Zaczerwienienia na twarzy − jak je zatuszować?

27. 5. 2019 · 6 minut czytania

Zaczerwienia na twarzy to częsty problem natury estetycznej. Z czego wynika ten problem? Jak zatuszować zmiany? Jakie kosmetyki najlepiej stosować? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Zaczerwienienia na twarzy − jak je zatuszować?

Za zaczerwienienia na twarzy odpowiada najczęściej nadreaktywność naczyń krwionośnych. Istnieje kilka rodzajów skóry skłonnej do zaczerwienień: skóra wrażliwa skłonna do podrażnień, skóra naczynkowa czy z rumieniem, a także problematyczna skóra z trądzikiem różowatym. Zobacz, jak zatuszować zaczerwienienia przy różnych rodzajach cery.

Zaczerwienienia na skórze to reakcja Twoich naczyń krwionośnych. Kurczą się one i rozszerzają w nieprawidłowy sposób. Dlatego na Twojej twarzy może pojawiać się rumień. Dzieje się tak nie zależnie od rodzaju cery: czy jest ona sucha, normalna czy tłusta.

Cera skłonna do zaczerwienień i podrażnień to bardzo często skóra naczynkowa. Jej główną cechą jest to, że naczynia krwionośne są bardzo płytko umiejscowione w skórze. Łatwo więc o pęknięte, czerwone pajączki na skórze. Są to tzw. teleangiektazje. Więcej na ich temat możesz dowiedzieć się z artykułu: Teleangiektazje − skąd biorą się pękające naczynka?

zaczerwienienia na twarzy

Wyróżniamy kilka rodzajów zaczerwienienia na twarzy:

  • Chwilowe zaczerwienienia (np. podczas ćwiczeń na siłowni)
  • Rumień (najczęściej na policzkach)
  • Rozszerzone naczynka i trądzik różowaty
  • Czerwone plamy na skórze

Wszystkie te rodzaje zaczerwienień mają jedną i tę samą przyczynę: nadwrażliwość naczyń krwionośnych. Zaczerwienienia na twarzy najczęściej pogarszają się wraz z wiekiem. Dlatego o skórę warto zadbać jak najwcześniej.

Zwróć też uwagę, że zaczerwienienia na twarzy mogą się pogarszać, kiedy:

  • przeżywasz silne emocje
  • intensywnie ćwiczysz lub masz uderzenia gorąca
  • nie chronisz skóry przed promieniami UV
  • stresujesz się
  • pijesz alkohol i palisz papierosy
  • jesz ostre potrawy

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy

 

Warto więc unikać tych czynników, żeby złagodzić zaczerwienienia na twarzy. Weź też pod uwagę, że zaczerwienienia na twarzy mogą być wywołane przez uwarunkowania genetyczne, a także choroby skóry (trądzik różowaty czy inne dermatozy), alergie czy nawet leki, które przepisał Ci lekarz.

    Jak pozbyć się zaczerwienienia na twarzy? Pielęgnacja skóry

    Żeby załagodzić zaczerwienienie na twarzy, bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja. Skóra skłonna do zaczerwienień, najczęściej jest bardzo cienka, a przez to i wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego starannie dobieraj kosmetyki, które będą wzmacniać naczynia krwionośne i uspokajać Twoją skórę.

    Jeżeli chcesz pozbyć się zaczerwienienia na twarzy stosuj właściwe kosmetyki do pielęgnacji skóry na każdym etapie. Zacznij już przy oczyszczaniu skóry. Zamiast żeli głęboko oczyszczających, stosuj żel do mycia twarzy przeznaczony do cery wrażliwej lub naczynkowej. Najlepiej jednak kiedy będziesz wykonywać demakijaż delikatnymi płynami micelarnymi, które są przeznaczone do skóry naczynkowej. Odradza się zabiegów z wykorzystaniem wody.

    Oczyszczanie skóry skłonnej do zaczerwienień jest dość trudne. Unikaj za wszelką cenę peelingów grubizioarnistych, a także toników do twarzy z alkoholem, perfumami czy sztucznymi barwnikami. Zamiast tego możesz oczyszczać skórę peelingami enzymatycznymi (ale nie zbyt często), a także delikatnymi tonikami opartymi o naturalne, ziołowe receptury. O tym, jakie zioła stosować do skóry skłonnej do zaczerwienień napiszę nieco niżej.

    Kolejnym etapem pielęgnacji skóry skłonnej do zaczerwienień jest stosowanie odpowiedniego kremu nawilżającego. Tu bardzo ważne jest, żeby kremy nawilżające zawierały składniki, które będą uszczelniały naczynia włosowate i wzmacniały skórę. Bardzo dobrze działać będą kosmetyki oparte o witaminę C (uszczelnia naczynia krwionośne) i witaminy z grupy B (poprawiają kondycję skóry i wzmacniają ją).

    zaczerwienienia na twarzy dobór kosmetyków

     

    Działanie uszczelniające naczynia krwionośne ma także peptyd AR i wyciąg z ruszczyka, które znajdują się w składzie kremu Lierac Rosilogie. To krem korygujący zaczerwienienia, którego działanie widać już po kilku chwilach od naniesienia kremu na buzię. Naczynia krwionośne uspokajają się i są mniej widoczne. Uszczelnienie naczyń krwionośnych wspomaga także es kulina zawarta w kremie Iwostin Capillin. Krem ten zawiera w sobie także prowitaminę B5 (działa nawilżająco), olej z pestek winogron (wzmacnia i uelastycznia skórę) i witaminę C (rozjaśnia skórę i działa uszczelniająco na naczynia krwionośne). Krem od Iwostin ma w sobie krem z flitrem SPF 20 – bardzo ważna przy skórze skłonnej do zaczerwienienia jest ochrona przed promieniowaniem UV.

    Oprócz codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej, możesz także wzmocnić ochronę naczynek maseczką korygująco-regenerującą od Avene Antirougeurs. Ta także oparta jest o wyciąg z ruszczka. Dodatkowo działanie kojące nadaje jej woda termalna.

    Zupełnie innym problemem jest pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym. Kiedy borykasz się z tym problemem, lepiej zasięgnąć opinii lekarza dermatologa, który poleci Ci odpowiednie kremy do tego rodzaju przypadłości. Zobacz, też jaki rodzaj leczenia trądziku różowatego może przynieść pożądane efekty: Trądzik różowaty − leczenie miejscowe może być skuteczne? [opinia lekarza]. Wybieraj głównie kremy przeznaczone konkretnie do trądziku różowatego, np. Rosacure Intensive kremczy krem na dzień łagodzący skórę z trądzikiem różowatym Iwostin Rosacin krem na dzień. Pamiętaj, że krem do cery z trądzikiem różowatym powinien: nie zawierać substancji podrażniających i komedogennych, zawierać filtr SPF, uszczelniać naczynia krwionośne, łagodzić podrażnienia. Zobacz, najlepsze kremy do trądziku różowatego: Najlepszy krem na trądzik różowaty. Poznaj opinie blogerek.

    zaczerwienienia na twarzy u kobiety

    Jakie są domowe sposoby na zaczerwienienia na twarzy?

    Czym złagodzić zaczerwienienia na twarzy? Możesz też sięgnąć na zielarską półkę. Zaczerwienienia na twarzy mogą zniknąć dzięki wspomnianemu ruszczykowi, a także np. kasztanowcowi zwyczajnemu. To właśnie w kasztanowcu znajduje się uszczelniająca naczynia krwionośne eskulina.

    Na skórę naczynkową dobrze podziała też skrzyp polny, który uszczelnia ściany drobnych naczyń krwionośnych. W pielęgnacji sprawdzi się także napar z oczaru wirginijskiego, który poprawia ukrwienie skóry i łagodzi podrażnienia. Przede wszystkim jednak działa ściągająco i obkurcza naczynia krwionośne. Możesz też sporządzić napar z czarnego bzu, który ma w sobie sporo witaminy C.

    Najważniejszym jednak domowym sposobem na zaczerwienienia na twarzy jest ochrona buzi przed słońcem, unikanie alkoholu, kawy czy ostrego jedzenia.

    Sprawdź też kremy do twarzy.

    jak ukryć zaczerwienienia na twarzy

    Jak ukryć zaczerwienienia na twarzy? Makijaż

    Przy zaczerwienieniach na twarzy najważniejsza jest dobrze dobrana pielęgnacja i krem uszczelniający naczynka. Jeżeli jednak nie możesz poradzić sobie z prześwitującymi pajączkami czy rumieniem na policzkach, zawsze możesz przykryć je odpowiednim makijażem.

    Przy zaczerwienieniach na twarzy wybieraj nawilżające podkłady, które będą dobrze kryły problem. Unikaj podkładów matujących, bo mogą one zawierać substancje, które będą tylko podrażniać naczynka. Możesz sięgnąć także po specjalne korektory czy bazy pod podkład w kolorze zielonym. Korektor sprawdzi się przy pojedynczych zmianach, baza z kolei spełni swoją funkcję przy rumieniu.

    łagodzenie zaczerwienienia na twarzy

     

    Świetnym połączeniem kremu i podkładu będą kremy z kategorii CC. Co to takiego? To kolejna generacja kremów BB, które jeszcze dokładniej kryją niedoskonałości skóry i zaczerwienienia. CC to skrót od Color Corection. Krem tego typu ma w sobie często dodatkowo krem z filtrem SPF. Ja polecam Ci krem kompleksowo korygujący La Roche-Posay Rosalic CC.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice