Witamina B Complex - Witaminy z grupy B - suplementy

  (67)

Poszczególne witaminy z grupy B różnią się pełnioną funkcją, jednak wszystkie są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Choć występują w wielu produktach spożywczych, dieta nie zawsze pokrywa optymalne zapotrzebowanie, wskutek czego może dochodzić do niedoborów. W takiej sytuacji wskazana jest suplementacja pojedynczych witamin z grupy B lub ich kompleksu. 

Sortuj:

Pokaż 18 z 67 wyników

Witamina B Complex

Witamina B Complex

Jak działają witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B to witaminy rozpuszczalne w wodzie. Stanowią szeroką grupę związków pokarmowych, a każda z nich działa na organizm nieco inaczej. Oto najważniejsze funkcje poszczególnych witamin z grupy B. 

  • Witamina B1 (tiamina) – jest niezbędna do przemian węglowodanów, przekazywania impulsów nerwowych, wchodzi w skład wielu enzymów. 
  • Witamina B2 (ryboflawina) – wpływa na metabolizm żelaza, produkcję krwi i erytrocytów oraz przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów.
  • Witamina B3 (niacyna) – jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego, syntezy hormonów płciowych, kortyzolu i insuliny, wchodzi w skład koenzymów biorących udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. 
  • Witamina B4 (cholina) – wpływa na prawidłową pracę wątroby, odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży i rozwoju prenatalnym.
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) – jest koenzymem, bierze udział w przemianach wielu hormonów, witamin A i D oraz neurotransmiterów.
  • Witamina B6 (pirydoksyna) – bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina.
  • Witamina B7 (biotyna) – znana jest głównie ze swojego pozytywnego wpływu na włosy skórę i paznokcie. Dodatkowo wpływa na pracę tarczycy i układu nerwowego
  • Witamina B9 (kwas foliowy) – ma szczególne znaczenie w okresie prekoncepcyjnym i w ciąży, ponieważ zapobiega wadom cewy nerwowej. Jest niezbędna do tworzenia czerwonych krwinek.
  • Witamina B12 (kobalamina) – wpływa na pracę układu nerwowego i przekaźnictwo nerwowe, jest niezbędna do produkcji krwinek czerwonych. 

Kiedy stosować kompleks witamin B?

Witaminy B można suplementować pojedynczo, jednak w wielu przypadkach lepsze efekty obserwuje się po stosowaniu ich kompleksu. Dostępne w aptece preparaty B-complex można stosować m.in. w następujących sytuacjach:

  • Stwierdzony niedobór jednej lub kilku witamin z grupy B, lub występowanie objawów sugerujących ich niedostateczne spożycie.
  • Anemia z niedoboru B9 i/lub B12 stwierdzona w badaniach laboratoryjnych.
  • Przygotowania do ciąży (suplementację kwasu foliowego zaleca się rozpocząć już ok. 12 tygodni przed rozpoczęciem starań o dziecko, jednak w przypadku tendencji do anemii lub stosowania diety roślinnej, warto omówić z lekarzem zasadność przyjmowania B complex).
  • Ciąża i okres karmienia piersią po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą (najważniejsze w tym okresie są witamina B4, B6, B9 i B12).
  • Stosowanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej (w szczególności zwiększają one ryzyko niedoborów witaminy B12, ponieważ występuje ona w produktach odzwierzęcych).
  • Zaburzenia neurologiczne, niektóre choroby psychiatryczne (w przypadku przyjmowania leków niezbędna jest konsultacja z lekarzem neurologiem lub psychiatrą).

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, a więc ich nadmiar wydalany jest razem z moczem. Mimo to ich stosowanie należy skonsultować ze specjalistą w celu ustalenia optymalnego dawkowania i czasu trwania suplementacji. 

Jaką witaminę B complex Dr. Max wybrać?

Na co pomagają witaminy z grupy B?

Jakie są objawy niedoboru witamin z grupy B?

Jaka jest zalecana dawka witamin z grupy B?

Marki powiązane z kategorią: Witamina B Complex

checkout.warnings.Notice