Trądzik różowaty oczny – jakie są objawy i jak go leczyć?

15. 2. 2024 · 6 minut czytania

Co to jest trądzik różowaty oczny i czym różni się od trądziku dermatologicznego? Przeczytaj o metodach leczenia i diagnozowania oraz objawach ocznej postaci trądziku różowatego. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Trądzik różowaty oczny – jakie są objawy i jak go leczyć?

Trądzik to schorzenie, które identyfikujemy na podstawie zmian skórnych. W przypadku trądziku różowatego mamy do czynienia z nawracającym rumieniem twarzy. Towarzyszą mu między innymi pajączki naczyniowe oraz stany zapalne. Może przybierać różne postacie, a jedną z nich jest trądzik różowaty oczny. Przeczytaj, jak go rozpoznać i jak leczyć.  

Trądzik różowaty oczny – objawy 

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Dotyka głównie obszaru twarzy, ale może również występować na szyi, dekolcie i plecach. Do charakterystycznych objawów schorzenia zaliczają się:  

  • Zaczerwienienia,  
  • Obrzęk,  
  • Teleangiektazje (nieprawidłowe, poszerzone powierzchowne naczynia krwionośne),  
  •  Grudki i krosty, które mogą być bolesne lub swędzące.  

Trądzik u dorosłych rozwija się zazwyczaj u osób starszych, a największe nasilenie zmian obserwuje się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.  

Według standardowej klasyfikacji wyróżnia się następujące postaci schorzenia: 

  • Postać rumieniowa występująca z nawracającym, napadowym rumieniem lub rumieniem trwałym, lokalizującym się na twarzy, 
  • Postać grudkowo-krostkowa z trwałym rumieniem obejmującym zwykle środkową część twarzy i okresowym występowaniem krostek i grudek, 
  • Postać przerostowo-naciekowa z pogrubiałą, nieregularną powierzchnią skóry, obecnością zmian guzowatych i zapaleniem mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych, 
  • Postać ziarniniakowa występująca z żółtymi, brązowymi lub czerwonymi grudkami i guzkami mogącymi prowadzić do bliznowacenia i niewielkim stanem zapalnym, 
  • Postać oczna to jedna z najtrudniejszych do zdiagnozowania postaci trądziku różowatego, w przebiegu której pojawiają się objawy ze strony powiek, spojówek, rogówki z lub bez obecności zmian skórnych. 

Oczna postać trądziku różowatego (Ocular rosacea) w sposób istotny różni się od typowego trądziku dermatologicznego. W przypadku tego schorzenia nie obserwuje się tradycyjnych objawów, takich jak zaskórniki, wągry czy pryszcze na skórze. Nie występuje również nadmierna produkcja sebum ani problemy z gruczołami łojowymi. Trądzik różowaty oczny to poważne schorzenie zapalne, które ze względu na objawy i lokalizację często mylone jest z zapaleniem oka.  

Wśród objawów ocznego trądziku różowatego wymienia się między innymi: 

  • Przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów oka, 
  • Zespół suchego oka, 
  • Łzawienie i pieczenie oczu, 
  • Uczucie piasku pod powiekami, 
  • Nawracające jęczmienie, 
  • Dysfunkcję gruczołów Meiboma zlokalizowanych wewnątrz tarczki powieki i odpowiadających za produkcję wydzieliny nawilżającej gałkę oczną, 
  • Uszkodzenie rogówki. 
Trądzik różowaty oczny – leczenie 

W początkowej fazie trądziku różowatego ocznego objawy mogą być łagodne, co sprawia trudność w dokładnym zdiagnozowaniu podłoża problemu.  

  • Choroba rozwija się stopniowo, a pierwsze symptomy obejmują najczęściej zaczerwienienie skóry wokół oczu, obrzęk, uczucie napięcia skóry, łzawienie, pieczenie, nadwrażliwość na światło oraz przekrwienie powiek.  
  • Niektórzy pacjenci mogą doświadczać dokuczliwego uczucia piasku pod powiekami, suchości oka, a nawet nasilonego wypadania rzęs.  
  • Nieleczony trądzik różowaty oczny może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządu wzroku, w tym do owrzodzenia i obrzęku rogówki, a nawet do utraty wzroku.  

Przyczyny trądziku różowatego ocznego nie zostały w pełni poznane i jednoznacznie określone. Czynniki mogące determinować pojawienie się schorzenia to: 

  • Zaburzenia immunologiczne i wahania w gospodarce hormonalnej, 
  • Uwarunkowania genetyczne, 
  • Nadreaktywność naczyń krwionośnych, 
  • Ekspozycja na promieniowanie UV, 
  • Zakażenie Demodex folliculorum (nużeńcem), czyli roztoczem pasożytującym na ludzkiej skórze, głównie na twarzy, żywiącym się lipidami i łojem skórnym. 

Trądzik różowaty oczny – leczenie 

Postawienie trafnej diagnozy stanowi duże wyzwanie, ponieważ przebieg trądziku różowatego ocznego, zwłaszcza w początkowym stadium, porównywany jest do typowego zapalenia spojówek. Utrudnieniem jest akt, że medycyna nie dysponuje specjalistycznym testem ułatwiającym diagnozę. Co więcej, nasilenie objawów ocznych trądziku różowatego nie zawsze koreluje z nasileniem objawów skórnych – zmiany mogą pojawić się przed objawami skórnymi, być ich wynikiem lub występować niezależnie. W praktyce choroba może mieć zróżnicowany przebieg, w związku z czym wymaga indywidualnego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego.  

  • Badaniem ułatwiającym obserwację potencjalnych zmian występujących wewnątrz oka, jest badanie w lampie szczelinowej, czyli biomikroskopia. Lampa szczelinowa to urządzenie wyposażone w silne źródło światła oraz biomikroskop umożliwiający powiększenie obrazu i uzyskanie widzenia przestrzennego. Dodatkowo wyposażona jest we wbudowane filtry. Dzięki badaniu możliwe jest dokładne zbadanie powiek, spojówki, twardówki, rogówki, tęczówki, soczewki, siatkówki oraz przedniej części ciała szklistego.  
  • Podejrzenie ocznej postaci trądziku różowatego można wysnuć wskutek obserwacji częstego i nawracającego zapalenia spojówek, a także na podstawie obecności widocznych podczas badania nacieków zapalnych na rogówce lub nawet perforacji rogówki.  
  • Istotnych informacji diagnostycznych dostarcza ponadto dogłębny wywiad dotyczący ewentualnych urazów gałki ocznej w przeszłości

Kluczowe znaczenie w leczeniu trądziku różowatego ocznego mają stopień zaawansowania choroby oraz nasilenia objawów.  

  • W przypadku łagodnych zmian zaleca się utrzymywanie higieny brzegów powiek, ciepłe kompresy oraz intensywne nawilżanie.  W ten sposób możesz złagodzić objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk czy pieczenie. Zapobiegniesz też dalszemu nasileniu dokuczliwych symptomów.  
  • Jeśli lekarz stwierdzi zapalenie brzegów powiek, może przepisać maść antybiotykową zmniejszającą ewentualny obrzęk i wyciszającą stan zapalny.  
  • W ostrych postaciach ocznego trądziku różowatego oraz zaawansowanych stanach chorobowych, konieczne może być wprowadzenie doustnej terapii farmakologicznej.  
  • W leczeniu ciężkiego przebiegu choroby zaleca się stosowanie leków, takich jak tetracykliny, erytromycyna lub metronidazol.  
  • Wskazane może być połączenie terapii doustnej z miejscową, na przykład poprzez krótkoterminowe stosowanie kropli steroidowych.  
Trądzik różowaty oczny przyczyny

Zmiany w codziennej higienie i dbałość o obszar dotknięty schorzeniem stanowią uzupełnienie kuracji farmakologicznej. Używaj chusteczek i płynów o właściwościach nawilżających oraz wykonuj dokładny demakijaż obejmujący oczyszczanie rzęs, powiek i całej twarzy.  

Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga włączenia do codziennej rutyny maści i preparatów na trądzik różowaty, a także łagodnych kosmetyków o przebadanych formulacjach. Sprawdź między innymi: 

Sprawdź również, co powinien zawierać najlepszy krem na trądzik różowaty.  

Podsumowanie 

https://backend.drmax.pl/admin_tiR9xoo5Fi/amasty_blog/posts/edit/id/3427/store/1/#Trądzik różowaty oczny to przewlekłe schorzenie o charakterze zapalnym prowadzące do zapalenia spojówek, obrzęku powiek, czy nawet poważnego uszkodzenia rogówki. Ze względu na zróżnicowane i niejednoznaczne objawy diagnoza trądziku różowatego ocznego nierzadko stanowi duże wyzwanie. W leczeniu schorzenia wykorzystuje się między innymi kombinację terapii miejscowej i doustnej. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu, dlatego wszelkie działania terapeutyczne powinny być skonsultowane z lekarzem. 

Źródła:

  1. B. Raszeja-Kotelba, H. Pecold-Stępniewska, I. Dadej, K. Pecold, Ocular rosacea – ethiopathology, symptoms and treatment – three clinical cases, https://www.termedia.pl/Ocular-rosacea-8211-ethiopathology-symptoms-and-treatment-8211-three-clinical-cases,7,2398,1,1.html [dostęp 10.04.2024 r.] 
  2. Tavassoli S, Wong N, Chan E. Ocular manifestations of rosacea: A clinical review. Clin Exp Ophthalmol. 2021 Mar;49(2):104-117. doi: 10.1111/ceo.13900. Epub 2021 Feb 3. PMID: 33403718., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33403718/ [dostęp 10.04.2024 r.]
  3. Rodrigues-Braz D, Zhao M, Yesilirmak N, Aractingi S, Behar-Cohen F, Bourges JL. Cutaneous and ocular rosacea: Common and specific physiopathogenic mechanisms and study models. Mol Vis. 2021 May 13;27:323-353. PMID: 34035646; PMCID: PMC8131178., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34035646/ [dostęp 10.04.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice