Łuszczyca a słońce – czy przy łuszczycy można się opalać?

17. 6. 2024 · 6 minut czytania

Czy łuszczyca wyklucza opalanie? Z artykułu dowiesz się, jak pielęgnować i chronić skórę podczas opalania, aby zminimalizować ryzyko nasilenia objawów choroby.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Łuszczyca a słońce – czy przy łuszczycy można się opalać?

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna skóry z uogólnionym procesem zapalnym. Jej głównym objawem są zaczerwienione grudki pokryte srebrzystą łuską. Promieniowanie słoneczne może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na łuszczycę, dlatego istotne jest rozważne podejście. Co warto wiedzieć na temat opalania w kontekście łuszczycy? Odpowiadamy! 

Czy łuszczycę można opalać? 

Łuszczyca jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych. Ograniczona wiedza otoczenia na temat jej przebiegu sprawia, że osoby zmagające się z tym schorzeniem często mierzą się z wykluczeniem społecznym i stygmatyzacją. Charakterystyczne objawy łuszczycy, czyli czerwonobrunatne plamy o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości pokryte srebrzystymi łuskami (tzw. blaszkami łuszczycowymi), to wynik zaburzonej regeneracji naskórka. W zależności od wyglądu, lokalizacji, charakteru łuski oraz intensywności zabarwienia zmian wyróżnia się kilka rodzajów dermatozy, między innymi łuszczycę zwyczajną, nazywaną również plackowatą, łuszczycę krostkową, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), łuszczycę kropelkową, łuszczycę paznokci, łuszczycę wysiękową, a także łuszczycę skóry głowy.  

  • Patogeneza łuszczycy jest złożona. Swój udział mają w niej czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Szacuje się, że prawdopodobieństwo zachorowania sięga nawet 70%, jeśli łuszczyca występuje u obojga rodziców.  
  • Wśród czynników nasilających lub uaktywniających dermatozę wymienia się głównie przebyte infekcje i urazy skóry, przyjmowane leki, stres, palenie papierosów i alkohol, a także inne choroby autoimmunologiczne.  
  • Na ten moment nie ma sposobu na całkowite i trwałe wyleczenie łuszczycy, natomiast odpowiednio prowadzona terapia pomaga złagodzić jej objawy, przedłużyć remisję oraz zapobiec powikłaniom.  
  • W tym celu wykorzystywane są preparaty do stosowania miejscowego, między innymi maści na łuszczycę, a także terapia ogólna, np. fototerapia, czyli kontrolowana ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez specjalne lampy. 

Można więc wnioskować, że łuszczyca i opalanie to dobre połączenie, korzystnie wpływające na leczenie wykwitów skórnych. Eksponowanie zmian chorobowych na promienie UV w połączeniu z nawilżaniem, natłuszczaniem oraz fotoprotekcją przy użyciu kosmetyków do opalania z wysokim filtrem przekłada się na znaczną poprawę stanu skóry, w związku z czym spacer w słoneczny dzień może być skuteczną terapią łuszczycy.

Łuszczyca a opalanie

Łuszczyca a opalanie – co warto wiedzieć? 

Opalanie nie jest metodą leczenia łuszczycy, a jedynie wsparciem specjalistycznej terapii przeciwłuszczycowej. Niemniej łuszczyca, obok atopowego zapalenia skóry czy liszaja płaskiego, wymieniana jest w grupie chorób dermatologicznych, w których przebiegu rozważne korzystanie z kąpieli słonecznych może poprawić stan skóry i złagodzić dokuczliwe objawy.  

Dlaczego opalanie może być korzystne dla osób chorujących na łuszczycę?  

  • Ekspozycja na słońce zwiększa produkcję witaminy D3 odgrywającej istotną rolę w niwelowaniu procesów zapalnych i regeneracji skóry poprzez hamowanie wydzielania cytokin prozapalnych oraz pobudzanie produkcji mediatorów przeciwzapalnych.  
  • Witamina D3 wykazuje ponadto zdolność do modulacji odpowiedzi immunologicznej, poprawy funkcji barierowej skóry oraz hamowania nadmiernego namnażania się keratynocytów. W efekcie przyczynia się do łagodzenia objawów łuszczycy – zmniejszenia łuski, wypłaszczenia zmian skórnych oraz redukcji rumienia.  
  • Co więcej, poziom witaminy D3 w organizmie jest powiązany z funkcjonowaniem układu nerwowego oraz produkcją neuroprzekaźników zaangażowanych w regulację nastroju i emocji, takich jak serotonina. W związku z tym witamina D wspiera dobre samopoczucie i poprawia jakość życia. Jest istotna dla każdego, nie tylko dla osób zmagających się z jakąś chorobą. 
Ważne!
Chcąc skorzystać z pozytywnego wpływu promieniowania słonecznego na organizm, najlepiej zrezygnować z intencjonalnego opalania, czyli intensywnej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe w czasie największego nasilenia (między 12:00 a 16:00), gdyż może to skutkować bolesnymi poparzeniami skóry. Przesadne opalanie wpływa ponadto na pogorszenie kondycji skóry,a także zaostrza objawy łuszczycy oraz prowadzi do rozprzestrzenienia się zmian na inne części ciała. 
Łuszczyca czy można się opalać?

W jaki sposób cieszyć się słońcem, nie szkodząc jednocześnie swojej skórze? Stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, czyli preparaty i kremy do opalania z filtrem. Sprawdź między innymi: 

Po ekspozycji na słońce należy zaaplikować na skórę kosmetyk o działaniu łagodzącym oraz przyspieszającym regenerację naskórka, np. Ziaja Sopot Sun, żel łagodzący po opalaniu zawierający między innymi panthenol i alantoinę. Produkt redukuje powierzchniowe podrażnienia skóry oraz działa uspokajająco i osłaniająco na naskórek. Osoby zmagające się z łuszczycą powinny ponadto pamiętać o systematycznym stosowaniu dobrej jakości emolientu oraz piciu dużej ilości wody, aby usprawnić usuwanie toksyn z organizmu.

Czy przy łuszczycy można się opalać?

Opalanie natryskowe a łuszczyca 

Opalanie natryskowe polega na aplikowaniu na skórę preparatu o działaniu brązującym. Ma zazwyczaj formę mgiełki i jest nakładany za pomocą specjalnego rozpylacza. Substancją aktywną odpowiadającą za złocisty odcień skóry jest dihydroksyaceton, który nadaje skórze pożądany kolor i stymuluje naturalną produkcję melaniny w komórkach skóry. Opalanie natryskowe wykonywane jest wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Z uwagi na szybki i naturalny efekt ma dużą grupę zwolenników, zwłaszcza wśród osób, które nie chcą lub nie mogą eksponować skóry na promieniowanie UV. Czy zatem jest to propozycja dla każdego? 

Opalanie natryskowe, jak większość zabiegów kosmetycznych, ma swoje ograniczenia, a jednym z najważniejszych są choroby skóry oraz świeże rany, w związku z czym nie mogą z niego skorzystać osoby chorujące na łuszczycę. Wśród przeciwwskazań wymienia się również alergie i wypryski skórne, astmę i inne choroby układu oddechowego, nadmierną potliwość oraz ciążę. 

Podsumowanie 

W przypadku osób cierpiących na łuszczycę opalanie wymaga szczególnej ostrożności i rozsądnego podejścia. Choć promieniowanie słoneczne może przynosić ulgę w objawach łuszczycy, to nadmierna ekspozycja, zwłaszcza w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, skutkuje pogorszeniem stanu skóry i zaostrzeniem zmian chorobowych. Aby zminimalizować to ryzyko, należy pamiętać o systematycznym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry oraz zabezpieczaniu jej preparatami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. 

Źródła:

  1. A. Owczarczyk-Saczonek, W. Placek, Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna, https://pdfs.semanticscholar.org/0600/376535ab97fcfc2702ca321791227e46d165.pdf [dostęp 11.05.2024 r.]
  2. Stanescu AMA, Simionescu AA, Diaconu CC. Oral Vitamin D Therapy in Patients with Psoriasis. Nutrients. 2021 Jan 6;13(1):163., https://www.mdpi.com/2072-6643/13/1/163 [dostęp 11.05.2024 r.]
  3. Rendon A, Schäkel K. Psoriasis Pathogenesis and Treatment. Int J Mol Sci. 2019 Mar 23;20(6):1475., https://www.mdpi.com/1422-0067/20/6/1475 [dostęp 11.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice