Cukrzyca u noworodka – objawy, diagnoza i leczenie

12. 2. 2025 · 3 minuty czytania

Cukrzycę, która ujawnia się w pierwszym roku życia dziecka, nazywa się cukrzycą noworodkową. Jakie czynniki mogą wskazywać na prawdopodobieństwo cukrzycy u tak małego dziecka? Sprawdź!

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Cukrzyca u noworodka – objawy, diagnoza i leczenie

Cukrzycą noworodkową (inaczej cukrzycą wrodzoną) określa się zaburzenia metabolizmu glukozy występujące w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Jakie są przyczyny i objawy schorzenia? Wyjaśniamy!

Cukrzyca u noworodka – przyczyny

Przyczyną cukrzycy noworodkowej jest mutacja w pojedynczych genach, dlatego nazywa się ją też cukrzycą monogenową. Mutacje mogą prowadzić do:

  • wad rozwojowych trzustki,
  • nieprawidłowej funkcji komórek wydzielających insulinę,
  • niszczenia komórek trzustki.

Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy noworodkowej:

Cukrzyca noworodkowa przemijająca
Cukrzyca noworodkowa trwała

 

Cukrzyca ciążowa nie prowadzi do cukrzycy noworodkowej – te choroby mają odrębne mechanizmy. Cukrzyca ciążowa może jednak wpływać na inne problemy z metabolizmem u noworodka, np. na hipoglikemię poporodową.

Sprawdź powiązane kategorie

Cukrzyca u noworodka – objawy

Na prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy u noworodka może wskazywać wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania płodu. Dzieci z cukrzycą noworodkową mają też zwykle niską masę urodzeniową.

Jakie objawy cukrzycy mogą wystąpić u noworodka?

  • Brak przyrostu lub utrata masy ciała,
  • Wielomocz (prowadzi do odwodnienia, na co wskazuje m.in. zapadnięte ciemiączko),
  • Drażliwość, osłabienie, senność,
  • Zwiększona podatność na infekcje, zwłaszcza grzybicze.
Warto wiedzieć...
Z cukrzycą noworodkową mogą współistnieć wrodzone zaburzenia neurologiczne i wady rozwojowe.

Cukrzyca u noworodka – leczenie

W początkowym okresie leczenie cukrzycy noworodkowej odbywa się w warunkach szpitalnych. W zależności od stanu dziecka i wyników badań laboratoryjnych w terapii wykorzystywane są:

  • intensywne nawadnianie,
  • insulinoterapia pod kontrolą poziomu glukozy we krwi,
  • wyrównywanie niedoborów elektrolitowych.

Jednocześnie z terapią zaburzeń przemian węglowodanów u dziecka prowadzone są zintensyfikowane działania ukierunkowane na leczenie towarzyszących problemów, np. anemii i niedożywienia. Trwała cukrzyca noworodkowa w późniejszym okresie może być leczona doustnymi lekami na cukrzycę z grupy pochodnych sulfynylomocznika. U noworodków i niemowląt nie wolno stosować w terapii żadnych witamin i minerałów dla diabetyków bez porozumienia z lekarzem. Tego typu preparaty mogą zmniejszać skuteczność terapii przeciwcukrzycowej.

Powikłania cukrzycy u noworodka

Cukrzyca noworodkowa, podobnie jak nieleczona cukrzyca u dzieci, może skutkować kwasicą ketonową. Charakteryzują ją m.in.:

  • znaczne odwodnienie,
  • zapach acetonu w wydychanym powietrzu,
  • przyspieszony i pogłębiony oddech,
  • postępujące zaburzenia świadomości i przytomności aż do śpiączki.

Kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy noworodkowej może prowadzić do wstrząsu lub obrzęku mózgu, które charakteryzuje wysoka śmiertelność.

Trwała cukrzyca noworodkowa, jeśli jest nieprawidłowo monitorowana i leczona, z biegiem czasu może prowadzić do uszkodzenia:

  • nerek (nefropatia),
  • siatkówki oka (retinopatia),
  • nerwów obwodowych (neuropatia),
  • naczyń (mikro- i makroangiopatia).

Podsumowanie

Cukrzyca noworodkowa może mieć burzliwy przebieg i znacznie obciążać organizm malucha. Rolą rodziców jest baczne obserwowanie stanu zdrowia dziecka i zgłaszanie niepokojących objawów lekarzowi pierwszego kontaktu lub pediatrze. Wczesne rozpoczęcie zintensyfikowanej terapii może pomóc zmniejszyć nasilenie wpływu hiperglikemii na organizm malucha.

Źródła:

  1. Brandt A., Borowiec M., Kopacz K., Myśliwiec M., Szmygiel Ł., Cukrzyca w okresie niemowlęcym – trudności diagnostyczno-terapeutyczne, Forum Medycyny Rodzinnej, Via Medica, 2011
  2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria I, wyd.II, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2018
  3. Wroński M., Cukrzyca noworodkowa, https://www.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/ciekawe-przypadki/240797,cukrzyca-noworodkowa, [dostęp: 05.12.2024 r.] 
  4. Beltrand J, Berdugo M, Busiah K, Cavé H, Fauret AL, Polak M., Vaivre-Douret L, Neonatal Diabetes Mellitus, Frontiers in Pediatric, 30.08.2020 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice