Trądzik różowaty − leczenie miejscowe może być skuteczne? [opinia lekarza]
Czym jest trądzik różowaty i jak go leczyć? Jakie są najczęstsze przyczyny nieestetycznych zmian na skórze? Przeczytaj, co zawierają kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej!
Spis treści
Trądzik różowaty, choć jest uporczywy i nieestetyczny, może być z powodzeniem wyleczony w gabinecie dermatologa. Jedną z form leczenia jest kuracja zewnętrzna. Zobacz, czym jest trądzik różowaty i jak leczyć to schorzenie? Sprawdź, czy warto stosować zabiegi kosmetyczne i czy mikrodermabrazja u kosmetyczki nie zaszkodzi pacjentowi z trądzikiem różowatym.
Trądzik różowaty − czym jest?
Trądzik różowaty (rosacea) jest częstą dermatozą, która występuje przeważnie u kobiet i niestety ma potrafi obniżyć jakość życia − jest nieestetyczny, a pacjenci i pacjentki często się go wstydzą.
Możesz go rozpoznać, kiedy zauważysz u siebie m.in.: przejściowy, napadowy rumień (ang. flushing), przetrwały rumień na nosie, policzkach, brodzie i czole, grudki i krostki, teleangiektazje (nieprawidłowe, poszerzone powierzchowne naczynia krwionośne). Więcej o teleangiektazjach pisałem w artykule: Co zrobić, żeby powstrzymać pękające naczynka?
Przy trądziku różowatym możesz dodatkowo odczuwać: palenie i pieczenie lub kłucie, suchość i ściągnięcie skóry, obrzęk, zmiany przy oczach (zapalenie brzegów powiek, zespół suchego oka, nadwrażliwość na światło, nawracające jęczmienie).
W dermatologii wyróżnia się 4 typu rosacea:
- rumieniowo-teleangiektatyczny,
- grudkowo-krostkowy,
- przerostowy,
- oczny.
Każda z tych postaci może występować osobno, ale najczęściej obserwuje się kilka z nich obecnych jednocześnie u danego pacjenta.
Trądzik różowaty − przyczyny
Na to, czy rozwinie się u Ciebie trądzik różowaty wpływa wiele czynników. Brak jest jednak jednoznacznej tezy, która tłumaczyłaby pochodzenie tej dermatozy. U 81 − 85% pacjentów obserwuje się pogorszenie zmian skórnych pod wpływem słońca. Przy diagnozie bierze się również pod uwagę czynniki pokarmowe, psychogenne, atmosferyczne, nieodpowiednią pielęgnację skóry, promieniowanie elektromagnetyczne i czynniki indywidualne. Na pewno pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne, podłoże naczyniowe, hormonalne, infekcje miejscowe i ogólne oraz podłoże łojotokowe.
Trądzikowi różowatemu często towarzyszą: migrena, depresja, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, choroba wieńcowa i inne przewlekłe schorzenia.
Zobacz też maści i preparaty na trądzik różowaty.
Trądzik różowaty − leczenie maściami i kremami
Po przeprowadzeniu badania i wywiadu, na podstawie obrazu klinicznego, dermatolog dobierze odpowiednią dla Ciebie terapię trądziku różowatego. Najczęściej stosowaną formą leczenia są preparaty miejscowe, a dostępnych jest kilka opcji terapeutycznych.
Czym leczyć trądzik różowaty − czyli, co może przepisać Ci lekarz?
- Metronidazol − lek z grupy antybiotyków, charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, oddziałuje na zmiany zapalne o charakterze grudek i krostek. Stosowany jest w stężeniu 0,75 − 1,0% w różnych postaciach: krem, żel lub lotion.
- Kwas azelainowy − jest lekiem o wielokierunkowym działaniu: ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i zmniejszające nadmierną keratynizację. Ponadto hamuje melanogenezę, przez co zapobiega występowaniu i zmniejsza przebarwienia pozapalne. Najczęściej używany jest w stężeniu 15 − 20% w formie kremu lub żelu.
- Iwermektyna − lek ten cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi, hamuje produkcję szeregu cytokin prozapalnych, a ponadto działa przeciwpasożytniczo, w tym na Demodex folliculorum. Występuje w postaci 1% kremu.
A co na trądzik różowaty oprócz leków? Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli zapobieganie pojawianiu się nowych zmian na skórze. Podstawa to unikanie czynników, które zaostrzają zmiany na Twojej skórze. Ważnej jest też, żebyś chronił swoją skórę przed słońce − stosuj więc kremy z SPF (co najmniej 30) przez cały rok − również w sezonie jesienno-zimowym.
Trądzik różowaty − jak leczyć go zabiegami?
Trądzik różowaty możesz leczyć także stosując różnego rodzaju zabiegi, które możesz wykonać w gabinecie lekarskim, ale także u kosmetyczki.
Lasery naczyniowe, tj. laser pulsacyjno-barwnikowy (585 lub 595 nm) i laser diodowy (532 nm), stanowią ważny element zwalczania rosacea. Promieniowanie tych laserów jest selektywnie pochłaniane przez oksyhemoglobinę (barwnik zawarty w czerwonych krwinkach), dzięki czemu następuje redukcja naczyń przy minimalnym uszkodzeniu tkanek otaczających, co zapobiega tworzeniu się blizn.
Sprawdź też, czym jest laseroterapia skóry trądzikowej.
W gabinetach kosmetycznych możesz z powodzeniem skorzystać z zabiegów dedykowanych do cery typu naczynkowego, z trądzikiem różowatym. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju peelingi. Ich głównymi składnikami aktywnymi powinny być: kwas retinowy, kwasu kojowy, kwasu azelainowy, kwas laktobionowy, witamina C i kwas mlekowy.
Kiedy Twój trądzik różowaty jest w fazie ostrego stanu zapalnego, lepiej unikać innych zabiegów kosmetologicznych. Natomiast w przypadku uzyskania remisji choroby bez wahania możesz zastosować inne zabiegi pielęgnacyjne twarzy, np. mikrodermabrazję lub peeling glikolowy, migdałowy.