Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Pytanie z 12. 9. 2023 2 minuty czytania
Anonimowe pytanie
Pytanie dot. szczepienia dziecka
Magdalena Habuz-Falińska
Na pytanie odpowiada
Magdalena Habuz-Falińska

Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych dla dzieci i młodzieży wskazuje szczegółowo rozłożenie tychże szczepień w czasie. Za samo wykonanie szczepienia odpowiadają rodzice dziecka oraz lekarz.

Bardzo ważny jest zatem dobry kontakt z pediatrą, który wytłumaczy na jednej z pierwszych wizyt celowość przeprowadzania szczepienia oraz dopasuje terminy obowiązkowych szczepień do indywidualnych potrzeb dziecka.

Dwie najważniejsze zasady dotyczące szczepień dzieci to:

  • Nie szczepi się dzieci chorych,
  • Niezaszczepienie zdrowego dziecka to poważne zaniedbanie.

Jeżeli ustalony dzień szczepienia przypada akurat wtedy, kiedy dziecko jest chore, należy w porozumieniu z lekarzem ustalić nowy, możliwe najbliższy termin wizyty. Gdy stan zdrowia małego pacjenta według pediatry nie pozwala na szczepienie zgodnie z kalendarzem szczepień, terminy ustala się indywidualnie.

Dowiedź się też, jak sobie poradzić z brakiem apetytu u dziecka.

Bardzo ważny jest aspekt psychologiczny szczepienia pociechy. To wydarzenie zwykle mocno stresujące zwłaszcza dla dzieci będących w wieku przedszkolnym. Nie rozumieją one celowości wizyty u lekarza, a sam widok strzykawki powoduje lęk. Co może zrobić rodzic, aby pomóc maluchowi przez to wszystko przejść?

W przypadku niemowląt pomocna może być ulubiona przytulanka, odwracanie uwagi od zdarzenia, uspokajający smoczek oraz karmienie piersią podczas zabiegu. Udowodniono, że trzymanie dziecka blisko, kontakt ze skórą rodzica, słodki smak mleka i uspokajający nawyk ssania potrafią wywołać efekt przeciwbólowy. Być może uda się, że malec nie poczuje nawet ukłucia!

Gorzej jest z dziećmi starszymi, świadomymi bólu i nieprzyjemności związanymi z kontaktem z igłą. Na szczęście takie pociechy stają się już partnerami do wielu rozmów. Warto wytłumaczyć kilka dni przed umówionym w przychodni terminem celowość podania szczepionki, czy pobawić się w domu w doktora, szczepiąc na niby ulubionego misia. Zdecydowanie unikajmy kłamstw dotyczących terminu wizyty w gabinecie czy zapewnień, że na pewno nie będzie bolało. Takie działania bardzo podkopują zaufanie.

Dowiedz się więcej o krztuścu, na który obowiązkowo powinieneś zaszczepić swoje dziecko.

Po każdym szczepieniu może u dziecka wystąpić obrzęk w miejscu wkłucia lub podwyższona temperatura, o czym zawsze powinien poinformować lekarz. Warto wcześniej ubezpieczyć się na  taką ewentualność i mieć w domu syrop przeciwgorączkowy, żel chłodzący lub sodę oczyszczoną do robienia okładów.

Wielu rodziców, aby zaoszczędzić dziecku cierpienia i stresu, decyduje się na płatne szczepionki skojarzone. Są to preparaty pięcio- lub sześcioskładnikowe, które ograniczają liczbę wkłuć i jednocześnie wizyt w gabinecie pediatry. Szczepionki skojarzone są z reguły również lepiej tolerowane przez najmłodszych. Aby złagodzić ból, można poprosić także o receptę na preparat miejscowo znieczulający.

Najnowsze pytania