Ujędrnianie ciała: dlaczego mój cellulit nie chce zniknąć?
Cellulit to zmora wielu kobiet. Skąd się bierze? Jak pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze? Czy kosmetyki pomogą w usunięciu „pomarańczowej skórki”? Sprawdź!
Spis treści
Fałdki i wgłębienia na nogach i pośladkach. To właśnie cellulit. Czy zauważyłaś go u siebie? Spokojnie − można z nim żyć! Wiem to z autopsji. Podobnie jak 98 proc. kobiet! Zaskoczona tą statystyką? A czy będzie ona dla Ciebie wiarygodna, jeżeli dodam, że cellulit, tak jak biust i szerokie biodra, jest wrodzoną cechą genetyczną płci żeńskiej? Jeżeli walczysz o ujędrnienie ciała, ale jakoś nie idzie Ci z tym cellulitem, zobacz dlaczego.
Problem medyczny czy kosmetyczny? Czym jest cellulit?
Cellulit był, jest i będzie towarzyszył kobietom. Jak wspomniałam, statystyki pokazują, że aż 85 − 98 proc. kobiet ma cellulit. Co więcej, podobnie dużo kobiet go nie akceptuje, chce się go pozbyć i zakrywa części ciała pokryte pomarańczową skórką. Tylko dlaczego? Skoro i tak prawie wszystkie ją mamy...
Czym jest cellulit? W medycynie i kosmetologii zmiany na skórze przypominające skórkę pomarańczową nazywa się liposklerozą, panikulopatią obrzękowo-zwłóknieniowo-stwardnieniową lub lipodystrofią typu kobiecego. Słowa cellulit pierwszy raz użyto w 1920 r. Wtedy to jeszcze uznawano, że za pofałdowaną skórę na ciele odpowiedzialny jest stan zapalny w skórze.
Sprawdź, czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają.
Nazywa cellulitis jest nieprawidłowa? Końcówki „-itis” używa się, żeby wskazać, że przyczyną choroby jest stan zapalny tkanki. Jak wykazały badania, cellulitowi nie towarzyszy stan zapalny, dlatego też nazwa ta jest niepoprawna.
Obecnie lekarze odchodzą od tej teorii uważając, że cellulit to nic innego jak zwyrodnienie skóry. Są nawet opinie (i to w świecie medycznym!), że cellulit jest po prostu wymysłem kosmetyki i marketingu, a nie poważną chorobą.
Tak naprawdę, zarówno medycyna, jak i kosmetologia mogą zajmować się cellulitem. Nie ulega wątpliwości, że zaawansowany cellulit może stać się dużo poważniejszym problemem medycznym: może prowadzić do zastojów tłuszczowych czy zakrzepów żylnych.
Sprawdź też kremy i maści na cellulit.
Odwieczna zagadka: skąd się bierze cellulit?
Tak, czy inaczej, problem cellulitu istnieje. Pytanie tylko skąd się bierze? Przy diagnostyce cellulitu bierze się pod uwagę między innymi takie czynniki jak: waga, wiek, styl życia, a przede wszystkim objętość tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenie. Na cellulit może wpływać także dieta − m.in. duża ilość węglowodanów i tłuszczy, a także duża ilość soli w diecie, która może zatrzymywać wodę w organizmie.
Na cellulit narażona jesteś zwłaszcza, jeżeli prowadzisz raczej siedzący tryb życia i nie lubisz aktywności fizycznej. Brak aktywności fizycznej sprawia, że w Twoich tkankach zatrzymuje się mikrokrążenie. Kiedy ćwiczysz Twoje mięśnie kurczą się, przez to przepychają krew oraz limfę wbrew siłom grawitacji − jest to tzw. pompa mięśniowa. Jej działanie zanika, jeżeli nie podbudzasz mięśni do pracy − stają się one mniej napięte i wiotkie. Siedzący tryb życia sprawia także większy nacisk na naczynia krwionośne i limfatyczne, przez co tworzą się zastoje.
Poznaj popularne zabiegi kosmetyczne na cellulit.
Co ciekawe, rozwojowi cellulitu sprzyja także noszenie butów na wysokim obcasie − to także tłumaczy się zatrzymaniem pracy pompy mięśniowej. W takich butach Twoje stopy nie mogą pracować prawidłowo, przez co mogą tworzyć się zastoje w łydkach.
Duże znaczenie mają także uwarunkowania genetyczne − co ciekawe, z badań wynika, że częściej zaobserwować można cellulit u kobiet białych, niż Azjatek czy Afrykanek.
Jak wspomniałam, można powiedzieć, że cellulit to domena kobiet. Medycyna jest zgodna, że bardzo duży wpływa na cellulit mają także Twoje hormony. To dlatego skórkę pomarańczową częściej można zauważyć u kobiet po ciąży, a także w okresie menopauzy. Związane jest to m.in. z nadmiarem estrogenu przy niskim progesteronie i specyficzną budową tkanki tłuszczowej.
Powstawaniu cellulitu sprzyja także... stres! Gdy się stresujesz, Twój organizm wytwarza dużą ilość kortyzolu, który wspomaga odkładania się tkanki tłuszczowej. Gdy się denerwujesz, dodatkowo spinają się Twoje mięśnie. Przez to mikrokrążenie jest zaburzone, a Twoje tkanki nieodżywione.
Sprawdź też kosmetyki do ciała.
Cellulit nie jedno ma imię: jakie są rodzaje cellulitu?
Cellulit rozwija się w kilku etapach − mogą one trwać miesiącami, a nawet latami. Zazwyczaj wyróżnia się 4 stadia cellulitu, gdzie 1. stadium jest cellulitem najświeższym, a ostatnie − najbardziej zaawansowanym.
W pierwszym etapie występowania skórki pomarańczowej, Twoja tkanka podskórna przebudowuje się, a komórki tłuszczowe (adipocyty) dzielą się i nierównomiernie układają w skórze. Kolejnym etapem jest zmiana składu chemicznego komórek tłuszczowych. To prowadzi do tego, że włókna kolagenowe zaczynają inaczej układać się w skórze − zaczynają oplatać komórki tłuszczowe i wyglądają jak pszczele gniazda. Takie struktury są bardziej widoczne przez skórę − to one sprawiają, że efekt skórki pomarańczowej jest jeszcze bardziej zauważalny. Te zmiany chemiczne w skórze ciągną za sobą lawinę zmian. Ze względu na to, że komórki tłuszczowe zaczynają się rozchodzić po skórze, Twój organizm ma tendencję do zatrzymania wody w organizmie − stąd możesz mieć wrażenie opuchnięcia.
Choć istnieje wiele teorii na temat tego, skąd się bierze cellulit, przyczyny jego występowania to najczęściej osłabienie mikrokrążenia w skórze, które może powodować zatrzymywanie się płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Przez to, z jednej strony, komórki skóry są źle odżywione − nie dochodzą do nich składniki odżywcze, a z drugiej − mikrokrążenie nie zabiera tego, co komórki z siebie wydalają (metabolitów).
Co ciekawe, nie każdy cellulit wygląda tak samo. Dlatego wyróżnia się kilka odmian cellulitu na podstawie wyglądu skóry i tkanki tłuszczowej.
Sprawdź też kremy do ciała.
Cellulit dzieli się na:
- Cellulit twardy
To zwykle problem młodych kobiet, nawet tych aktywnych fizycznie. Ta forma cellulitu nie zawsze widoczna jest gołym okiem. Można ją dostrzec dopiero po złapaniu skóry w place i ściśnięciu jej − wtedy pojawia się skórka pomarańczowa.
- Cellulit wiotki
Najczęściej występuje u kobiet, które nie uprawiają sportu i są mało aktywne. Możesz także zauważyć go na swojej skórze po dużej utracie wagi. Tu przede wszystkim problemem jest napięcie skóry (skóra traci swoją jędrność). Ta forma cellulitu może być już dostrzegalna gołym okiem.
- Cellulit mieszany
To połączenie cellulitu wiotkiego i twardego. Tak naprawdę jest najczęściej spotykaną formą cellulitu.
- Cellulit obrzękowy
Ta postać z kolei jest najrzadziej występującą postacią cellulitu. Jest też dość ciężka w leczeniu. Tkanka tłuszczowa na nogach, udach i pośladkach zaczyna zwiększać swoją objętość. Po przyciśnięciu skóry palcami, skóra nie wraca na swoje miejsce przez dłuższy czas i staje się blada. Za tę postać cellulitu często odpowiada większy problem z krążeniem i zastojami limfatycznymi. Tej formie cellulitu może nawet towarzyszyć ból.
Sprawdź też tabletki przeciwbólowe.
Walka z wiatrakami: jak zwalczyć cellulit?
Choć najczęściej pojawia się w okolicy ud i pośladków, cellulit możesz zauważ u siebie także na łydkach, kolanach, brzuchu czy na ramionach.
Eksperci, jak zawsze z resztą, twierdzą, że lepiej zapobiegać jest niż leczyć. Dlatego, kiedy zobaczysz pierwsze objawy cellulitu zacznij działać od razu. Skup się na odpowiedniej aktywności fizycznej, zmień coś w swojej diecie i dużo pij, aby oczyścić organizm. Postaw też na prawidłową pielęgnację. Mikrokrążenie w skórze możesz pobudzić mechanicznie, np. przez masaż szorstką gąbką lub szczotką. Polecane są także wszelkiego rodzaju peelingi do ciała i masaże, które pobudzą tkanki do pracy.
Niezawodne są także wszelkie kremy, balsamy i serum. Na ujędrnianie ciała dobrze wpłyną składniki kremów takie jak: garbniki, saponiny i flawonoidy. Poprawiają one mikrokrążenie krwi i limfy. Dlatego na opakowaniach kremów i preparatów ujędrniających, które podziałają także na cellulit szukaj: wyciągu z bluszczu pospolitego (ma go w swoim składzie Ziaja Multimodeling, ekspresowe serum antycellulitowe), zielonych i brunatnych alg morskich, mniszka lekarskiego, miłorzębu japońskiego, szałwii, lukrecji, rumianku,
Działanie ujędrniające na skórę mają także kakao i masło kakaowe (znajdziesz je w Nuxe Body, olejek modelujący sylwetkę do walki z cellulitem wodnym lub Palmer's Cocoa oliwka specjalistyczna do ciała) oraz kofeina (znajduje się ona w składzie m.in. Elancyl Slim Design Noc, krem przeciw uporczywemu cellulitowi). Substancje wspomagają usunięcie zastojów limfatycznych.
Przy walce z cellulitem nie zapominaj także o regularnym nawilżeniu skóry! Zarówno od środka, jak i na zewnętrz. Dzięki temu zwiększysz napięcie tkanek skóry i poprawisz jej wygląd. Szukaj więc preparatów, które mają w swoim składzie kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kolagen i elastynę.
Co zrobić, żeby na udach znów pojawiła się jędrna skóra? Domowe sposoby na cellulit to między innymi regularny peeling kawowy (pisała o nim Lila w artykule: Domowy peeling kawowy na cellulit) czy rozgrzewające wrapy z cynamonem (przepis na ten domowy zabieg znajdziesz w artykule: Sezon na dynię: okład i peeling wyszczuplający z dynią).
Muszę pochwalić Ci się, że raz w życiu wygrałam zaciekłą wojnę z cellulitem. Moim sposobem na pozbycie się skórki pomarańczowej było magiczne połączenie: zbilansowanej diety, prawidłowego nawodnienia ciała, regularnego stosowania kremów antycellulitowych (codziennie rano i wieczorem przez ok. 2 miesiące) i na deser... intensywne ćwiczenia cardio i siłowe − spędzałam na siłowni ok. 12 godzin w ciągu tygodnia! Taki tryb życia pozwolił mi się cieszyć gładką skórą nóg i pośladków.