Domowe sposoby na odparzone stopy!
Lato to niestety sezon, kiedy stopy potrafią się odparzyć. Jak temu zapobiegać i jak radzić sobie z odparzeniami domowymi sposobami? Podpowiadamy!
Spis treści
Odparzone stopy to Twoja zmora? Istnieje na nie kilka sposobów! Pamiętaj, żeby dobrze zdezynfekować miejsce podrażnienia, a w razie konieczności przebić pęcherz na stopie sterylną igłą. Dla przyspieszenia gojenia się stóp możesz moczyć je w naparze z rumianku, szałwii, kory dębu czy mięty. Staraj się, żeby stopy miały jak największy dostęp do powietrza. Zobacz też, co robić, żeby uniknąć odparzeń w przyszłości i jakie są najlepsze domowe sposoby na odciski między palcami u nóg.
Czym są odparzone stopy?
Kiedy zmienia się obuwie z zimowego na letnie, pewnie często przychodzi Ci się zmierzyć z problemem, którym są odparzone stopy. Jak leczyć pęcherze na stopach opisywała dokładnie nasza dermatolog, lek med. Aleksandra Malewska: Pęcherze na stopach − jak je prawidłowo leczyć? Opinia dermatologa!.
Najczęściej mówi się, że stopy odparzają się, kiedy zawilgocona skóra się przegrzewa i nie ma dostępu świeżego powietrza. Pod wpływem uszkodzeń naskórka, tarcia i wilgoci na stopach powstają rany czy pęcherze, które lubią pękać.
Często za odparzenia na stopach odpowiada za ciasne lub niewygodne obuwie, które obciera skórę czy nadmierna potliwość stóp. Sprawdź, jakie są skuteczne środki na nadmierną potliwość stóp: Najlepszy antyperspirant do stóp. TOP 5.
Odparzone stopy często też pojawiają się podczas długich wędrówek, zwłaszcza w lecie. Stopa w pełnym bucie zapaca się, a skóra pod wpływem ucisku zostaje uszkodzona. Odparzenia często pojawiają się na piętach, na podeszwie czy między palcami − skóra lubi się zaparzać, bo tam zbiera się najwięcej wilgoci. Na łagodne odciski (bez korzenia), w tym te między palcami sprawdzą się proste domowe sposoby.
Co na odparzone stopy?
Jak wspominała nasza dermatolog Aleksandra Malewska, odparzone stopy z pęcherzami zawsze najlepiej dobrze oczyścić, żeby nie wdało się zakażenie. Umyj więc stopy, najlepiej wodą z mydłem. Jeżeli zauważysz pęcherz, zabezpiecz go plastrem, koniecznie takim z opatrunkiem.
Kiedy pęcherz jest duży, możesz go przebić. Ale użyj do tego sterylnej igły z apteki, a nie takie z zestawu do szycia, który polejesz spirytusem. To tylko przepis na infekcję! Jeżeli na odparzonych stopach masz ranki, możesz przemyć je specjalnymi preparatami odkażającymi z apteki.
Natalia Klonowska uzupełnia:
„Ewentualnie zapytaj w aptece o maść na gojenie ran bez recepty. Produkt taki powinien zawierać składniki nawilżające i odżywiające naskórek. Produkty te, poza witaminami, mają w swoim składzie alantoinę i często dekspantenol.
Nie odrywaj skóry od pęcherza! Pokrywa ta chroni podrażnione miejsce przed zakażeniem i wybrudzeniem. Podobnie w przypadku odchodzącej skóry między palcami – nie wolno jej usuwać na siłę.
Zamiast tego, pomóż Twojej skórze się zregenerować. Gdy rana zaczyna się goić i czujesz pieczenie lub kłucie, możesz wspomóc regenerację i odbudowę naskórka kremem do stóp z witaminami i emolientami, Emolium Diabetix. Krem zmniejsza nieprzyjemne odczucia, przyspiesza gojenie, zmiękcza i mocno odżywia skórę na stopach.
Dobrym pomysłem są kremy z dodatkiem substancji łagodząco-kojących, na przykład aloesu, masła shea, prowitaminy B5 i gliceryny, najlepiej w połączeniu z odżywczymi, przeciwbakteryjnymi olejkami roślinnymi. Ekstrakty z aloesu znajdziesz w regenerującym kremie do stóp Sylveco, a prowitaminę B5 oraz olejek ze słodkich migdałów w kremie Acerin Zdrowe Stopy. Warto wiedzieć, że połączenie olejku z rokitnika i olejku z szałwii muszkatołowej stanowi idealną kombinację, jeżeli chodzi o pielęgnację stóp. Takie połączenie znajduje się w kremie do stóp Natura Siberica Oblepikha.
Tak naprawdę stopy najlepiej nawilżać regularnie, żeby otarcia i pęcherze nie zamieniły się w brzydkie zrogowacenia. Poza tym kremy do stóp zawierają olejki, które działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Kiedy już doszło do zrogowacenia w miejscu wygojenia otarcia, sięgnij po krem z dodatkiem olejku z piołunu, który zmiękcza stwardniałą skórę i pomaga pozbyć się zrogowaceń. Ten nietypowy składnik znajdziesz chociażby w regenerującym kremie do stóp Receptura Babuszki Agafii. Większości kremów nie należy nakładać na rany, jedynie na wygojoną, oczyszczoną skórę i najlepiej na noc”.
Jakie domowe sposoby na odparzone stopy są skuteczne?
Na odparzone stopy ulgę przyniesie Ci wymoczenie ich w ciepłej wodzie. Żeby złagodzić podrażnienia, możesz do wody dodać kojącego rumianku lub kory dębowej. Jeżeli pojawiły się ranki, szałwia może przyspieszyć gojenie. Odparzenie możesz przemywać jałowym opatrunkiem nasączonym naparem z tej rośliny.
Natalia podpowiada, jak przeprowadzić domowe zabiegi na gojące się stopy.
1. Kąpiel stóp w szałwii
„Będą Ci potrzebne 2 łyżki suszonej szałwii, 2 szklanki wrzącej wody i miska z ciepłą wodą. Szałwię zalej wrzącą wodą i poczekaj, aż napar ostygnie. Ostudzony wlej do miski z ciepłą wodą i mocz około 15 minut. Kąpiel przyniesie ulgę odparzonym stopom. Z pewnością sprawdzi się też na nagniotki między palcami u nóg. Napar z szałwii możesz równie dobrze wykorzystać na opatrunek do przemywania odparzeń”.
2. Kąpiel stóp w korze dębowej
„Do przygotowania kąpieli stóp z kory dębu wystarczy napar z zaparzonej saszetki kory, dodany do miski z ciepłą wodą. Wysokie stężenie garbników sprawia, że napar działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Kąpiel polecana jest także na odciski między palcami u nóg. Wszystko dlatego, że przyspiesza gojenie, łagodzi ból i przynosi ulgę w stanach zapalnych”.
3. Kąpiel stóp w naparze z mięty
Z kolei napar z mięty, w którym możesz wymoczyć zmęczone stopy, przyniesie Ci orzeźwienie i przyjemny chłód.
Szałwia, kora dębowa czy mięta działają antybakteryjnie, a bisabolol zawarty w rumianku łagodzi podrażnienia. Więcej na temat bisabololu dowiesz się z mojego artykułu: Bisabolol: łagodzące działanie rumianku. Żeby szybko wyleczyć odparzone stopy, w domu chodź boso − nie zakładaj skarpet ani butów. Powietrze przyspieszy proces gojenia. Często przemywaj stopy. Ale uwaga! Nie rób tego gorącą wodą. W ten sposób tylko wzmagasz potliwość stóp.
Natalia dodaje:
„Uważaj na zabrudzenia, jeśli rana pojawiła się od spodu stopy. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie specjalistyczny plaster pochłaniający wilgoć lub „wietrzenie rany” w chwilach odpoczynku”.
Odciski między palcami u nóg domowe sposoby
O tym, jak radzić sobie z odciskami między palcami pisze Natalia:
„Skóra między palcami u stóp jest wyjątkowo delikatna. Poza tym to strefa, w której palce stykają się ze sobą praktycznie cały czas. Dlatego odparzeniom w tym miejscu trzeba poświęcić trochę więcej uwagi. Przede wszystkim, gdy ranki się goją, muszą mieć dostęp do powietrza. Skórę warto przemywać częściej, upewniając się, że wilgoć między palcami i ewentualny (ponowny) ucisk nie wywoła stanu zapalnego. Na ten czas najlepiej zrezygnować z długiego, intensywnego wysiłku fizycznego. Buty można odkazić środkiem antybakteryjnym z jonami srebra.
Babciny sposób na nagniotki między palcami (i nie tylko) to przemywanie lub moczenie stóp w wodzie z szarym mydłem. Zamiast całej kostki mydła, pomyśl o płatkach mydlanych, które łatwo i szybko rozpuszczą się w wodzie. Nawet w przypadku pojawienia się ranek kąpiel stóp w szarym mydle pomoże złagodzić podrażnienia. W kąpieli skóra się rozpręża, a pory otwierają się i oczyszczają.
Otarcia, odciski między palcami to nie zawsze wina źle dobranych butów. Czasami problem tkwi w nachodzących na siebie palcach. Wtedy z pomocą przychodzą elastyczne, silikonowe (żelowe) separatory palców. Ich koszt nie jest wygórowany, a da się je zakładać do prawie każdych butów. Wystarczy dobrać odpowiedni typ produktu. Separatory korygują ułożenie palców i zapobiegają odciskom. Można je posypać talkiem lub pudrem.
Domowe sposoby na odciski między palcami to również kąpiele stóp z dodatkiem ziół o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym, chociażby te, o których wspomniałam wcześniej. Możesz wykorzystać do tego mieszankę ziół o działaniu antyseptycznym, odświeżającym i hamującym potliwość. Stopy najlepiej wycierać ręcznikiem papierowym. Unikniesz w ten sposób przenoszenia bakterii. Gdy masz problem z pieczeniem lub swędzeniem w podrażnionym miejscu, spróbuj przez chwilę płukać stopy raz w ciepłej, raz w zimnej wodzie. W razie możliwości nie zakrywaj stóp kołdrą na noc, zwłaszcza gdy odparzenia dopiero się goją.
Odparzenia między palcami nie zawsze będą oznaczały zwykłe otarcie. Przestrzenie międzypalcowe są idealnym środowiskiem dla rozwoju infekcji grzybiczych. Jeżeli otarciom towarzyszy swędzenie, pieczenie, skóra ma białoszare zabarwienie, a zmiany się rozprzestrzeniają, to z pewnością początek grzybicy. Leczenie grzybicy to długotrwały proces, trwa od 4 do 6 tygodni. Niewygojone ranki i otarcia są jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia grzybicy. Dlatego warto zadbać o ich całkowite wyleczenie”.
Sprawdź także artykuł: Modzele na stopach: skąd się biorą i jak je usunąć?.
Jak uniknąć odparzonych stóp?
Żeby uniknąć problemu w przyszłości, staraj się zawsze wybierać dobrej jakości buty. Co to znaczy? Przede wszystkim dobrze będzie, jeżeli będą wykonane z oddychającego materiału: siateczki lub skóry. W lecie najlepiej nosić przewiewne buty lub takie, w których stopa jest odkryta.
Natalia uzupełnia:
„Wysoka temperatura, wilgoć i dłuższe wędrówki lub trening w źle dobranych butach to z pewnością szybka droga do obolałych i podrażnionych stóp. Na długie spacery lub całonocne imprezy wybieraj sprawdzone, „rozchodzone” obuwie. Nowa para butów to zawsze lekkie ryzyko otarcia i dyskomfortu, więc lepiej je wcześniej założyć parę razy niż potem żałować.
Nie tylko nowe obuwie może sprawiać ból. Źle dobrane, czyli najczęściej za ciasne buty lub takie, które swoim kształtem zmieniają naturalny kształt stopy, również prowadzi do powstawania pęcherzy i odparzeń. Odpowiedni pedicure to kolejny krok na drodze do zapobiegania pęcherzom. Zbyt długie lub źle obcięte paznokcie również mogą przyczyniać się do powstawania pęcherzy na stopach”.
Zobacz, jak latem dbać o stopy: Podstawowa pielęgnacja paznokci u nóg. Poradnik.
Najlepszy sposób na uniknięcie dużego pęcherza stanowi zabezpieczenie tego miejsca opatrunkiem. Jeżeli założyć but i czujesz, że w danym miejscu jest niewygodny i uciska Twoją stopę, szybko zareaguj. Zdejmuj but i przyklej plaster. Zdradzę Ci mój sposób na obcierające buty − zawsze noszę w portfelu kilka plasterków opatrunkowych i jak tylko czuję, że moje stopy cierpią, obklejam je plastrami.
Bardzo dobą metodą na uniknięcie odparzeń na stopach jest stosowanie antyperspirantu do stóp czy talku. Sprawdziłam to na własnej skórze! Choć na co dzień nie chodzę w obcasach, to kiedy wybieram się na wielkie wyjście w szpilkach, zawsze dokładnie smaruje stopy antyperspirantem. Ten sposób jeszcze mnie nie zawiódł. Po całonocnej imprezie na stopach nie miałam ani jednego pęcherza. A moja skóra jest bardzo wrażliwa i szybko robią się na niej ranki od butów. Antyperspiranty do stóp występują w formie kremu, spray’u czy sztyftu. Wybierz, ten, który odpowiada Ci najlepiej.
Natalia dodaje:
„Przed użyciem antyperspirantu dokładnie umyj i osusz stopy oraz przestrzenie między palcami. Poczekaj chwilę aż skóra całkiem wyschnie. Nie nakładaj kosmetyku na uszkodzone i podrażnione miejsca. Po aplikacji odczekaj chwilę przed założeniem butów. W niektórych przypadkach kąpiele w szałwii czy korze dębu wystarczą jako naturalny środek hamujący potliwość”.
Okazuje się, że bardzo często przyczyną otarć i pęcherzy są źle dobrane lub podwinięte wkładki czy też sznurówki wciśnięte do środka buta. Oryginalne wkładki w butach dobrze wymienić na silikonowe lub inne, najlepiej oddychające o właściwościach amortyzujących. Przykładowo, stopy możesz zabezpieczyć specjalnymi, żelowymi wkładkami, które amortyzują stopę w bucie. Takie wkładki to np. Scholl Gel activ dla pań i Scholl Gel Activ dla panów.
Odparzone stopy − co zapamiętać?
Pamiętaj, że pierwszą zasadą w leczeniu odparzonych stóp jest ich dokładne umycie i zdezynfekowanie ranek. Daj stopom odpocząć. W domu najlepiej spraw sobie przyjemną kąpiel z dodatkiem łagodzących ziół. Unikaj przegrzewania stóp i odcinania im dostępu do tlenu.
Źródła:
- Gwóźdź, E: Kora dębu – właściwości, działanie i zastosowanie kory dębu. W: ekologia.pl [online]. [dostęp 08.06.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/kora-debu-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-kory-debu,24069.html
- Dr Ishiguro: Deeply Healing Foot Baths. W: Healthy Day Today [online].27.05.2018. [dostęp 08.06.2021]. Dostępny w Internecie: https://healthydaytoday.com/foot-baths-soak-fungus-killer/
dr n. med. Rogalska, M.: Diagnostyka zakażeń grzybiczych. W: Medycyna Praktyczna dla pacjentów [online]. 24.05.2017. [dostęp 08.06.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/164925,diagnostyka-zakazen-grzybiczych