Co to jest i jak działa e-recepta?
Wizyta u lekarza od lat kojarzyła się z wypisywaniem papierowych recept. Naturalnie miało to swój urok i wieloletnią tradycję, ale czasy się zmieniają i postęp staje się nieunikniony. Jedno z rewolucyjnych rozwiązań, które pojawiło się w 2019 roku, stanowi e-recepta.
Czasy pandemii koronawirusa i utrudniony dostęp do przychodni czy lekarza zweryfikowały, że jest to narzędzie niezbędne w prowadzeniu skutecznego leczenia.
Jakie są korzyści e-recepty?
Zarówno pacjenci, jak i farmaceuci nie muszą się już obawiać, że nie będą w stanie poprawnie odczytać leków zaordynowanych przez lekarza z powodu braku czytelności dokumentu. E-recepta nigdy się nie zgubi i nie zniszczy. Elektroniczna wersja znajduje się w systemie ezdrowie.gov.pl. By mieć do niej dostęp, wystarczy założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Kolejną korzyścią jest to, że pacjent ma więcej czasu na realizację e-recepty. Maksymalnie może być to 365 dni, jeżeli lekarz tak zdecyduje. Wyjątek stanowią antybiotyki (czas realizacji 7 dni), leki odurzające i psychotropowe (30 dni), preparaty immunologiczne (120 dni).
Dowiedz się również, czym jest wyrób medyczny.
Nie trzeba też kupować wszystkich leków naraz, co pozwala rozłożyć wydatki w czasie. Do tego każdą pozycję przepisaną na e-recepcie można zrealizować w innej aptece. Nie ma Twojego leku w aptece X? Nic nie szkodzi, możesz poszukać go w aptece obok!
Pamiętaj jednak, że wszystkie przepisane opakowania jednego preparatu musisz wykupić w tej samej aptece, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie.
Co bardzo ważne, aby otrzymać receptę na leki przyjmowane stale, nie ma potrzeby umawiania wizyty w przychodni. Wystarczy telefon do placówki lub wypełnienie elektronicznego formularza z zamówieniem. Kiedy recepta będzie gotowa, przychodnia poinformuje nas o tym SMS-em (4-cyfrowy kod), telefonicznie lub mailem (otrzymamy e-mail z załączonym plikiem PDF – ten plik to e-recepta). Informacja trafia również na IKP. Natomiast w gabinecie lekarskim można poprosić również wydruk informacyjny, który przedstawia zawartość recepty.
Czy wiesz, czym są suplementy diety? Czytaj artykuł!
Warto dodać, że to innowacyjne rozwiązanie ma jeszcze jeden cel – zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez minimalizację ryzyka fałszerstw lub zakupu niewłaściwych środków farmakologicznych.
Jak zrealizować e-receptę?
Od stycznia 2020 roku każda apteka czy punkt apteczny przyjmują e-recepty do realizacji. Odwiedzając jedną z tych placówek, w zależności od formy otrzymania dokumentu możemy podać 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL, okazać do zeskanowania dokument otrzymany na maila lub papierowy wydruk informacyjny. Realizowanie e-recepty jest naprawdę dziecinnie proste.
Źródła:
- https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [dostęp 3.03.2021].
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-dziala-e-recepta/ [dostęp 3.03.2021].
Podobne pytania
- uzupełnienie zdrowej diety
Kiedy brać witaminy – rano czy wieczorem?
Pytanie dot. pory brania witamin.
Najnowsze pytania
- wiedza farmaceutyczna
Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?
Pytanie dot. szczepień obowiązkowych
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy zastosować przy ciągłym zmęczeniu?
Pytanie dot. przyjmowania witamin przy ciągłym zmęczeniu.
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy warto suplementować?
Pytanie dot. o suplementację witamin.
- uzupełnienie zdrowej diety
Kiedy brać witaminy – rano czy wieczorem?
Pytanie dot. pory brania witamin.