Keratyna na włosy – jak działa i czy warto ją stosować?

18. 7. 2017 · 5 minut czytania

Chcesz wzmocnić, odżywić i zmiękczyć włosy? Sięgnij po produkty zawierające keratynę. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na kuracje kreatynowe i komu poleca się je w sposób szczególny!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Keratyna na włosy – jak działa i czy warto ją stosować?

Kuracje keratynowe to ulga dla zniszczonych od prostowania, kręcenia lub rozjaśniania włosów. Dzięki kosmetykom, które w składzie mają naturalny składnik budujący włosy, czyli białko w postaci keratyny, Twoja fryzura odzyska blask, naturalny połysk i jedwabistą miękkość. Odżywione proteinami włosy stają się sypkie i miękkie, a rozdwojone końcówki przestaną spędzać Ci sen z powiek. Walczysz o długie włosy? Pożegnaj się z nożyczkami i zaopatrz się w kosmetyki na bazie keratyny.

Jak działa keratyna do włosów?

Keratyna jest naturalnym składnikiem budującym włosy. By dobrze zrozumieć jako działa, a co za tym idzie, by wiedzieć kiedy należy włączyć ją w pielęgnację włosów, zaczniemy od małej powtórki z chemii.

Mówiąc w wielkim uproszczeniu, keratyna to białko, które odpowiedzialne jest za kształt i strukturę włosów. To m.in. wiązania chemiczne keratyny wpływają na to:

  • czy włosy są zdrowe i lśniące, czy też matowe i pozbawione blasku,
  • ale także na to czy są kręcone czy proste.

Substancja ta odpowiada także za właściwą ochronę włosa, a jej niedobór może sprawić, że łuski włosa mogą się otworzyć i być bardziej podatne na zniszczenia i rozdwojenia.

Gdy modelujesz włosy, np. farbujesz je, kręcisz lub prostujesz gorącymi prostownicami i lokówkami, pozbawiasz je keratyny. Dlatego też, aby odbudować włosy, ważne jest dostarczenie białka, czyli protein, w codziennej pielęgnacji. Keratyna wygładza włosy, a wypełniając ubytki w powłoce ochronnej, nadaje im także blask i naturalny połysk.

 

Czy warto stosować keratynę do włosów?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Przede wszystkim o tym, czy warto stosować keratynę, zadecydować powinna kondycja Twoich włosów. Jeżeli masz włosy o rozdwojonych końcówkach, płaskie, zniszczone, bo często używasz prostownicy lub lokówki, albo też regularnie rozjaśniasz włosy, kreatyna może stanowić dla Ciebie dobre rozwiązanie, a wkomponowanie jej w pielęgnację pomoże Ci odbudować zniszczone włosy (Jak uratować zniszczone włosy po rozjaśnianiu?).

Uważaj jednak na przeproteinowanie włosów. Jeśli dostarczysz swoim włosom zbyt dużej dawki protein (czyli m. in. keratyny) możesz sprawić, że staną się suche, puszące się, sztywne i szorstkie. A przecież keratyna ma przede wszystkim sprawić, że włosy odzyskają połysk!

Jeżeli nie wiesz, czy Twoje włosy są przeproteinowane czy zniszczone - dobrze sprawdzić to używając szamponu z SLS lub SLES - po użyciu takiego środka przeproteinowane włosy powinny wrócić do równowagi, a włosy potrzebujące keratyny nie będą wykazywać aż takiej poprawy. I w takim wypadku Twoim włosom może pomóc właśnie keratyna.

 

Keratyna do prostowania włosów - jakie efekty daje zabieg u fryzjera?

Keratyna na włosy działanie

 

Każda z moich koleżanek, która kiedykolwiek skusiła się na zabieg prostowania włosów (a było ich kilka) na pytanie czy było warto odpowiadała mi: „Oczywiście! To błogosławieństwo. Teraz spokój na 2-3 miesiące”. Dlaczego? Bo twierdziły, że włosy nie puszą się, nie wymagają rano prostowania lub układania, a do tego pięknie się błyszczą i wyglądają na zdrowe.

Postanowiłam więc przyjrzeć się temu zabiegowi dokładniej i dowiedzieć się, co sprawia, że włosy po prostowaniu keratyną dają to podkreślane przez panie poczucie „spokoju”.

Do prostowania keratynowego wykorzystuje się specjalnie skomponowane preparaty fryzjerskie, które zawierają tzw. hydrolizowaną keratynę, a więc taką, która dzięki drobnym cząsteczkom wnika w głąb struktury włosa i odbudowuje go. Skuteczność tej substancji jest tak wysoka, dlatego, że keratyna pozyskiwana jest z wełny owczej i ma ona bardzo zbliżoną budowę do ludzkiego włosa. Tak więc Twoje włosy powracają do naturalnej równowagi.

Temperatura ceramicznej prostownicy (ok. 230 stopni C) pomaga otworzyć łuski włosa i tym samym keratyna jeszcze łatwiej wnika do łodygi włosa. Zabieg prostowania keratyną sprawia, że włosy wyglądają jak tafla wody - są lśniące, mocne i idealnie gładkie. Do niedawna prostowanie keratyną wykonać można było tylko w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Dziś na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które pozwalają na wykonanie zabiegu w domu. Efekt prostowania utrzymuje się od 2 do 4 miesięcy.

Odżywka z keratyną do włosów

Na szczęście jest całkiem sporo odżywek do włosów z keratyną – masz w czym wybierać. Dzięki działaniu keratyny zniszczone włosy powoli odbudowują się i stają się widocznie wygładzone. Pierwszym objawem, który można zauważyć po użyciu odżywki z keratyną jest zdecydowanie łatwiejsze rozczesanie włosów - stają się one bardziej sypkie i śliskie - po prostu przyjemne w dotyku.

Keratynę można aplikować na włosy także w postaci mgiełki - możesz wykonać ją sama, dodając do hydrolatów i olejków parę kropel keratyny hydrolizowanej. Jeżeli nie lubisz bawić się w małego chemika i boisz się, że niewłaściwie zmieszasz proporcje składników, możesz sięgnąć po gotowe rozwiązanie np. Biovax NutriQuick (Dwufazowa odżywka bez spłukiwania. Keratyna + jedwab). W tej odżywce dodatkowym składnikiem jest jedwab, który wygładza, ale nie obciąża włosów.

Maska z keratyną do włosów

Część włosowych blogerek twierdzi, że właściwego odżywienia włosów keratyną można dokonać tylko za pomocą maski do włosów i to jeszcze zaaplikowanej w odpowiednim rytuale. Jak powinien on wyglądać?

Na umyte włosy nałóż bogatą i kremową maskę keratynową (np. marki Vichy), następnie owiń włosy folią spożywczą lub specjalnym czepkiem, aby podnieść temperaturę włosów. Podobnie jak w przypadku prostowania keratynowego chodzi tu o podgrzanie włosów i otworzenie łusek, aby maska mogła wniknąć w głąb struktury włosa i odżywić go od środka. Po 15 - 20 minutach ściągnij maskę, spłukując ją letnią wodą.

Po pielęgnacji zniszczone będą widocznie gładsze, a także możesz poczuć efekt dociążenia włosów, ale w dobrym tego słowa znaczeniu - fryzura stanie się mniej sianowata.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice