"A właśnie, że mogę!" Obalamy mity ciążowe dotyczące zakazów dla przyszłych mam

4. 2. 2018 · 6 minut czytania

Czy w ciąży można jeść sushi? Czy dziecko odbiera mamie urodę? Czy z dzieckiem można wychodzić na spacer przed udzieleniem Chrztu Świętego? Poznaj popularne mity krążące wśród przyszłych mam!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
"A właśnie, że mogę!" Obalamy mity ciążowe dotyczące zakazów dla przyszłych mam

Myślałaś, że zabobony znane w czasach naszych babć już nie funkcjonują? A teraz jesteś w ciąży i okazuje się, że nie tylko nadal ciągle je słyszysz, ale też, że żyją sobie w drugim obiegu i mają się całkiem dobrze. Mity ciążowe mogą narobić więcej szkody niż pożytku. Dlatego raz, a dobrze rozprawiamy się z ciążowymi zabobonami i mówimy, jak jest naprawdę!

Jedna ciężarna, tysiące opinii...

Stało się! Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i najbliższe miesiące spędzisz na zgłębianiu wiedzy o potrzebach noworodka, niezbędnej wyprawce i zmianach, które Cię czekają. Z pomocą spieszą praktykujące mamy, ale nie tylko. Okazuje się, że wiele osób, w tym obcych, dorzuci chętnie swoje trzy grosze, a już w szczególności apropos tego, czego kobiecie w ciąży nie wolno...

Sprawdź produkty do wyprawki szpitalnej.

Mity ciążowe

 

Nagle odkrywasz świat mitycznej ludowości, pełen barwnych opowieści, czarów i zaklęć. A tam, jak to w bajkach, przeplatają się różne wątki − czasem zabawne, a czasem budzące zgrozę, lęk i niedowierzanie. W tej magicznej rzeczywistości, każda opowieść zaczyna się od słów: „Nie słyszałaś?! Była raz sobie kobieta w ciąży, która…” I nagle dowiadujesz się, że świat kobiet w ciąży, jest pełen zasadzek, wielkich pokus i zakazów.

Jak Polska długa i szeroka powielane są nieprawdziwe twierdzenia na temat czego nie wolno kobiecie w ciąży. Niektóre z nich powtarzane są tak często, że sama już wątpisz, czy to na pewno tylko zabobon, czy w magiczny sposób, za sprawą milionów powtórzeń, nie stał się on już rzeczywistością.

Sprawdź też najczęstsze dolegliwości w ciąży.

 

Mity na temat ciąży

1. Chęć na słodkie lub kwaśne jedzenie sugeruje jaka będzie płeć dziecka

Masz ochotę na słodycze – będzie dziewczynka. Sięgasz po kwaśne – będzie chłopiec. W ciąży masz większą niż dotychczas ochotę na słodkie − po nocach śnią Ci się serniczki, lody i batony? A może wręcz odwrotnie – nie możesz przejść obojętnie obok kiszonej kapusty, ogórków i najchętniej zagryzłabyś to wszystko śledzikiem? Znaczy to tylko tyle, że jak większość kobiet w ciąży masz zachcianki i nie ma to nic wspólnego z płcią dziecka. Organizm matki zachciankami sugeruje, jakich składników i witamin mu brakuje.

2. W ciąży nie można jeść sushi

To akurat nie do końca taki mit, ale... To fakt: jedzenie surowych ryb jest w ciąży zakazane, ze względu na możliwość zarażenia szczególnie groźną dla rozwijającego się w Tobie dziecka bakterią – listerią. Dlatego w trakcie ciąży można jeść sushi w zmodyfikowanej wersji – z pieczonymi, grillowanymi rybami i dodatkami warzywnymi: awokado, rzodkiewka, ogórek, por czy szparagi. Ostatnio w wielu restauracjach sushi pojawiła się osobna pozycja w menu skierowana specjalnie do kobiet w ciąży.

Sprawdź też, czego nie można jeść w ciąży.

Mity na temat ciąży

3. Łańcuszki i korale do szuflady! A porozwieszane sznurki i kable omijaj z daleka

Według tego powiedzenia noszenie wszelkich naszyjników, podobnie jak przechodzenie pod rozwieszonymi sznurami na pranie czy wiszącymi kablami, może spowodować owinięcie dziecka pępowiną. Rozpowszechnianie tego mitu rzeczywiście mogło mieć negatywne skutki, bo niepotrzebnie stresowało ciężarną! Rzecz jasna − zabobon ten nie ma nic wspólnego z prawdą i realnym światem.

4. Córki kradną urodę mamie

„Pięknie wyglądasz, wręcz kwitniesz w ciąży! Na pewno będziesz miała chłopca” – ten tekst chciałaby usłyszeć każda kobieta w ciąży. Oczywiście chodzi mi o tę część wypowiedzi dotyczącą wyglądu! Przyjęło się, że jeśli przyszłe mamy tego komplementu nie usłyszą, to z powodu córek rosnących w brzuchu, które zabierają im urodę. To oczywiście mit! To jak wyglądasz w ciąży zależy od wielu czynników, lecz jednym z nich nie jest płeć dziecka.

 Sprawdź też, skąd biorą się zachcianki ciążowe.

    5. Jedno dziecko, jeden zepsuty ząb

    Zgodnie z tym twierdzeniem, każde narodzone dziecko oznaczałoby dla jego mamy utratę jednego zęba. I rzeczywiście w tym stwierdzeniu było sporo prawdy. W czasach, gdy nie przykładano takiej wagi do higieny jamy ustnej, a gabinet dentystyczny oddalony był o wiele kilometrów, ciąża stanowiła poważne obciążenie dla uzębienia kobiety. Wszystkie składniki mineralne i witaminy trafiają w pierwszej kolejności do rozwijającego się w brzuchu maluszka. Stąd, niedobór wapnia w diecie matki często kończył się utratą zęba. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy suplementacja diety przyszłej mamy i higiena jamy ustnej są na tak wysokim poziomie, mamy nie muszą już okupywać ciąży utratą zębów.

    Sprawdź, czy w ciąży można chodzić do dentysty.

    Mity dotyczące ciąży

    6. Wyprawka dla noworodka – poczekaj z nią do narodzin!

    Jeden z tych zabobonów, które tylko niepotrzebnie dodatkowo stresują przyszłą mamę. Wierzono, że nie powinno się kompletować wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami, bo wróży to nieszczęście podczas porodu. Prawda jest taka, że przed narodzinami dziecka lepiej przygotować całą wyprawę, bo kiedy mały człowiek przyjdzie na świat, zostanie Wam niewiele czasu na zakupy najpotrzebniejszych rzeczy.

    7. Nie wychodź z dzieckiem na spacer zanim go nie ochrzcisz

    Jak się okazuje wiara katolicka nie wyklucza jednoczesnego kierowania się zabobonami. Otóż wychodzenie z niemowlęciem na spacer jeszcze zanim zostało ochrzczone, miało wystawiać je na niebezpieczeństwo. Mama ryzykowała w ten sposób, że ktoś z przechodniów może rzucić na nie urok, co sprowadziłoby na maleństwo nieszczęście.

    Mit, który pokutuje w społeczeństwie, a który może przynieść dużo szkód, dotyczy zapinania pasów podczas jazdy samochodem. Wprawdzie polskie prawo pozwala na rezygnację z pasów bezpieczeństwa w widocznej ciąży, ale podróż bez tego zabezpieczenia naraża na ryzyko obrażeń zarówno ciężarną, jak i płód

    − ten mit do listy dodaje dr n. med. Magdalena Stoczyńska.

    Ciąża: fakty i mity

    O ile część zabobonów na tyle odstaje od naszych realiów, że bez problemu możemy je wskazać i opowiadać jako ciekawostkę, tak współczesne przekonania na temat tego, czego nie wolno kobiecie w ciąży, sprawiają więcej trudności. Tym bardziej, że nadal zdarza się słyszeć je od specjalistów!

    I tak wciąż można dowiedzieć się od ginekologa, że ciężarna nie powinna uprawiać żadnego sportu poza spacerem. Fakt: są wyjątki − kiedy ciąża jest zagrożona lub występują inne przeciwwskazania, wtedy nie powinno się nadwyrężać, ale co do zasady aktywność w ciąży jest wskazana! Pisałam o tym w artykule: Bieganie w ciąży – tak czy nie? Z cyklu „ciąża to nie choroba”. Poza tym można usłyszeć, że nie powinno się latać samolotem, jak też farbować włosów.

    Fakty i mity na temat ciąży

     

    Dlatego, jeśli któraś z otrzymanych przez Ciebie „porad” wzbudza Twoją wątpliwość, zbadaj sprawę u drugiego źródła, zanim zgodnie z innym mitem, zaczniesz unikać brzydkich osób na ulicy, w obawie przed urodzeniem brzydala.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice