Pryszcze w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?
Pryszcze w miejscach intymnych mogą obniżyć jakość życia. Najczęściej problem leży w nieodpowiedniej technice golenia lub uczulających kosmetykach. Przewlekłe zmiany są wskazaniem do porady lekarskiej.
Spis treści
Pryszcze mogą pojawić się w każdej okolicy ciała, również w miejscach intymnych. W wielu przypadkach nie wiążą się z poważnymi schorzeniami. Powód tkwi w naszych codziennych nawykach, które łatwo wyeliminować, by problem nie powracał. Jednak czasem wykwity wymagają konsultacji lekarskiej i pilnego leczenia. Dowiedz się, dlaczego dochodzi do powstania pryszczy w okolicach bikini, o czym mogą świadczyć i jak sobie z nimi radzić.
Pryszcze w miejscach intymnych – przyczyny
Okolice bikini pokrywają liczne gruczoły potowe i mieszki włosowe, w związku z czym są szczególnie narażone na powstawanie różnego rodzaju zmian. Krosty w miejscach intymnych mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn bez względu na wiek.
- Przyczyną powstawania nieestetycznych zmian w okolicach genitaliów jest między innymi reakcja alergiczna. Czynnik uczulający stanowią zazwyczaj perfumowane kosmetyki do higieny intymnej. Ich nadużywanie często przynosi odwrotny skutek do zamierzonego i w efekcie powoduje rozwój swędzących wykwitów.
- Do równie ważnych powodów należą reakcje uczuleniowe na substancje zawarte w środkach piorących.
- Objawy w postaci swędzących krostek czy zaczerwienienia okolic intymnych mogą być również efektem wrażliwości na materiały syntetyczne bielizny, w której składzie znajduje się nylon, poliester czy akryl, a także noszenia zbyt ciasnej odzieży.
- Przyczyną może być także nadwrażliwość na dany produkt do depilacji, agresywne metody usuwania włosków za pomocą wosku i depilatora lub korzystanie z nieostrej maszynki do golenia.
- Jedną z przyczyn powstawania pryszczy na pośladkach bywa rogowacenie przymieszkowe, zwane również zapaleniem mieszków włosowych. To choroba skóry, która polega na zaburzeniu procesów keratynizacji naskórka i nadmiernym tworzeniu substancji rogowej. Skóra w obrębie miejsc intymnych ulega wysuszeniu i staje się szorstka, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych (wówczas zmiany przypominają gęsią skórkę). Skłonność do powstawania niedoskonałości może wynikać również z zaburzeń hormonalnych. Wówczas zmiany często obejmują większy obszar ciała, tworzą się pryszcze na plecach i na twarzy.
- Poważniejszą podłożem pryszczy genitaliów mogą być stany chorobowe organizmu. Jednym z nich jest zakażenie wirusem HSV-2, przenoszonym drogą płciową, rzadziej natomiast HSV-1, który wywołuje wirusowe wypryski na ustach. Osoba z opryszczką wargową podczas kontaktu oralnego może przenieść wirusa na obszar intymny, powodując opryszczkę narządów płciowych.
- Wśród chorób przenoszonych drogą płciową powodujących uwidocznienie bezbolesnych, okrągłych krostek wypełnionych płynem jest kiłarozwijająca się na skutek zakażenia bakterią – krętkiem bladym. Po kilku tygodniach w miejscu zmian tworzą się okrągłe owrzodzenia sromu o równych brzegach i zagłębionym, lśniącym dnie. Goją się one samoistnie po ok. 2-6 tygodniach. Leczenie choroby jest uzależnione od zaawansowania i postaci.
- Kolejną zmianą jest liszaj twardzinowy, występujący pod postacią białych grudek, którym towarzyszy świąd skóry. Po czasie w miejscach wykwitów uwidaczniają się zmiany zanikowe, a skóra staje się sucha i cieńsza.
Sprawdź popularne kategorie
Krosty w miejscach intymnych – jak mogą wyglądać?
Krosty w miejscach intymnych najczęściej pojawiają się w obrębie pachwin, na pośladkach, a także na wargach sromowych oraz w okolicach odbytu. Zmiany mogą przybierać rozmaite formy. Zwykle mają postać małych, wypukłych krostek, wypełnionych białą lub żółtą wydzieliną. Wypryski na łonie mogą mieć też charakter wągrów, które powstają na skutek zablokowania porów przez nadmierne pocenie okolic intymnych. Pryszcze, wypełnione ropną treścią lub krwią, które powodują uporczywy świąd i ból mogą być objawem czyraczności. Czyraki to skórne wykwity będące efektem infekcji bakteryjnej mieszków włosowych, z czasem pękają, powodując powstawanie otwartych ran i nadżerek.
Na wargach sromowych mogą tworzyć się niegroźne cysty, zwane prosakami. Powstają w związku z nasiloną aktywnością gruczołów łojowych, która prowadzi do retencji mas keratynowych w okolicy mieszków włosowych. Krostki nie są zazwyczaj większe niż 1-2 mm. Prosaki nie wymagają usuwania, jednak można zwalczyć je za pomocą lasera w gabinecie medycyny estetycznej. To, czy pryszcze w miejscach intymnych są bolesne, zależy od przyczyny ich powstawania. Te związane ze stanem zapalnym, mogą powodować uporczywe objawy w postaci świądu, natomiast inne będą całkowicie bezbolesne.
Pryszcze w miejscach intymnych – jak zwalczać i kiedy udać się do lekarza?
Niezależnie od przyczyny powstawania pryszczy w miejscach intymnych jest kilka skutecznych metod radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością. Nie wszystkie z nich wiążą się z potrzebą przyjmowania leków doustnych. Na początek warto rozpocząć od obserwacji swojego ciała. To z pewnością pomoże rozpoznać i wyeliminować czynnik, który przyczynia się do ich rozwoju.
- Jeśli krosty powstają na skutek reakcji alergicznej na środki higieniczne, warto sięgnąć po podpaski i tampony bezzapachowe, z naturalnym składem. Bardzo dobrym wyborem może okazać się również kubeczek menstruacyjny, który wykonany jest z wysokiej klasy silikonu medycznego. Produkt nie powoduje podrażnień, dzięki czemu zabezpiecza miejsca intymne przed rozwojem nieestetycznych zmian.
- Równie ważne jest umiejętne golenie miejsc intymnych. Warto zmienić nawyki w tym zakresie – dezynfekować maszynkę, stosować odpowiednie kosmetyki zmiękczające golony włos i chroniące naskórek oraz golić miejsca intymne zgodnie z kierunkiem, w jakim rosną włoski.
Podsumowanie
Pryszcze w miejscach intymnych to uciążliwy problem, a leczenie wymaga czasu i cierpliwości. Jednak właściwa higiena i pielęgnacja oraz zdrowy styl życia może znacząco pomóc w pozbyciu się niechcianych wyprysków. Jeśli mimo stosowania wielu metod, krosty nadal się pojawiają, powodując ból i dyskomfort, niezbędna będzie wizyta u dermatologa lub ginekologa. Diagnoza specjalisty pozwoli ustalić, co jest faktyczną przyczyną zmian i wdrożyć odpowiednie leczenie, a tym samym zapobiegnie nawrotom problemów.
Źródła:
- K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja i leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2014
- P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021
- S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.