Podrażnienia i otarcia okolic intymnych – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

8. 1. 2024 · 5 minut czytania

Otarcia i podrażnienia miejsc intymnych u kobiet są wynikiem noszenia zbyt ciasnej bielizny i mikrourazów powstających podczas stosunku seksualnego. Sprawdź, jakie są sposoby na ich złagodzenie.

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Podrażnienia i otarcia okolic intymnych – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Otarcia i podrażnienia miejsc intymnych są dokuczliwą przypadłością. Negatywnie odbijają się na jakości życia i zmniejszają satysfakcję seksualną. Ich nawracanie powinno skłonić Cię do szukania przyczyny problemu. Co poradzić na ciągłe podrażnienia okolic intymnych? Podpowiadamy! 

Podrażnienia okolic intymnych – objawy 

W okolicy pachwin, sromu i wewnątrz pochwy znajduje się delikatna skóra i błona śluzowa, co sprawia, że objawy podrażnienia są dość uciążliwe. Symptomy zazwyczaj są łatwe do wychwycenia i wzbudzają zaniepokojenie. Pojawiają się: 

  • Dyskomfort lub ból okolic intymnych – głównie podczas oddawania moczu oraz podczas stosunku, ale dolegliwość może utrzymywać się przez cały czas w większym bądź mniejszym stopniu, 
  • Pieczenie i świąd warg sromowych, 
  • Zaczerwienienie okolicy sromu i wejścia do pochwy, 
  • Podrażnienie pochwy, 
  • Widoczne gołym okiem punkcikowate krwawienia z uszkodzonych miejsc, 
  • Widoczne ślady świeżych otarć i starych, pokrytych strupkami, 
  • Stan zapalny mieszków włosowych okolicy sromu. 

Nieleczone i powtarzające się podrażnienia i otarcia są wrotami do przenikania drobnoustrojów i sprzyjają wtórnym infekcjom. Może pojawić się zapalenie pochwy. Wówczas w całokształcie obrazu dolegliwości przeważają objawy infekcji intymnej. Są to m.in. 

  • Pieczenie sromu i pochwy, 
  • Upławy, 
  • Nieprzyjemny zapach z pochwy, 
  • Świąd pochwy i sromu, 
  • Zaczerwienienie warg sromowych. 
Podrażnienia okolic intymnych – przyczyny 

Podrażnienia okolic intymnych – przyczyny 

Wbrew pozorom, najczęstszą przyczyną podrażnień intymnych nie są infekcje pochwy. Znacznie częściej do uszkodzenia skóry i błon śluzowych dochodzi w efekcie urazu mechanicznego lub w wyniku odczynu alergicznego. Jakie mogą być tego powody? 

  • Depilacja okolic bikini – usuwanie owłosienia przy użyciu nieodpowiedniej golarki lub na sucho nierzadko skutkuje powstawaniem otarć naskórka. Stosowanie wielorazowych golarek przyczynia się do zakażenia mieszków włosowych, w wyniku czego pojawiają się pryszcze w miejscach intymnych. Skóra wokół nich często jest pokryta stanem zapalnym. Stosowanie kremów i wosków do golenia również może podrażniać.  
  • Noszenie mało przewiewnej i zbyt obcisłej bielizny – źle dobrana bielizna doprowadza do mechanicznego uszkodzenia skóry i błon śluzowych. Grube szwy i koronkowe wykończenia obcierają skórę ud, pachwin i pośladków. Złym wyborem jest bielizna mocno wykrojona i uszyta z syntetycznych materiałów, które nie przepuszczają potu i wywołują nadmierne pocenie okolic intymnych.  Warto również zwrócić uwagę na to, że często uczulają barwniki stosowane do koloryzowania materiałów. 
  • Stosunek seksualny – aktywność seksualna może powodować urazy pochwy i sromu, co jest spowodowane połączeniem dynamicznego tarcia i suchości. Możesz być na to szczególnie podatna, jeśli cierpisz na schorzenia dermatologiczne, tj. atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski czy łuszczyca i w okolicach intymnych masz objawy chorobowe. 
  • Stosowanie tamponów, podpasek i wkładek higienicznych – z tych środków higienicznych powinnaś korzystać tylko podczas krwawienia menstruacyjnego. Niektóre kobiety korzystają z wkładek higienicznych przez cały czas, co jest błędem. Klej wkładek może podrażniać skórę. Dodatkowo utrudnione jest swobodne oddychanie skóry i przepuszczanie potu. Podrażniająco działają niektóre środki higieniczne wybielane chemicznymi substancjami. 

We wszystkich wymienionych przypadkach dodatkowym czynnikiem potęgującym powstawanie otarć jest suchość pochwy, która pojawia się m.in. u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną i po menopauzie. 

Jak złagodzić podrażnienia okolic intymnych? 

Jeśli pojawią się u Ciebie podrażnienia skóry w okolicach intymnych, działaj szybko.  

  • Najważniejsze jest zadbanie o dobrą higienę. Nie dotykaj podrażnionych miejsc przed dokładnym umyciem rąk. Do mycia używaj kosmetyków o neutralnym pH i pozbawionych substancji zapachowych, które mogłyby uczulać i wysuszać. W aptekach i drogeriach znajdziesz przeznaczone do tego płyny i żele do higieny intymnej
  • Wymień bieliznę na bawełnianą, która skuteczniej przepuszcza pot i jest niebarwiona, więc nie uczula. Śpij w bawełnianych piżamach i jeśli możesz, nie śpij w bieliźnie. 
  • Do czasu wygojenia wszystkich podrażnień zrezygnuj z aktywności seksualnej całkowicie lub stosuj lubrykanty nawilżające srom i pochwę. 
  • W razie poważniejszych infekcji i po kontakcie z lekarzem możesz mieć zalecone kremy lub żele antybakteryjne lub przeciwgrzybicze, a także preparaty na zapalenie pochwy. 
  • Miejscowe stany zapalne będące wyrazem przewlekłych chorób dermatologicznych powinny być leczone zgodnie z zaleceniami specjalisty. Najczęściej są to kremy lub maści steroidowe. 
  • Jeśli borykasz się z przewlekłym problemem suchości okolic intymnych, możesz skontaktować się z lekarzem medycyny estetycznej. Jest wiele procedur medycznych, które mogą pomóc w zwiększeniu nawilżenia błon śluzowych okolic intymnych. Ich minusem jej wysoka cena za zabiegi. 
Podrażnienia okolic intymnych – domowe sposoby 

Podrażnienia okolic intymnych – domowe sposoby 

Domowe sposoby na podrażnienia okolic intymnych mogą niekiedy przynieść szybką ulgę oraz pomagają zapobiegać urazom w przyszłości.  

  • Jeszcze raz przypominamy o codziennej odpowiedniej higienie – do mycia okolic intymnych używaj wody z dodatkiem delikatnego mydła. 
  • Jeśli doskwierają ci podrażnienia i swędzenie okolic intymnych powikłane infekcją pochwy, wypróbuj ziołowe nasiadówki z kory dębu, rumianku lub szałwii. 
  • Włosy z okolic intymnych usuwaj ze szczególną ostrożnością. Czym depilować bikini? Używaj maszynek z dobrymi ostrzami i często je wymieniaj. Do łagodzenia podrażnień używaj kremów lub żelów do depilacji. Tuż po usunięciu włosków możesz zastosować specjalne olejki na skórę, które łagodzą podrażnienia. Kojąco działa też aloes.  

Podrażnienia i otwarcia okolic intymnych – kiedy do lekarza? 

Drobne otarcia i rany są zwykle nieszkodliwe. Mogą powodować łagodny ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu lub kąpieli, co utrzymuje się 1-2 dni, a potem ustępuje. Może też pojawić się lekkie krwawienie. 

Poważniejsze skaleczenia wymagają pomocy lekarskiej. Znaczne naruszenie ciągłości błony śluzowej i skóry okolic intymnych może powodować wnikanie patogennych drobnoustrojów. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli zmiany nie ustąpią po poprawie zwyczajów higienicznych i leczeniu preparatami dostępnymi bez recepty. Jeśli podejrzewasz, że byłaś narażona na chorobę przenoszoną drogę płciową, masz gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych w okolicy pachwin i pojawia się u Ciebie nawracający ból podczas seksu – nie zwlekaj z konsultacją specjalistyczną. 

Jak złagodzić podrażnienia okolic intymnych? 

Podsumowanie 

Delikatna skóra okolic intymnych jest wybitnie narażona na podrażnienia. Świadomość, jak powstają otarcia, pozwala na unikanie takich sytuacji. Zadbaj o właściwą higienę okolic intymnych. To z jednej strony ochroni Cię przed mikrourazami i rozwojem infekcji, a z drugiej  pomoże w niwelowaniu objawów zakażenia. Jeśli tylko zauważasz u siebie dokuczliwe dolegliwości, które utrzymują się długo – zgłoś się do lekarza. 

Źródła:

  1. D.H. Barad, Vaginal Itching and Discharge, Merck Manuals Professional Edition, 02.2022, https://www.merckmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/symptoms-of-gynecologic-disorders/vaginal-itching-and-discharge, [dostęp: 11.01.2024 r.]
  2. E. Stefanowicz, Swędzenie (świąd) pochwy i sromu, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/264425,swedzenie-swiad-pochwy-i-sromu, [dostęp: 12.01.2024 r.]
  3. G.H. Bręborowicz (red.), Ginekologia, wyd. III, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2020 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice