozgląda się za alternatywnymi rozwiązaniami, np. medycyną naturalną.
Skuteczne zioła pomagające w menopauzie charakteryzują się wysoką zawartością fitoestrogenów. U roślin pełnią funkcje grzybobójcze, przeciwutleniające i budulcowe. Biorą udział w rozwoju roślin. Strukturą są zbliżone do hormonów człowieka. Wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza, wpływając tym samym na pracę jajników. Łagodzą stan menopauzy i opóźniają procesy starzenia. Mogą być wykorzystywane zastępczo dla terapii hormonalnej przy niwelowaniu objawów przekwitania.
Sprawdź też leki na osteoporozę.
Zioła na menopauzę z soją – synergiczny efekt?
Jedną z najcenniejszych roślin łagodzących menopauzę jest soja (Glycine). To dobre źródło izoflawonoidów (najwięcej genisteiny i daidzeiny, mniejsze ilości glicyteiny). Fitoestrogenne właściwości soi pomagają nie tylko w menopauzie, ale zarazem obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów, m.in. raka sutka. Soja stanowi podstawowy składnik diety w krajach azjatyckich, gdzie rak sutka u kobiet jest znacznie rzadszy niż na Zachodzie. Ziarna soi można dodać do codziennej diety lub przyjmować suplementy oparte na jej bazie (np. Esseliv, 300 mg fosfolipidów z nasion soi suplement diety). Soję można stosować niezależnie od przyjmowania innych suplementów, by wzmocnić skuteczność kuracji ziołowej.
Skuteczne zioła na menopauzę
Grupa roślin wykorzystywana do zwalczania symptomów menopauzy jest szeroka, obejmuje gatunki krajowe i egzotyczne. Duże znaczenie mają chińskie zioła na menopauzę, tj. żeń-szeń (Panax ginseng) i arcydzięgiel chiński (Angelica sinensis). W obu przypadkach surowcem leczniczym jest korzeń. Żeń-szeń to jednocześnie znane zioło adaptogenne, które wspiera organizm na wielu innych obszarach. Jakie zioła pić na menopauzę dodatkowo?
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) – do celów leczniczych zaleca się wykorzystywać ziele (nadziemną, niezdrewniałą część obejmującą liście, pędy i kwiaty). Zawiera hiperycynę i hiperforynę. Picie naparów z dziurawca poza łagodzeniem menopauzy pomaga przy depresji.
Serdecznik pospolity (Leonorus cardiaca) – pomaga przy menopauzie, a ponadto wzmacnia pracę serca. To silny przeciwutleniacz, jest przydatny przy nadczynności tarczycy. Ziele zawiera alkaloid leonurynę, który stymuluje aktywność macicy.
Koniczyna łąkowa, czerwona (Trifolium pratense) – kwiat jest dobrym źródłem flawonów i izoflawonów. Pozwala zachować równowagę hormonalną, ogranicza napady gorąca i osłabia objawy klimakterium. Wyciąg z koniczyny łąkowej znajdziesz w suplementach, np. Marabelle lub Femitonimie suplement diety.
Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) – kłącze zawiera szereg związków (m.in. glikozydy triperpenowe), które pomagają przy menopauzie. Spożywanie suplementów zmniejsza objawy naczynioruchowe, zaburzenia psychiki, zmiany zanikowe pochwy i hamuje resorpcję kości.
Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) – stosuje się go w formie oleju. Jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma-linolenowego, a także witaminy F. Poprawia równowagę hormonalną, ogranicza stany lękowe, pozwala utrzymać prawidłową wagę ciała, łagodzi bóle stawów i zmniejsza uderzenia gorąca. Dr.Max Olej z wiesiołka suplement diety również dostępny jest w postaci suplementu.
Łopian większy (Arctium lappa) – w celach leczniczych stosuje się owoce i korzeń łopianu. Łagodzi objawy menopauzy i poprawia metabolizm.
Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) – korzenie zawierają m.in. izoflawony i kwas glicyretynowy. Ma silne działanie. Zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Suplementy na menopauzę czasami zawierają szyszki chmielu (Humulus lupulus).To dodatek wspomagający ich działanie. Ma właściwości uspokajające. Przywraca równowagę duchową. Działa rozkurczowo. Oprócz niego można stosować inne gatunki działające rozkurczowo na mięśnie narządów rodnych, np. dymnicę pospolitą (Fumaria officinalis).
Stosowanie i przeciwwskazania ziół na menopauzę
Aby efekt stosowania ziół był zadowalający, należy je stosować regularnie. Najczęściej korzysta się z nich w formie naparów (liście, ziele, kwiaty) i odwarów (korzenie, kłącza, nasiona). Napar zaparza się wrzątkiem jak herbatę, odwar polega na gotowaniu surowca (zwykle 15-20 minut). Surowiec zawsze powinno się rozdrobnić przed użyciem. Warto pić szklankę dziennie na 2-3 razy. Można korzystać z kilku ziół jednocześnie. Jeszcze wygodniejszym sposobem jest stosowanie suplementów opartych na bazie powyżej opisywanych ziół, np. Maxifem Dr. Max. W tym wypadku wystarczy kierować się zaleceniami producenta.
Przy stosowaniu ziół należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania.
- Z pluskwicy lepiej zrezygnować przy przyjmowaniu leków na nadciśnienie.
- Przy stosowaniu dziurawca może pojawić się nadwrażliwość na światło (trzeba uważać na to w okresie upałów).
- Koniczyny nie wolno łączyć ze stosowaniem hormonów, łopianu z lekami przeciwcukrzycowymi.
- Serdecznik może wchodzić w interakcje z lekami nasercowymi i przeciw nadciśnieniu.
Najlepsze zioła na objawy klimakterium – podsumowanie
Stosowanie ziół na menopauzę pozwoli pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości lub osłabić je na tyle, by były mniej odczuwalne i uciążliwe. W dodatku rośliny lecznicze odżywiają organizm i usprawniają jego funkcjonowanie na wielu innych obszarach. Warto także zastanowić się nad sięgnięciem po leki i tabletki na menopauzę jako dodatkową formę uzupełnienia terapii naturalnymi ziołami.
Źródła:
- Gruszczyńska A.; Gruszczyńska B.; Opala B.; Łowicki Z.; Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie; 2/2012; Postępy Fitoterapii, s. 79-92.
- Nowak A.; Nasiona soi zwyczajnej – cenny surowiec dietetyczny i leczniczy; 2011; Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych; 1-2 (290-291); s. 179-187.
- Santoro N.; Epperson N.; Mathews S. B.; MB.; Menopausal Symptoms and Their Management; 2015; Endocrinol Metab Clin North Am; 44/3; s. 497–515.
- Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.