Nieswędząca wysypka u dziecka – co może oznaczać i jak złagodzić jej objawy?

12. 2. 2025 · 3 minuty czytania

Nieswędząca wysypka u dziecka może mieć wiele przyczyn, m.in. infekcyjną i naczyniową. Dowiedz się, czy nieswędząca wysypka u dziecka lub niemowlaka powinna stanowić źródło niepokoju.

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Nieswędząca wysypka u dziecka – co może oznaczać i jak złagodzić jej objawy?

Wysypki skórne u niemowląt i dzieci mogą mieć różnorodny wygląd i umiejscowienie. Większość z nich przebiega ze świądem, ale część jest pozbawiona tej nieprzyjemnej dolegliwości. Jakie mogą być przyczyny nieswędzącej wysypki u dzieci? Odpowiedź znajdziesz w artykule! 

Nieswędząca wysypka na całym ciele u dziecka – jak może wyglądać? 

Wysypki u dzieci mogą mieć charakter plamisty, pęcherzykowy, grudkowy lub mieszany. 

  • Wysypki plamiste składają się z wykwitów znajdujących się w poziomie skóry. Plamy są zwykle różowe, czerwone lub fioletowe. 
  • Wysypki pęcherzykowe charakteryzują się obecnością pęcherzyków wypełnionych płynem, który może być przezroczysty, żółtawy lub krwisty. Tego typu wysypkom zwykle, choć nie zawsze, towarzyszy świąd. 
  • Wysypki grudkowe tworzą grudki, czyli wykwity uniesione ponad powierzchnię skóry. Wykwity są zwykle różowe lub czerwone. Wysypka grudkowa może przebiegać ze świądem lub bez niego. 
Warto wiedzieć...
Nieswędzące wysypki u dziecka mogą lokalizować się na całym ciele – włącznie z owłosioną skórą głowy. Niekiedy charakterystyczny układ zmian lub ich większe nasilenie w którejś z okolic ciała stanowi ważną wskazówkę co do przyczyny wysypki. 

Nieswędząca wysypka u dziecka – przyczyny 

Nieswędząca wysypka u dzieci może mieć rozmaite przyczyny. Wśród częstszych infekcyjnych przyczyn nieswędzącej wysypki u dzieci wymienia się: 

Trzydniówkę (choroba trzydniowa, rumień nagły)
Różyczkę
Rumień zakaźny
Ospę wietrzną
Mięczak zakaźny

Częstą przyczyną nieswędzącej wysypki u dzieci są wybroczyny, czyli ciemnoczerwone plamy, które powstają w efekcie zaburzeń krzepnięcia lub uszkodzenia drobnych naczyń. Plamy są punktowe i nie bledną pod wpływem ucisku. Mogą się zlewać. Wysypka wybroczynowa występuje m.in. w przebiegu sepsy meningokokowej, chorób naczyniowych i rozrostów nowotworowych krwi. 

Przykładem nieinfekcyjnej i nieswędzącej wysypki u dziecka jest trądzik niemowlęcy – małe białe i różowe grudki umiejscowione głównie na twarzy dziecka. Wysypki skórne pojawiają się często w przebiegu chorób alergicznych, ale alergia u dzieci i alergia u niemowlaka powodują wysypki swędzące. 

Nieswędząca wysypka u dziecka – leczenie 

Zmiany skórne u dzieci zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Za z pozoru błahymi plamami czy grudkami albo zakrytą przez ubrania wysypką na brzuchu u dziecka może kryć się poważna choroba. 

  • Stosowanie miejscowych preparatów dla dzieci pod postacią kremów czy maści na uczulenie zwykle nie jest konieczne, ponieważ nieswędząca wysypka nie ma alergicznego pochodzenia. Farmaceutyki mogą wręcz opóźnić ustępowanie zmian i prowadzić do nadkażeń bakteryjnych. 
  • Warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry dziecka. Należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków do kąpieli i unikać w nich substancji zapachowych, ponieważ mają tendencję do wysuszania i podrażniania skóry. 
  • Pojawienie się wysypki krwotocznej u dziecka zawsze jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem. 

Podsumowanie 

Wysypki u dzieci nie zawsze są powodem do zmartwień, ale wszystkie zmiany na skórze dziecka powinny wzbudzić czujność rodzica. Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie maleństwa, nigdy nie należy zwlekać z wizytą u pediatry lub lekarza rodzinnego.

Źródła:

  1. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, wyd.II, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2018
  2. Skin Conditions in Children, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6951-skin-conditions-in-children, [dostęp: 08.12.2024 r.]
  3. Carroll W., Lissauer T., Pediatria, wyd. III polskie, red. wyd. polskiego Milanowski A., Edra Urban & Partner, Wrocław, 2019 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice