Czarna rzepa − sposób na przetłuszczające się włosy! Poznaj jej działanie

22. 2. 2021 · 8 minut czytania
Czarna rzepa to roślina o wielu cennych właściwościach - możesz spotkać ją w składach kosmetyków na przetłuszczanie włosów oraz na odchudzanie. Dowiedz się więcej o jej działaniu!
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Czarna rzepa − sposób na przetłuszczające się włosy! Poznaj jej działanie

Czarna rzepa to ratunek dla wypadających i przetłuszczających się włosów − wzmacnia cebulki, hamuje łojotok i wspomaga oczyszczanie skóry. Poza tym ma właściwości odchudzające. Odznacza się podobną zawartością błonnika co ryż i z pewnością pomoże Ci zaspokoić głód na dużej 

Czarna rzepa − właściwości

Ludzie często zaliczają tę popularną europejską roślinę do warzyw korzeniowych takich jak ziemniaki i buraki. Jednak czarna rzepa to w rzeczywistości kuzyn brokułów, brukselki, rukoli i jarmużu. Jej alternatywna nazwa to czarna rzodkiew. Podobnie jak inne warzywa kapustn, rzepa dostarcza wielu składników odżywczych i jest niskokaloryczna. Korzeń czarnej rzepy i jej liściasta część są smaczne i pożywne.

Najbardziej wartościowe substancje zawarte w czarnej rzepie to:

  • witaminy: C, A, K, PP, B6, B2,
  • elektrolity: spore ilości potasu (233 mg) i sód (39 mg),
  • minerały: wapno (największa ilość), magnez, żelazo, fosfor, cynk oraz śladowe ilości manganu i miedzi,
  • fitoskładniki: Alfa i Beta-karoten, luteina i zeaksantyna.

Fitoskładniki to silne przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami tlenowymi. Mogą one uszkadzać komórki, przyczyniać się do starzenia organizmu i prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy typu 2 i choroby Alzheimera. W czarnej rzepie znajduje się także luteina (więcej o luteinie przeczytasz tu: Luteina na oczy − czy naprawdę poprawia wzrok?) i zeaksantyna, chroniące białka, tłuszcze i DNA organizmu przed czynnikami stresogennymi. Co ważne, mogą nawet pomóc w recyklingu innego kluczowego przeciwutleniacza w organizmie − glutationu.

Czarna rzepa to również źródło beta-karotenu. To karotenoid i przeciwutleniacz. Badania wykazały, że wysoki poziom beta-karotenu we krwi kompensuje część uszkodzeń płuc spowodowanych nadmierną oksydacją. Oprócz tego beta-karoten może spowolnić spadek funkcji poznawczych.

czarna rzodkiew

 

Czarna rzepa w kosmetyce

Oto kilka najważniejszych właściwości upiększających i pielęgnacyjnych czarnej rzepy.

Czarna rzepa na skórę

1. Czarna rzepa wzmacnia, oczyszcza i rozjaśnia skórę

Dokładnie oczyszczona skóra to ważny element pielęgnacji − bez niej kolejne etapy nie są w pełni skuteczne, np. składniki kremów do twarzy i ciała nie wchłaniają się tak dobrze, jak się spodziewamy. Czarna rzepa pomaga na tym kroku pielęgnacji − żel do mycia twarzy i naturalne peelingi z ekstraktem z czarnej rzepy doskonale oczyszczą, odświeżą i odżywią Twoją skórę. Roślina zawiera szereg witamin z grupy B, cynk oraz wysokie stężenie witaminy C. Taki zestaw skutecznie eliminuje wszelkie toksyny i szybko poprawia stan skóry.

czarna rzepa na włosy

 

2. Odmładza i działa przeciwutleniająco

Mówiłam już o tym, że czarna rzepa jest antyutleniaczem. Wyciąg z niej obfituje w witaminę C i flawonoidy. Dlatego kosmetyki z czarną rzepą doskonale radzą sobie ze skórą dojrzałą, spowalniają procesy starzenia, neutralizują wolne rodniki. Z czarnej rzepy mogą korzystać również osoby o wrażliwej skórze, ponieważ nie podrażnia i nie uczula.

3. Leczy zmiany skórne

Ekstrakt z czarnej rzepy będzie również bardzo pomocny w walce z trądzikiem i innymi zmianami skórnymi. Nie tylko zapobiega powstawaniu wyprysków i zaskórników, ale także leczy wszelkie blizny, zmiany trądzikowe, przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Zobacz, jak pozbyć się blizn po trądziku: Jak pozbyć się blizn po trądziku na twarzy?.

Czarna rzepa redukuje wszelkiego rodzaju nieestetyczne i niechciane pozostałości po różnego rodzaju infekcjach skórnych, przywraca skórze ładny, jednolity koloryt, delikatnie rozjaśnia i nadaje cerze naturalny blask.

czarna rzepa - właściwości

Czarna rzepa na włosy

1. Zmniejsza wypadanie i przetłuszczanie się włosów

Nadmierne wypadanie włosów to częsty problem. Czasem, żeby ograniczyć gubienie włosów z głowy, wystarczy przyjrzeć się swojej diecie i wzbogacić ją w składniki odżywcze, zwłaszcza krzem i cynk. Niekiedy jednak potrzebna jest interwencja z zewnątrz. Tu z pomocą, tak paniom, jak i panom, przychodzą kosmetyki z czarną rzepą.

Ekstrakt z czarnej rzepy to bardzo silny środek hamujący wypadanie włosów. Jak działa czarna rzodkiew na włosy? Pobudza krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu cebulki włosowe są wzmocnione i mocniej zakorzenione w mieszkach. Szampony z czarną rzepą mogą opóźniać proces wypadania włosów, a nawet dodać fryzurze objętości (jak szampon Ducray Anaphase+). Przy cienkich włosach polecam Ci szampon wzmacniający, hamujący wypadanie włosów Dermedic Caplilarte.

Czarna rzodkiew oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń, co także zapobiega wypadaniu włosów i wspomaga szybszy porost włosów. W połączeniu z innymi wzmacniającymi składnikami, jak w szamponie przeciw wypadaniu włosów BIOTEBAL, ekstrakt z rzepy pomoże szybciej poprawić ogólną kondycję skóry. Jeżeli zaczęły wypadać Ci włosy przez zmianę pory roku, nową dietę lub stres, możesz je wzmocnić specjalnym szamponem przeciw wypadaniu włosów Sesderma Seskavel. Czarna rzepa oczyszcza pasma z pozostałości kosmetyków do stylizacji, toksyn i zanieczyszczeń. Kosmetyki z czarną rzodkwią zazwyczaj nadają się do wrażliwej skóry.

sok z czarnej rzepy na włosy

 

2. Wspomaga kurację przeciwłupieżową

Czarna rzepa wspomaga walkę z łagodną formą łupieżu. W wersji dla mężczyzn wyciąg z rzepy znajdziesz w szamponie wzmacniającym przeciw wypadaniu włosów Tołpa Dermo MEN, Hair.

3. Zapewnia równowagę hydrolipidową skóry głowy

Czarna rzepa przynosi ulgę skórze głowy i równoważy procesy zachodzące na jej powierzchni. Przywraca również równowagę hydrolipidową, czyli hamuje łojotok, dzięki czemu zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Przy suchej skórze głowy przywraca właściwy poziom nawilżenia. Dodatkowo odżywia skórę głowy i włosy od nasady aż po końce.

szampon z czarnej rzepy

Domowe sposoby na kosmetyki z dodatkiem czarnej rzepy

Czarną rzepę lub gotowy wyciąg z rośliny możesz wykorzystać także w domowym laboratorium kosmetycznym. Jak?

1. Sok z czarnej rzepy na włosy

To doskonały domowy środek kosmetyczny. Można go pić jako suplement diety, ale dobrze sprawdzi się zewnętrznie, np. wcieraj go w skórę głowy lub myj nim twarz zamiast tradycyjnego toniku. Sok z czarnej rzepy dodany do białej lub zielonej glinki wzmacnia jej właściwości − stwórz więc własne maseczki do twarzy.

wyciąg z czarnej rzepy

2. Ekstrakt z czarnej rzepy

Może być stosowany jako mgiełka do włosów. Warto połączyć go z wybranym naturalnym olejem i nałożyć na pasma jako maskę olejową lub zrobić domową mgiełkę olejową i rozpylić na wilgotne włosy po umyciu.

3. Wcierka z czarnej rzepy

To nic innego jak sok wyciśnięty ze świeżego warzywa. Gotowy sok odcedź i wcieraj w skórę głowy 2 razy w tygodniu. Możesz nakładać go wacikiem, strzykawką lub za pomocą butelki z atomizerem. Wcierka działa najlepiej, gdy pozostawi się ją pod ręcznikiem na 30 minut. Istnieje dużo gotowych odżywek-wcierek, po które możesz sięgnąć − na pewno mają przyjemniejszy zapach niż naturalne warzywo.

 
wcierka z czarnej rzepy

Czarna rzodkiew – korzyści zdrowotne

Wielu naukowców i pracowników służby zdrowia uważa, że ​​składniki odżywcze rzepy korzystnie wpływają na Twoje zdrowie. Dlaczego?

1. Czarna rzepa łagodzi problemy jelitowe

Błonnik z czarnej rzepy może pomóc złagodzić problemy jelitowe. Jedna filiżanka surowej rzepy o wadze 130 g dostarcza 2,34 g błonnika. Pomaga on zmniejszyć ciśnienie i stan zapalny w okrężnicy. Dieta bogata w błonnik jest związane z mniejszym ryzykiem problemów jelitowych.

czarna rzodkiew na włosy

2. Czarna rzodkiew obniża ciśnienie tętnicze krwi

Według badania z 2013 roku opublikowanego w British Journal of Clinical Pharmacology żywność zawierająca azotany dietetyczne (w tym rzepa i kapusta włoska) może przynosić wiele korzyści dla kondycji naczyń krwionośnych. Azotany obniżają ciśnienie krwi i hamują zlepianie się płytek krwi. Jednak długoterminowe ryzyko stosowania diety bogatej w azotany i jej wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego pozostają niejasne. Rzepa dostarcza również potasu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi przez uwolnienie sodu z organizmu. Potas pomaga też w rozszerzaniu tętnic.

3. Czarna rzodkiew obniża ryzyko zachorowania na raka

Wysokie spożycie warzyw krzyżowych − w tym rzepy, kalafiora i kapusty − powiązano z niższym ryzykiem wystąpienia raka. Warzywa te zawierają kilka związków, które mogą chronić przed niektórymi nowotworami. Jednym z nich jest 3,3'-diindolylmethane. Poza tym żywność, która zawiera związek zwany sulforafanem, może również potencjalnie odgrywać ważną rolę w leczeniu raka. Warzywa kapustne zawierają duże ilości tej substancji. Badanie z 2015 roku wykazało, że sulforafan może wpływać na działanie deacetylazy histonowej, enzymu odgrywającego rolę w rozwoju komórek rakowych.

4. Czarna rzepa na odchudzanie!

Produkty bogate w błonnik sprawiają, że jedzenie wypełnia Cię na dłużej. Rzepa jest niskokaloryczna (16 kcal/100 g), więc możesz wkomponować ją w dietę odchudzającą. Spożywanie posiłków bogatych w błonnik pomaga również utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Zawartość błonnika w rzepie pomaga zapobiegać zaparciom i utrzymać przewód pokarmowy w dobrej kondycji.

Czarna rzepa w kosmetykach i diecie − co zapamiętać?

Czarna rzepa, czy też czarna rzodkiew, to genialne warzywo, które przydaje się nie tylko w kuchni. Wyciąg z czarnej rzepy przede wszystkim pomaga w oczyszczeniu skóry głowy, wzmacnia włosy i zapobiega ich przetłuszczaniu się oraz nadmiernemu wypadaniu. Antyoksydanty i witaminy ukryte w roślinie pomagają w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami tlenowymi. Dodatkowo pomaga w leczeniu trądziku i blizn. Jako smaczny składnik diety chroni Twój organizm przed chorobami układu krążenia i rozwojem niektórych nowotworów.

 

Źródła:

  1. Rudrappa, U.: Black radish nutrition facts. W: Nutrition and You [online] Aktualizacja 05.04.2019 [dostęp 13.02.2021] Dostępny w Internecie: https://www.nutrition-and-you.com/black-radish.html
  2. Ware, M.: What are the benefits of turnips? W: Medical News Today [online]. Aktualizacja 04.11.2019. [dostęp 13.02.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/284815#diet-tips
  3. Newman, T.: All you need to know about beta carotene. W: Medical News Today [online]. Opublikowany: 14.12.2017. [dostęp 13.02.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/252758#_noHeaderPrefixedContent
  4. Trynide, N.: Black radish – a wonderful, natural cosmetic. What products to look for in it? W: UKcosmeticsPOST [online]. [dostęp 13.02.2021]. Dostępny w Internecie: http://cosmetics-uk.com/black-radish-a-wonderful-natural-cosmetic-what-products-to-look-for-in-it/

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice