Jak przyspieszyć okres?
Miesiączka może pokrzyżować wakacyjne oraz towarzyskie plany. Metody takie jak ciepła kąpiel, wysiłek fizyczny czy niektóre leki mogą okazać się pomocne w przyśpieszeniu okresu.
Spis treści
Obfite krwawienie, ból brzucha oraz ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które często towarzyszą miesiączce. Żadna z nas nie chciałaby borykać się z nimi podczas wymarzonych wakacji lub – co gorsza – podczas własnego ślubu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na przyśpieszenie terminu okresu.
Jak przyspieszyć miesiączkę?
Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa około 28 dni. Jednak kobiecy organizm nie jest dokładnie zaprogramowaną maszyną i nawet u pań, które nie cierpią z powodu zaburzeń miesiączkowania, normą są kilkudniowe opóźnienia lub przyspieszenia krwawienia. Niepokój związany ze spóźniającym się krwawieniem często jest pobudką do poszukiwania sposobów na przyspieszenie okresu. Jednak, jeśli jesteś aktywna seksualnie, przed ich zastosowaniem upewnij się, że nie jesteś w ciąży. Nierzadko zdarza się również, że termin miesiączki przypada na czas wymarzonego wyjazdu wakacyjnego lub długo wyczekiwanej imprezy. Wówczas wiele kobiet zastanawia się, w jaki sposób może przyspieszyć okres, tak żeby nie został ich on w najmniej odpowiedniej sytuacji.
Najskuteczniejszym sposobem pozwalającym na przesunięcie terminu spodziewanego krwawienia jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Środki wywołujące miesiączkę nie tylko niwelują ryzyko zajścia w ciąże, ale również pozwalają na pewne zaplanowanie terminu krwawienia. Jeśli chcesz je przesunąć, wystarczy, że zrezygnujesz z przerwy w ich przyjmowaniu i po zakończeniu opakowania od razu rozpoczniesz nowe.
Tabletki antykoncepcyjne są dostępne jedynie na receptę, a wszelkie modyfikacje w ich pierwotnym planie przyjmowania powinny być skonsultowane z lekarzem.
Luteina to preparat dostępny na receptę zawierający progesteron. Jest lekiem na problemy z miesiączką wynikające z niewydolności fazy lutealnej cyklu. Luteina jest również podstawowym lekiem stosowanym przez ginekologów w przypadku spóźniającego się okresu, ponieważ pozwala na jego przyspieszenie. Dlatego preparaty z luteiną można potraktować jako środki wywołujące miesiączkę. W tym przypadku zaleca się jej spożywanie przez około 5 do 7 dni. Krwawienie powinno wystąpić w przeciągu 7 do 10 dni od zaprzestania przyjmowania luteiny.
Luteina to preparat dostępny na receptę zawierający progesteron. Jest lekiem na problemy z miesiączką wynikające z niewydolności fazy lutealnej cyklu. Luteina jest również podstawowym lekiem stosowanym przez ginekologów w przypadku spóźniającego się okresu, ponieważ pozwala na jego przyspieszenie. Dlatego preparaty z luteiną można potraktować jako środki wywołujące miesiączkę. W tym przypadku zaleca się jej spożywanie przez około 5 do 7 dni. Krwawienie powinno wystąpić w przeciągu 7 do 10 dni od zaprzestania przyjmowania luteiny.
Sprawdź popularne kategorie
Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?
Tabletki antykoncepcyjne i luteina to preparaty farmakologiczne, które jako środki wywołujące miesiączkę, mogą w skuteczny sposób zmodyfikować termin spodziewanego krwawienia. Jednak przed ich zastosowaniem konieczna jest konsultacja ginekologiczna. Domowe sposoby na przyspieszenie okresu, takie jak gorąca kąpiel, masaż i przykładanie do podbrzusza ciepłego termoforu pozwalają się zrelaksować i zredukować poziom stresu, który jest jednym z częstszych powodów opóźnienia się krwawienia. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, przed ich zastosowaniem wykonaj test ciążowy.
Zioła na przyspieszenie okresu
Niektóre zioła działające rozkurczowo na naczynia krwionośne oraz mięśniówkę macicy mogą przyspieszyć termin spodziewanej miesiączki. Takie właściwości wykazują m.in. herbatki z dziurawca, melisy, imbiru, natki pietruszki czy też krwawnika pospolitego. Jednak przez swoje działanie mogą one nie tylko przyspieszyć okres, ale również sprawić, że krwawienie będzie bardziej obfite i dłuższe. Z tego powodu nie należy stosować kilku naparów jednocześnie lub przesadzać z ich ilością. Poza tym okres może przyjść w najmniej spodziewanym momencie, dlatego zawsze miej przy sobie tampony, podpaski lub wkładki.
Aspiryna na przyspieszenie okresu
Aspiryna jest znana ze swoich właściwości przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Ze względu na swoją zdolność do rozrzedzania krwi, potencjalnie może przyspieszyć okres, ale również sprawić, że będzie bardziej obfity. Pomimo tego aspiryna nie powinna być stosowana w tym celu, szczególnie jeśli cierpisz na schorzenie będące przeciwwskazaniem do jej przyjmowania np. dnę moczanową.
Ćwiczenia na przyspieszenie okresu
Intensywna aktywność fizyczna angażująca mięśnie brzucha to kolejny sposób na przyspieszenie okresu domowymi sposobami. Podczas ćwiczeń dochodzi do wzrostu przepływu krwi przez macicę. Poza tym wysiłek fizyczny zmniejsza produkcję prostaglandyn odpowiedzialnych za nadmierne skurcze macicy podczas miesiączki, odczuwane jako bolesność w podbrzuszu. Musisz jednak wiedzieć, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny prowadzący do nadmiernej utraty masy ciała może rozregulować cykl miesiączkowy. Obok stresu jest jednym z najczęstszych przyczyn wydłużonych przerw pomiędzy kolejnymi krwawieniami.
Jak przyspieszyć koniec okresu?
Prawidłowo krwawienie miesiączkowe trwa od 3 do 7 dni. W tym czasie kobieta traci od 20 do 100 ml krwi. Przedłużone i/lub zbyt obfite krwawienia są wskazaniem do wizyty u ginekologa. To żadna tajemnica, że nawet książkowo przebiegająca miesiączka potrafi być prawdziwą udręką. W końcu mało która z nas może w jej trakcie pozwolić sobie na leżenie w łóżku z czekoladą i Netflixem. Dane jasno pokazują, że nawet 40% kobiet cierpi z powodu niezwykle bolesnych i obfitych krwawień, które wyłączają je z normalnego funkcjonowania przez kilka dni w miesiącu. Jak zatem przyspieszyć koniec okresu?
Niestety nie ma żadnych udowodnionych sposobów skracających menstruację. Jednym rozwiązaniem jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. W tym przypadku nie występuje jednak miesiączka a krwawienie z odstawienia, które zazwyczaj jest krótsze i mniej intensywne.
Przesunięcie terminu miesiączki? Tylko z tabletkami antykoncepcyjnymi!
Działanie domowych sposobów przyspieszających okres nie zostało potwierdzone naukowo. Ich skuteczność nie jest pewna. Tak naprawdę jedynym udowodnionym sposobem pozwalającym na modyfikacje terminu spodziewanego krwawienia są tabletki antykoncepcyjne, działające jak środki wywołujące miesiączkę. Jednak ich działanie nie polega na przyśpieszeniu krwawienia, a na jego przesunięciu w czasie. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych bez przerwy na krwawienie jest w pełni bezpieczne.
Źródła:
- Physiology of the Endometrium and Regulation of Menstruation, Hilary O. D. Critchley, Jacqueline A. Maybin, Gregory M. Armstrong, and Alistair R. W. Williams https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/physrev.00031.2019?rfr_dat=cr_pub++0pubmed&url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org [dostęp: 19.03.22]
- Continuous use of oral contraceptives: an overview of effects and side-effects., LENE HEE, LAURA OZER KETTNER, MOGENS VEJTORP https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/aogs.12036 [dostęp: 19.03.22]
- Bręborowicz G.H.: Położnictwo i ginekologia. Warszawa, 2007.