Osteoporoza
Osteoporoza może występować w dwóch postaciach: jako pierwotna i wtórna. Osteoporoza pierwotna występuje jako efekt starzenia się układu kostnego, czyli utraty gęstości mineralnej szkieletu. Wiąże się z wiekiem, a do jej postępowania może przyczynić się wiele codziennych zaniedbań w zakresie odżywiania, dostarczania do organizmu używek oraz słabej kondycji związanej z niewielką ekspozycją na ruch. Osteoporoza wtórna natomiast występuje zdecydowanie rzadziej, a do jej wystąpienia przyczyniają się inne choroby, takie jak cukrzyca, inne choroby układu pokarmowego lub nadczynność tarczycy i przytarczyc oraz zażywanie leków związanych ze wspomnianymi zaburzeniami – mowa jest tutaj przede wszystkim o lekach steroidowych oraz przeciwpadaczkowych, a także o heparynie, która zapobiega powstawaniu zakrzepów i zatorów w rzadko używanych kończynach, np. podczas unieruchomienia przy złamaniu.
Ogólnie osteoporoza jest to choroba układu kostnego, mówiąc ściślej – szkieletu, która prowadzi do częstych, nierzadko poważnych złamań kości. Przy osteoporozie nie musi dochodzić do poważnych wypadków czy urazów, aby mogło dojść do złamania. Złamania osteoporytyczne, czyli takie, które wynikają z osteoporozy, są złamaniami, do których dochodzi nawet przy łagodnym uderzeniu lub urazie. To one świadczą o początkach choroby i nie mogą zostać zlekceważone. Zwiększona podatność kości na złamania wynika z zaburzeń struktury kości i zmiany ich mineralnej gęstości. Grupą najbardziej narażoną na rozwój osteoporozy są osoby dojrzałe, kobiety po menopauzie oraz mężczyźni, którzy ukończyli 40. rok życia.
Na rozwój osteoporozy ma też wpływ prowadzony tryb życia. Dieta uboga w fosfor, wapń i witaminę D, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zbyt niska ekspozycja na światło słoneczne lub mała aktywność fizyczna, to czynniki mogące zwiększać ryzyko wystąpienia choroby. Jeżeli rozwinie się u Ciebie osteoporoza, tabletki lub inne środki lecznicze zapewne okażą się koniecznością.
Osteoporoza: leczenie? Przede wszystkim profilaktyka!
Naturalnie nie ma reguły na wystąpienie osteoporozy u każdego. Warto jednak zadbać o prawidłową strukturę i budulec kości, zapewniając im odpowiednie ilości substancji odżywczych oraz minerałów. Głównymi z nich są wapń, witamina K i witamina D3.
Profilaktyka osteoporozy to przede wszystkim uzupełnianie niezbędnych witamin i minerałów oraz rozsądny tryb życia. Dobrze przyswajalne źródła wapnia stanowią przede wszystkim ryby oraz przetwory mleczne, czyli produkty spożywcze, które możesz z łatwością wdrożyć do swojej codziennej diety. Ochrona przed osteoporozą może obejmować również m. in. suplementy diety, które zawierają wyciąg z muszli ostryg. Stosowanie takich preparatów w codziennej diecie może zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby lub zmniejszać jej skutki. Nie zapominaj jednak o zasięgnięciu porady lekarza przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, suplementów czy innych środków medycznych.
W aptece dostępne są produkty wspierające suplementację diety w zakresie przeciwdziałania rozwojowi osteoporozy oraz preparaty na osteoporozę - ułatwiające wzmacnianie kości, gdy choroba została zdiagnozowana. Znajdziesz tutaj leki na osteoporozę bez recepty oraz preparaty do zapobiegania osteoporozie.
Osteoporoza – leki bez recepty i refundowane?
Wśród licznych preparatów, które mają na celu przeciwdziałać osteoporozie lub minimalizować jej skutki, dostępne są różne grupy leków i substancje lecznicze, które powinien dobrać indywidualnie lekarz jeżeli zostanie zdiagnozowana u Ciebie osteoporoza – leki refundowane również obejmują w swojej puli środki na tę chorobę. Najważniejsze jest indywidualne dobranie leków po badaniach i z uwzględnieniem innych leków, jakie zażywasz. Leczenie osteoporozy powinno być bezpieczne i przynosić jak największe korzyści: uchronić Cię przed złamaniami i postępowaniu zwyrodnienia kości, a niekiedy nawet pobudzać kość do odbudowy i zwiększać stężenie wapnia we krwi.
Niektóre substancje lecznicze charakteryzują się udowodnioną skutecznością w zakresie profilaktyki złamań przy osteoporozie. Mogą być przyjmowane dożylnie pod nadzorem profesjonalisty – wówczas stosuje się je rzadziej, natomiast w przypadku tradycyjnych tabletek istotne jest ich regularne zażywanie zgodnie z zaleceniami lekarza zarówno względem częstotliwości, ale także pozostawania przez jakiś czas w pozycji, w której zostały przyjęte leki. W przypadku osteoporozy istotna jest również terapia bólu – wykorzystywane są w tym celu określone substancje przeciwbólowe powiązane konkretnie z takim schorzeniem. Preparaty, do nabywania których nie jest wymagana recepta również powinny zostać przedyskutowane z lekarzem.