Liszaj u dziecka – przyczyny, leczenie i domowe sposoby. Jak wygląda liszaj u dzieci?
Liszaj u dziecka to niezakaźnie schorzenie skóry. Może lokalizować się też na paznokciach i na błonie śluzowej narządów płciowych i jamy ustnej. Sprawdź, jak wygląda leczenie liszaja.
Spis treści
Liszaj płaski to schorzenie skóry, którego rozpoznanie sprawia wiele trudności – nie tylko rodzicom dziecka, ale także medykowi. Choć jego objawy ustępują samoistnie, ich obecność bywa uciążliwa. Jak wygląda liszaj u dziecka i jak go leczyć? Wyjaśniamy!
Jak wygląda liszaj u dziecka?
Liszaj płaski należy do chorób zapalnych skóry i w około 50% przypadków może zajmować również błony śluzowe. Zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się nagle.
- Podstawowym objawem i jednocześnie wykwitem pierwotnym w tym schorzeniu jest wieloboczna grudka. Przyjmuje czerwonawe lub sinofioletowe zabarwienie i jest niewielka – jej średnica wynosi około 1-3 mm.
- Na powierzchni grudek występują drobne białawe linie, co nazywa się siateczką Wickhama. Grudki występują zazwyczaj licznie i mogą się ze sobą zlewać. Zmianom towarzyszy świąd. Ustępujące ogniska zostawiają brunatne przebarwienia i nie powodują blizn.
- Zmiany charakterystyczne dla liszaja płaskiego obejmują zwykle zginacze nadgarstków, grzbiety stóp, przedramiona, przednią powierzchnię podudzi oraz okolice pępka i narządów płciowych. Rzadziej dochodzi do zajęcia skóry twarzy i owłosionej skóry głowy. Zajęte mogą być również błony śluzowe jamy ustnej oraz narządów płciowych (drobne białe kropki), a także paznokcie (zmiana koloru, pęknięcia, osłabienie wzrostu).
- Liszaj na policzku i przy ustach dziecka może być szczególnie uciążliwy i prowadzić do znacznego dyskomfortu. Utrudniaprzyjmowanie pokarmów, zwłaszcza kwaśnych i pikantnych. Na błonie śluzowej jamy ustnej grudki układają się linijnie lub we wzorki. Mogą być białawe lub czerwone, a także objęte stanem zapalnym z powodu ciągłego drażnienia zmian. Możliwe jest także pojawianie się nadżerek na policzkach, języku, podniebieniu i dziąsłach.
Liszaj u dziecka – rodzaje
Istnieje kilka odmian klinicznych liszaja płaskiego. Poniżej opisano niektóre z nich:
- Linijny liszaj płaski – zmiany w układzie linijnym obejmujące długość kilku/kilkunastu centymetrów,
- Liszaj płaski obrączkowaty (obrączkowy) – zmiany lokalizują się głównie na tułowiu, kończynach i na mosznie u chłopców i mają obrączkowaty kształt,
- Liszaj płaski przerostowy – pojawia się zwykle na przedniej powierzchni podudzi; tworzą go twarde grudki, które łączą się w brodawkującą powierzchnię,
- Liszaj płaski zanikowy – występuje głównie na kończynach dolnych i ma postać fioletowych lub brązowych grudek z zanikiem w części centralnej,
- Liszaj płaski pęcherzowy – w obrębie zmian skórnych typowych dla liszaja występują pęcherze. Zajmowane są zazwyczaj kończyny dolne,
- Liszaj płaski wrzodziejący, nadżerkowy – zmiany o charakterze owrzodzeń lub nadżerek pojawiają się głównie na stopach.
Liszaj u dziecka – przyczyny
Przyczyny liszaja płaskiego u dzieci nie zostały całkowicie poznane.
- Patogeneza choroby jest złożona i wieloczynnikowa – bierze się pod uwagę wpływ osłabienia i rozregulowania układu odpornościowego, infekcji, czynników genetycznych i środowiskowych.
- U dzieci podatnych genetycznie czynniki środowiskowe tj. leki, infekcje, szczepionki, stres i alergeny kontaktowe mogą uruchomić mechanizmy prowadzące do wysiewu zmian.
- Prawdopodobny wydaje się związek z procesami autoimmunologicznymi (liszaj często współistnieje z chorobami autoimmunologicznymi) oraz z zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C (u osób z wirusowym zapaleniem wątroby typu C często występuje liszaj płaski).
Liszaj płaski nie jest zaraźliwy. Twoje dziecko nie może zarazić się nim przez kontakt ze skórą chorej osoby.
Liszaj u dziecka – jak lekarz stawia diagnozę?
Do rozpoznania liszaja płaskiego u dziecka wystarcza zazwyczaj badanie fizykalne.
- Wygląd grudek jest na tyle charakterystyczny dla dermatologów, że zwykle to wystarcza do postawienia diagnozy i zaproponowania odpowiedniego postępowania terapeutycznego.
- W niektórych przypadkach, np. przy nietypowej wielkości, umiejscowieniu czy wyglądzie zmian lekarz może mieć wątpliwości i zleci badania dodatkowe, które pomogą we właściwym zakwalifikowaniu choroby. Lekarz wykona u dziecka biopsję, czyli pobierze próbkę skóry i następnie przekaże ją do badania histopatologicznego (badania pod mikroskopem).
- W rozpoznaniu różnicowym liszaja płaskiego uwzględniane są m.in.: łuszczyca, liszaj twardzinowy i brodawki płaskie. Liszaj błon śluzowych wymaga różnicowania z rogowaceniem białym i kandydozą błon śluzowych.
Liszaj u dziecka – leczenie
W większości przypadków zmiany charakterystyczne dla liszaja płaskiego ustępują samoistnie w przeciągu 1-2 lat od wysiewu pierwszych zmian. Tak długie utrzymywanie się zmian jest uciążliwe, zwłaszcza jeśli towarzyszy im świąd. W dodatku niektóre lokalizacje grudek np. liszaj na buzi u dziecka lub liszaj wokół ust u dziecka wyglądają nieatrakcyjnie.
Nie ma terapii celowanych przeciwko liszajowi płaskiemu. Leczenie opiera się na niwelowaniu objawów.
- Po rozpoznaniu choroby lekarz może zalecić do stosowania miejscowe glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny. Mają postać kremów, maści lub żelów. Działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo.
- W przypadku bardzo rozległych zmian skórnych i zmian opornych na leczenie miejscowe, lekarz może włączyć terapię ogólnoustrojową opierającą się na tych samych preparatach.
- U dzieci można też rozważyć światłolecznictwo.
- W przypadku nasilonego świądu pomocne mogą się okazać leki przeciwhistaminowe.
Liszaj u dziecka – domowe sposoby
Domowe metody walki z liszajem u dziecka mogą przynieść ulgę, zwłaszcza jeśli chodzi o świąd. Nie zastępują leczenia dermatologicznego, ale stanowią jego dobre uzupełnienie. Przed zastosowaniem domowych metod na liszaj u dziecka warto skonsultować się z lekarzem.
- Przede wszystkim dbaj o higienę. Preparaty do kąpieli dla dzieci powinny mieć łagodny skład. Unikaj drażniących kosmetyków, które w posiadają w swojej formule substancje wysuszające i potencjalnie alergizujące. Zwróć szczególną uwagę na zachowanie czystości błon śluzowych okolic płciowych.
- Zachęcaj dziecko do regularnego dbania o higienę jamy ustnej – szczotkowanie, nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej antybakteryjnymi płynami. Zabierz je do dentysty, żeby upewnić się, że wszystkie zęby są zdrowe, a założone wypełnienia stomatologiczne nie wymagają wymiany.
- Pamiętaj o regularnym skracaniu paznokci u dziecka. Zmiany skórne w liszaju płaskim powodujące świąd, stanowią impuls do drapania. Powstające przeczosy mogą się trudno goić. Ponadto rozdrapana skóra jest miejscem, przez które mogą wnikać patogeny doprowadzające do miejscowych zakażeń.
- Skóra Twojego dziecka powinna być odpowiednio nawilżana. Stosuj emolienty i balsamy dla dzieci o łagodnym składzie, zwłaszcza jeśli Twoja pociecha choruje również na inne schorzenia dermatologiczne przebiegające z suchością i świądem skóry (np. atopowe zapalenie skóry).
- Pamiętaj również o ochronie przeciwsłonecznej. Niezależnie, czy liszaj u dziecka występuje na twarzy, czy na kończynach lub tułowiu, chroń ciało przed ekspozycją na promienie słońca. W aptece lub w drogerii kupisz kremy z filtrem UV przeznaczone dla dzieci.
- W redukcji świądu może pomóc żel z aloesu. Wykazuje właściwości łagodzące i jednocześnie nawilżające. Przydatne są również chłodne okłady. Pamiętaj, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ może to ją dodatkowo podrażnić. Lód owiń najpierw w ściereczkę lub ręcznik i dopiero tak przygotowany okład przyłóż do skóry.
Podsumowanie
Liszaj płaski to choroba skóry stosunkowo rzadko pojawiająca się u dzieci, dlatego kluczem do właściwej diagnozy jest szybka konsultacja z doświadczonym lekarzem, najlepiej z dermatologiem. Chociaż liszaj płaski nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia Twojego dziecka, to swędzące wykwity są uciążliwe – zwłaszcza dla najmłodszych. Postępowanie farmakologiczne oraz domowe sposoby na radzenie sobie z objawami tej choroby są niezwykle ważne dla podniesienia komfortu życia Twojej pociechy.
Źródła:
- W. Baran, J. Szepietowski, Terapia w dermatologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2019
- S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2010 (wydanie I – 5 dodruk)
- Joshi A., Rathi S. K., Manchanda Y., Childhood Lichen Planus, Indian Journal of Paediatric Dermatology, 12.2021
- Rose Ch., Sachse M. M., Wagner G., Odmiany kliniczne liszaja płaskiego, Dermatologia po Dyplomie, 2013