Dlaczego masz suche dłonie zimą i jak możesz temu zapobiec?
Zimą skóra dłoni narażona jest na szorstkość, uszkodzenia, przesuszenie. Jak pielęgnować dłonie? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie kosmetyki? Sprawdź!
Spis treści
Zimą skóra dłoni często pęka i jest przesuszona. Jak zabezpieczyć ją przed przemarzaniem? Znajdziesz tutaj sprawdzone sposoby i wskazówki, które pomogą chronić Twoje ręce w okresie zimowym. Poznasz też przepisy na domowe kosmetyki.
Suche dłonie zimą – przyczyn może być wiele
Na pewno zauważyłaś, że zimą pielęgnacja dłoni wymaga szczególnej uwagi. Niskie temperatury, wiatr, czasem kontakt z padającym śniegiem osłabiają barierę ochronną skóry. Zwłaszcza gdy nie jest dodatkowo zabezpieczona (zapomniałaś rękawiczek albo wcale ich nie nosisz, często myjesz dłonie, nie używasz przed wyjściem kremów natłuszczająco-ochronnych).
Dłonie wysychają a skóra pęka i trudno ją wyleczyć. Często zdarza się, że zimą organizmowi brakuje witamin potrzebnych do prawidłowego odżywienia i utrzymania dobrej kondycji skóry. Jest to kolejny czynnik zwiększający jej podatność na uszkodzenia.
Nie możesz liczyć na to, że sucha, pękająca skóra dłoni sama się zagoi. Brak pielęgnacji może doprowadzić do utrzymywania się tego stanu przez kolejne miesiące. I to nie tylko zimą. Gdy jesteś alergikiem i masz wyjątkowo wrażliwą skórę, zaniedbanie może doprowadzić do powstania nawracającej egzemy (czyli stanu zapalnego) i konieczności leczenia maściami sterydowymi.
Czego potrzebuje sucha skóra dłoni zimą?
Bardzo sucha skóra dłoni zimą będzie potrzebować odpowiednich składników do regeneracji – aplikowanych z zewnątrz, ale też stosowanych od wewnątrz. Zapewnij organizmowi odpowiednią dawkę witamin niezbędnych do odżywienia skóry: witaminę E, witaminy z grupy B, minerały: cynk, magnez i selen (znajdziesz go w orzechach brazylijskich – jedz 2 sztuki dziennie).
Sprawdź preparaty z witaminą E.
Masło shea ma w sobie sporo witaminy E i przy okazji pomaga odbudować barierę ochronną skóry (do znalezienia np. w kremach do rąk). Ochrona zewnętrzna jest ważna, ale w okresie zimowym warto zaopatrzyć się w witaminę A+E albo – zamiast suplementów – zajadać np. migdały.
Sprawdź, jakie właściwości ma masło shea.
Zimowe rękawiczki trzymaj zawsze w torebce i zakładaj je przed wyjściem na zewnątrz. Unikaj kontaktu z chemią (mycie naczyń, pranie, dotykanie nasączonych chemią ściereczek), zwłaszcza kiedy skóra jest popękana. Zadbaj o jej regenerację. Pamiętaj, że warto ograniczyć kontakt skóry z wodą do koniecznego minimum.
Sprawdź popularne kategorie
3 sposoby na suchą skórę dłoni zimą
1. Maseczki – kup lub przygotuj je sama
Warto wypróbować gotowych 20–30 minutowych maseczek w formie rękawiczek regenerujących. Są nasączone kompleksem składników aktywnych i witamin – dobrze się wchłaniają i nawilżają skórę.
Możesz też przygotować maseczkę, chociażby z siemienia lnianego:
¼ szklanki siemienia zalej gorącą wodą i odstaw, aż nabierze objętości i będzie miało konsystencję kisielu. Weź czystą gazę i zamocz ją w ostudzonej mazi – nałóż na dłonie i trzymaj 15–20 minut.
Sprawdź maseczki do twarzy.
2. Kremy, balsamy regenerujące – wybierz najlepsze dla siebie
Masz naprawdę spory wybór tych produktów. Kondycję przesuszonej skóry poprawią kremy typowo regenerujące. Utrzymają ją kremy odżywcze. A jej nawracaniu będą zapobiegać kremy ochronne, które tworzą barierę i wspomagają otoczkę tłuszczową naskórka.
3. Mydło, olejek i balsam – zrób je w domu
Wiedziałaś, że samodzielnie możesz przygotować nawet mydło do rąk? I wcale nie jest to trudne ani czasochłonne, a pozwoli Ci zadbać o suche, pękające dłonie zimą. Oto dwa świetne przepisy na domowe kosmetyki.
Odżywczo-ochronne mydło w płynie
Potrzebne Ci będą:
- płynny miód (1 łyżka)
- gliceryna (1 łyżeczka)
- napar z ziół (najlepiej z kwiatu lipy, róży, nagietka, lawendy lub rumianku)
- kostka mydła dla niemowląt
Jak to zrobić?
Mydło trzesz na tarce a następnie miksujesz ze szklanką gorącego, przecedzonego naparu. Potem dodajesz pół szklanki letniego naparu i miksujesz jeszcze raz. Następnie dodajesz glicerynę i miód, mieszasz. Gdy mieszanka wystygnie, ponownie miksujesz.
Na koniec dolewasz 2–3 szklanki zimnego naparu i po raz ostatni miksujesz całość. Rozlewasz do pojemników i zostawiasz do całkowitego ostygniecia, po czym nakładasz pokrywki/zakręcasz. Przed użyciem wstrząśnij.
Olejek na spierzchnięte dłonie
Będą Ci potrzebne:
- kapsułki z witaminą E (2–3)
- oliwa z oliwek (2 łyżki)
- olej kokosowy
Wyciśnięte do miseczki kapsułki połącz z resztą składników, wymieszaj. Wsmaruj w dłonie wieczorem, przed pojściem spać. Mieszankę możesz przechowywać do kilku tygodni w lodówce.
.Migdałowo-miodowy balsam odżywczy
- miód (pół szklanki)
- olej migdałowy (pół szklanki)
- lanolina pochodzenia zwierzęcego lub masło cupuacu pochodzenia roślinnego (szklanka) – lanolina może być niewskazana dla alergików
Miód rozpuszczasz na parze po czym dodajesz lanolinę lub masło cupuacu i dokładnie mieszasz. Po ostygnieciu mieszaniny, dodajesz olej migdałowy i znów starannie mieszasz. Przekładasz do pojemnika i gotowe!