Bierne palenie − jak uniknąć negatywnych skutków wszechobecnego dymu?
Palenie bierne jest tak samo niebezpieczne dla zdrowia, jak klasyczne palenie papierosów. Sprawdź, jakie są konsekwencje biernego palenia!
Spis treści
To, że palenie papierosów i ekspozycja na dym tytoniowy źle wpływają na Twój organizm. Jak jednak sprawa się ma, kiedy nie jesteś palaczem, a tylko czasem musisz przebywać w palącym towarzystwie? To właśnie bierne palenie. Skutki takiej ekspozycji na dym mogą być bardzo poważne. Niestety, bierne palenie może być przyczyną wielu chorób prowadzących nawet do zgonu. Czy palenie bierne jest mniej szkodliwe niż aktywne? Sprawdź!
Dlaczego palenie jest szkodliwe?
Odpowiedź jest prosta. Dym papierosowy zawiera wiele substancji o działaniu szkodliwym na organizm ludzki. Są to zarówno substancje uzależniające, takie jak sama nikotyna, jak i takie działające rakotwórczo. Dlatego palenie uzależnia, osłabia organizm i przez działanie toksycznych związków prowadzi do występowania wielu chorób.
Niestety, nawet krótkie przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą palącą może sprawić, że pojawi się duszność, ataki kaszlu czy łzawienie z oczu. Dłuższa ekspozycja może skutkować bólami głowy, nudnościami czy nadmierną sennością.
Sprawdź, czym jest kaszel palacza.
A co, jeśli musisz przebywać w dymie tytoniowym regularnie? Zwiększa to ryzyko zachorowania na raka płuc i choroby sercowo-naczyniowe, w tym choroby niedokrwiennej serca. Najczęstszymi chorobami wiążącymi się z paleniem, poza chorobą niedokrwienną serca i rozedmą płuc, są przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) czy zmiany rakowe. Co więcej, dużo częściej wystąpić mogą infekcje i stany zapalne układu oddechowego.
Bierni palacze mogą odczuwać również większe zmęczenia i problemy z koncentracją (sprawdź tabletki na koncentrację). Składniki dymu działają negatywnie również na układ pokarmowy (mogą prowadzić do pojawienia się choroby wrzodowej) i potencję (mogą wywołać problemy z erekcją i prowadzić do impotencji).
Statystyki pokazują, że bierni palacze są w realnie narażeni na niekorzystne skutki działania dymu tytoniowego. Co roku wiele biernych palaczy zapada na choroby wynikają z ekspozycji na dym tytoniowy.
Na czym polega bierne palenie?
Zjawisko to występuje, kiedy dym wytworzony z papierosa palonego przez jednego człowieka jest wdychany przez niepalącego znajdującego się w pobliżu.
Bierne palenie to nic innego, jak przebywanie w miejscach, gdzie unosi się dym papierosowy i oddychanie powietrzem wymieszanym z dymem. Na bierne palenie najbardziej narażone są osoby, które mieszkają z osobą palącą lub spędzają z palaczami dużo czasu, szczególnie w zamkniętych przestrzeniach.
Sprawdź preparaty do nikotynowej terapii zastępczej!
Wiele osób zastanawia się, czy palenie bierne jest mniej szkodliwe niż aktywne. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oczywiście osoba paląca ma największy kontakt z dymem i jest dużo bardziej narażona na działanie toksycznych związków zawartych w dymie, a co za tym idzie, na choroby, które wywołują. Nie zmienia to jednak faktu, że bierni palacze też oddychają dymem i choć ryzyko wystąpienia chorób jest mniejsze niż u palaczy czynnych to nadal istnieje. Weź też pod uwagę, że część badań wskazuje na występowanie większych stężeń czynników toksycznych w tzw. bocznym strumieniu dymu. Co stawia biernych palaczy w jeszcze gorszej sytuacji.
Sprawdź, jakie związek ma palenie a karmienie piersią.
Składniki dymu tytoniowego
W dymie tytoniowym występuje parę tysięcy różnych substancji chemicznych, z czego wiele z nich działa toksycznie na organizm. Najistotniejszym składnikiem dymu jest działająca uzależniająco nikotyna. Dodatkowo występują również substancje takie jak tlenek węgla, metale ciężkie i rakotwórcze węglowodory aromatyczne i formaldehyd.
Najmłodsi bierni palacze
Niestety, problem biernego palenia dotyka również dzieci. Małe dzieci przebywające w dymie tytoniowym, mogą częściej cierpieć na choroby układu oddechowego i ciężej przechodzić m.in. zwykłe przeziębienia i różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Dodatkowo zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości.
Zarówno bierne, jak i czynne palenie jest też bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży. Może obniżyć masę urodzeniową dziecka i powadzić do wystąpienia równego rodzaju wad wrodzonych.
Sprawdź, jak skutecznie rzucić palenie!
Dodatkowo, warto pamiętać również, że zarówno dla dzieci, jak i dorosłych chorych na niektóre choroby przewlekłe, kontakty z dymem może nasilić i pogorszyć objawy. Wysoce niewskazany jest np. kontakt z dymem u astmatyków. Może pogorszyć kontrole choroby i wywołać ataki duszności (sprawdź, skąd biorą się duszności).