Leki na woreczek żółciowy

  (11)

Sortuj:

Pokaż 11 z 11 wyników

    Kamica pęcherzyka żółciowego

    Kamica pęcherzyka żółciowego

    Kamienie w pęcherzyku żółciowym − co to jest?

    Pęcherzyk żółciowy, występujący także pod nazwą woreczek żółciowy, jest poniekąd magazynem żółci, którą wytwarza wątroba. Żółć ta jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu tłuszczów. W procesach trawiennych, żółć transportowana jest do dwunastnicy drogami moczowymi. Występują sytuacje, gdy w pęcherzyku żółciowym wytwarzają się złogi. Oznacza to, że zawarte w żółci substancje chemiczne nie rozpuszczają się, a zbijają ze sobą w grudki, zwane złogami lub kamieniami żółciowymi. Tak rozwija się kamica pęcherzyka żółciowego.

    Leczenie jest często objawowe. O wystąpieniu kamicy dowiadujesz się zwykle dopiero wtedy, gdy zaczynasz zauważać jej symptomy. Co prawda, nie są one typowe ani charakterystyczne, jednak najczęstszym jest tzw. kolka żółciowa lub kolka pęcherzykowa. Powoduje ona nagły, ostry i silny ból w nadbrzuszu, który może promieniować aż do okolicy łopatki lub barku. Bezpośrednim powodem jego wystąpienia jest dostanie się kamienia żółciowego do kanału moczowego, powodując jego częściowe lub całkowite zatkanie. Ten stan może trwać nawet do kilku godzin, w zależności od rozmiarów złogu. Mogą mu także towarzyszyć nudności i wymioty (sprawdź leki na nudności i wymioty).


    Leki na woreczek żółciowy − jakie są rodzaje?

    W stanie ataku kolki pęcherzykowej pomocne mogą okazać się leki rozkurczowe. W aptekach, tabletki rozkurczowe dostępne są bez recepty i przynoszą znaczną ulgę, ułatwiając tym samym wydalenie kamienia żółciowego z przewodów moczowych. Nie podejmuj jednak leczenia samowolnie. O sposobie niwelowania objawów i identyfikacji ich powodu, powinien zdecydować lekarz.

    W aptece może znaleźć różne rodzaje leków, które pomagają przy kamieniach w woreczku żółciowym. Jeżeli zaatakuje Cię woreczek żółciowy, leki bez recepty, które mogą Ci pomóc to leki rozkurczowe na ból brzucha. Jednak przed ich przyjęciem lepiej skonsultuj się z lekarzem.

    Lekarz może jednak zalecić Ci także stosowanie innych preparatów (np. leki rozpuszczające kamienie w woreczku żółciowym). W niektórych przypadkach lekarz może także polecić Ci lek na kamienie żółciowe w postaci preparatu normalizującego wydzielanie żółci (lek na drogi żółciowe). Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować takie preparaty ściśle z zaleceniami lekarza.


    Lek na kamienie żółciowe − jak działa?

    Bardzo często pacjenta z kamieniami w woreczku żółciowym kieruje się na zabieg chirurgiczny, aby je usunąć. W niektórych przypadkach jednak, uznaje się, że kamienie w woreczku żółciowym wystarczy jedynie obserwować.

    Lekarz może podjąć decyzję, aby leczyć chorobę jaką jest kamica żółciowa. Leki jakie może przepisać, to tzw. leki rozpuszczające kamienie żółciowe. Niektóre z nich zawierają w sobie kwas ursodeoksycholowy − może on rozpuszczać kamienie. Nie zawsze jednak leczenie takie jest skuteczne, ponieważ występują różne rodzaje kamieni żółciowych − nie każde rozpadają się pod wpływem działania leków.

    Dlatego często lekarz może ograniczyć się do przepisania Ci leków, które działają przeciwbólowo przy chorobie, jaką jest kamica żółciowa. Leki bez recepty, które może przepisać lekarz opierają się na tradycyjnych składnikach działających przeciwbólowo (np. paracetamol). Kiedy ból jest bardzo silny, a zwykłe leki przeciwbólowe nie działają, lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu Ci silniejszych leków przeciwbólowych, które dostępne są tylko na receptę.

    Możliwe jest także stosowanie leków o działaniu rozkurczowym. Często składnikami aktywnymi w tego typu lekach są np. hioscyna, drotaweryna czy papaweryna.

    Marki powiązane z kategorią: Kamica pęcherzyka żółciowego

    checkout.warnings.Notice