Niesamowite właściwości i zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce
Czy wiesz, że olej kokosowy wspomaga kondycję skóry i włosów? Dowiedz się, kto powinien po niego sięgnąć? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze kosmetyków na bazie tego surowca!
Spis treści
- Olej kokosowy i jego właściwości
- Olej kokosowy – zastosowanie. Zabieramy słoik z kuchni i idziemy do łazienki!
- Olej kokosowy na włosy, czyli fryzura jak z reklamy
- Olej kokosowy na twarz
- Olej kokosowy na ciało na 3 sposoby
- Olej kokosowy na dłonie i paznokcie
- I jeszcze jedno - po ukąszeniu komara!
- Kilkanaście kosmetyków z różnych działów drogerii w jednym słoiku
Olej kokosowy ma ostatnio czarny PR, ale czy słusznie? Prześwietlamy, jakie właściwości ma olej kokosowy. Pokazujemy, kilkanaście sposobów, jak można go wykorzystać do pielęgnacji twarzy, włosów i całego ciała. Okazuje się, że ten naturalny składnik zastąpi Ci połowę kosmetyczki!
Przez Internet przetoczyła się ostatnio debata na temat wad i zalet oleju kokosowego. Jeść czy nie jeść? Smażyć czy nie smażyć? Zastępować nim w kuchni tradycyjne tłuszcze? Nie będę hamletyzować i rozstrzygać kwestii spożywania oleju kokosowego. Zostawię to lekarzom i dietetykom. Skupię się za to na tym, jak olej kokosowy działa na nas od zewnątrz, nie od środka. A działa! Jest w stanie zastąpić od kilku do kilkunastu różnych kosmetyków. Jego właściwości są niesamowite, a zastosowanie bardzo szerokie. Dlatego zabieraj olej kokosowy z kuchni, przenieś go do łazienki i przechodzimy do rzeczy!
Spis treści:
- Olej kokosowy i jego właściwości
- Olej kokosowy – zastosowanie. Zabieramy słoik z kuchni i idziemy do łazienki!
- Olej kokosowy na włosy, czyli fryzura jak z reklamy
- Olej kokosowy na twarz
- Olej kokosowy na ciało na 3 sposoby
- Olej kokosowy na dłonie i paznokcie
- I jeszcze jedno - po ukąszeniu komara!
- Kilkanaście kosmetyków z różnych działów drogerii w jednym słoiku
Olej kokosowy i jego właściwości
Olej kokosowy otrzymuje się z miąższu orzecha palmy kokosowej. Jeżeli jest tłoczony z użyciem wysokiej temperatury, uzyskujemy olej kokosowy rafinowany, jeśli na zimno – nierafinowany. Pierwszy jest trwalszy i bezzapachowy, a drugi jest produktem bardziej naturalnym – ma o wiele więcej wartości odżywczych i posiada delikatny, egzotyczny zapach kokosa.
Olej kokosowy składa się przede wszystkim z nasyconych kwasów tłuszczowych. 45-55% stanowi kwas laurynowy, o który trudno w innych źródłach. Związek ten znajdziesz jeszcze w... mleku matki. Jego właściwości są niezwykłe: oprócz wspomagania odporności (dokładnie tak, jak mleko matki), zabija bakterie, grzyby i wirusy. Poza tym, olej kokosowy zawiera mnóstwo mikroelementów oraz witaminę E, której pozytywny wpływ na skórę jest znany od dawna.
Olej kokosowy – zastosowanie. Zabieramy słoik z kuchni i idziemy do łazienki!
Ten niezwykły olej ma właściwości nawilżające, łagodzące, wzmacniające, ujędrniające, przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe, przeciwtrądzikowe, przeciwłupieżowe... Można napisać o tym książkę, dlatego dziś opowiem tylko o najciekawszych właściwościach oleju kokosowego.
Olej kokosowy na włosy, czyli fryzura jak z reklamy
Może olej na włosach nie kojarzy się najlepiej, ale nie tym razem. Nadmiar oleju kokosowego łatwo zmyć, a jego „magiczny” składnik, czyli kwas laurynowy, łatwo wnika we wnętrze włosa i robi robotę!
Olej kokosowy, będący trójglicerydem kwasu laurynowego, wykazuje duże podobieństwo do białek włosowych, a dzięki swojej małej masie cząsteczkowej i prostemu łańcuchowi liniowemu może przenikać do wnętrza wału włosów.
The National Center for Biotechnology Information
Badania naukowe dowiodły, że olej kokosowy będzie świetny do włosów przetłuszczających się, ponieważ – paradoksalnie – powoduje, że skóra Twojej głowy produkuje mniej łoju.
Olej możesz wykorzystać na kilka sposobów: jako odżywkę albo maskę do włosów, środek do złagodzenia uczucia napięcia skóry głowy, a nawet pomoc w walce z wypadaniem włosów i łupieżem. Sama wybierz, jak do tego podejdziesz – stopniowo i ostrożnie czy odważnie i po całości!
Stopniowo i ostrożnie?
Zacznijmy od opcji, która brzmi najmniej ryzykownie, jeśli martwi Cię efekt oleistych włosów. Zmocz włosy, weź na dłoń dwie lub trzy łyżeczki oleju kokosowego (dopasuj ilość do długości włosów). Szybko przestanie przypominać smalec i po wpływem ciepła zamieni się w płyn. Nałóż go i zostaw na minimum godzinę. Im dłużej będzie na włosach, tym efekty jego działania będą lepsze. Później umyj głowę swoim szamponem i zrób to, co zwykle robisz ze swoimi włosami. Najlepiej taki zabieg stosować przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Odważnie i po całości!
Wmasuj olej kokosowy w skórę głowy, a następnie rozprowadź na całej długości włosów, owiń je ręcznikiem i... dobranoc. Tak, zmyj tę maseczkę dopiero rano. Efekt? Skóra głowy będzie odczuwalnie mniej napięta, a włosy gładkie i przyjemne w dotyku. Dodatkowo - jeśli walczysz z łupieżem – cudowny kwas będzie Twoją dodatkową bronią, ze względu na silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i grzybobójcze.
Olej kokosowy na twarz
Jeśli chodzi o twarz, to sposobów zastosowania jest chyba tyle, ile sama wymyślisz. Poznaj 4 podpowiedzi!
1. Demakijaż
Olej kokosowy może posłużyć Ci do naturalnego demakijażu twarzy i oczu. Stosujesz wodoodporny tusz do rzęs i jego zmycie nie jest łatwe albo "kosztuje" Cię za każdym razem kilka rzęs? Olej kokosowy sprawdza się w tym przypadku genialnie. Nałóż odrobinę na wacik i postępuj dokładnie tak, jak w przypadku zwykłego płynu lub mleczka. Tylko nie trzyj zbyt mocno! Olej w oku to nic strasznego – jedynie na chwilę możesz widzieć „jak za mgłą”. Żeby tego uniknąć, przyłóż nasączony wacik do zamkniętego oka na kilkanaście sekund i ostrożnie przesuń go w dół. Czynność powtórz, aż ostatni wacik będzie czysty.
2. Krem pod oczy
Jeśli już jesteśmy przy oczach... nie jest łatwo o dobre kremy pod oczy, które nie podrażnią tej wyjątkowo delikatnej i cienkiej skóry. Olej kokosowy spisuje się za to na medal. Będzie bezpieczny dla skóry reagującej alergicznie na większość, nasyconych sztucznymi substancjami, kosmetyków. Do tego, zawarta w nim witamina E i przeciwutleniacze, zadziałają przeciwzmarszczkowo.
3. Krem do twarzy na noc
Olej kokosowy pomoże Twojej skórze zregenerować się po długim dniu, spędzonym w makijażu, często w zanieczyszczonym powietrzu i wśród bakterii. Delikatnie nawilży, ukoi podrażnienie, nie przetłuści, a dodatkowo - dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym - będzie pomocny w walce ze zmianami trądzikowymi.
4. Na usta!
Olej kokosowy sprawdzi się jako przyjemny balsam i pomadka do ust. A jeśli masz problem z ich pierzchnięciem - połącz odrobinę oleju kokosowego ze zwykłym cukrem (najlepiej w stosunku jeden do dwóch, czyli jedną łyżeczkę oleju kokosowego zmieszaj z dwiema łyżeczkami cukru) i zrób sobie skuteczny i smaczny peeling. Później możesz zastosować sam olej kokosowy, jako ochronny balsam.
Olej kokosowy na ciało na 3 sposoby
Sprawdził się na włosach, sprawdził się na twarzy, tym bardziej - sprawdzi się na reszcie ciała. Potrafi zastąpić kosmetyki z różnych działów drogerii. Przykłady? Proszę bardzo: balsam, peeling i pianka do golenia.
1. Peeling cukrowy na bazie oleju kokosowego
Ale po kolei! Po umyciu skóry - peeling. Podobnie, jak w przypadku mieszanki stosowanej na usta, najlepiej połączyć olej kokosowy i cukier w proporcjach 1:2. Peeling cukrowy na bazie kokosowej głęboko oczyszcza naskórek i pozostawia skórę nawilżoną i przyjemnie gładką. Jeśli masz problemy z cellulitem – dodaj do tej mieszanki łyżkę cynamonu i mieloną kawę.
Poznaj przepis na peeling kawowy.
2. Olej kokosowy zamiast pianki do golenia
A teraz dość zaskakujący sposób użycia oleju kokosowego - zamiast pianki do golenia! Zwilży nie tylko samą skórę, ale i włoski, których chcesz się pozbyć, dlatego golenie będzie dużo łatwiejsze.
3. …i jako balsam po goleniu
Po goleniu przychodzi czas na łagodzenie i nawilżenie. I tu bez niespodzianek - Twoja nowa "pianka do golenia" będzie też idealnym balsamem po depilacji. Mała ciekawostka - olej kokosowy pomoże Ci też w walce z rozstępami. Z tymi, które już masz i z tymi, które dopiero chcą się pojawić, ale im na to nie pozwolisz. Z jednej strony przyspieszy gojenie, z drugiej - skóra będzie dzięki niemu bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie nowych rozstępów.
Olej kokosowy na dłonie i paznokcie
Zdradzę Ci świetny trik. Zawsze po myciu rąk, kiedy są jeszcze mokre, nakładam na dłonie olej kokosowy, po czym wycieram je w ręcznik, ale odrobinę delikatniej. Sama zobaczysz, jak przyjemna w dotyku jest skóra! Tak zastosowany olej kokosowy nie pozostawi na dłoniach nieprzyjemnego tłustego filmu, a nawilży ją i odżywi. Dodatkowo , zapewniam, skórki wokół paznokci, nie będą tak widoczne.
Jeszcze jedna rada – przełóż odrobinę oleju kokosowego do małego pojemniczka (słoiki i buteleczki podróżne na kosmetyki znajdziesz w większości drogerii) i wrzuć do torebki. Dzięki temu będziesz go miała zawsze przy sobie.
I jeszcze jedno - po ukąszeniu komara!
Na koniec dość zaskakujące zastosowanie oleju kokosowego. Dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym, przyjdzie z pomocą, kiedy ukąsi Cię komar i powstanie brzydki ślad. Posmarowanie tego miejsca olejem kokosowym sprawi, że ranka szybciej się zmniejszy i zagoi.
Kilkanaście kosmetyków z różnych działów drogerii w jednym słoiku
Olej kokosowy zastąpi Ci kilkanaście kosmetyków. Na które partie ciała i w jaki sposób go użyjesz - Twój wybór. Przetestuj sama - sprawdź, które sposoby użycia oleju kokosowego działają na Twojej skórze i włosach najlepiej. A potem chyba spokojnie możesz wyrzucić pół walizki kosmetyków. A zaoszczędzone pieniądze - sama wiesz…