Kolagen w kosmetyce – czy w ogóle działa? Właściwości i zastosowanie kolagenu w kosmetykach

30. 1. 2018 · 4 minuty czytania

Kolagen wspomaga walkę z cellulitem, zmarszczkami. Stanowi budulec skóry. Czy jednak kosmetyki z kolagenem zapewniają wymarzone efekty i pomagają w osiągnięciu jędrności skóry? Sprawdź!
 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Kolagen w kosmetyce – czy w ogóle działa? Właściwości i zastosowanie kolagenu w kosmetykach

Kolagen − substancja znana każdej kobiecie walczącej z wiotką skórą, cellulitem i zmarszczkami. Czym jest kolagen i co się dzieje z Twoim organizmem jak go zabraknie? Poznaj tajemnicze właściwości tej substancji i przekonaj się, które kosmetyki z kolagenem naprawdę działają!

Rola kolagenu w organizmie

Kolagen to naturalnie występujące w organizmie białko, które stanowi jeden z podstawowych składników tkani łącznej (czyli spoiwa łączącego komórki). Jest budulcem większości narządów wewnętrznych człowieka, takich jak: skóra, kości, zęby, chrząstki, ścięgna czy naczynia krwionośne. Stanowi on aż 30% wszystkich białek występujących w Twoim organizmie i ponad 60% budulca Twojej skóry! Sprawia, że skóra jest gładka i napięta, a włosy i paznokcie pozostają w dobrej kondycji.  

Aleksandra Anna Wolska dodaje:

„Można powiedzieć, że kolagen stanowi coś w rodzaju elastycznej i giętkiej siatki ochronnej, która zabezpiecza Twoją skórę i w ogóle zewnętrzne warstwy komórek przed odkształcaniem. To właśnie ta substancja odpowiada za elastyczność skóry, która dzięki niej posiada zdolność do tworzenia nowych komórek i pozostawania młodą i napiętą." 

Niestety, wraz z wiekiem, produkcja kolagenu w organizmie zaczyna spadać.  Szacuje się, że już od 25. roku życia tracimy około 1% kolagenu rocznie. Pojawia się m.in. cellulit, pierwsze zmarszczki oraz wypadają włosy.

Sprawdź też kosmetyki do ciała.

    Zastosowanie i właściwości kolagenu w kosmetyce

    Ponieważ kolagen stanowi „źródło młodości” skóry, nic więc dziwnego, że zaczęto stosować go na szeroką skalę w kosmetyce, głównie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Cząsteczki tego białka są jednak zbyt duże, aby przeniknąć aż do skóry właściwej. W kosmetykach stosuje się więc substancje, które pobudzają komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, czyli fibroblasty, do działania.

    Oprócz tego kolagen stosowany w kosmetykach przede wszystkim doskonale nawilża i odżywia naskórek. Dlatego też bardzo często związek ten stosowany jest w odżywczych maskach kolagenowych. W takiej postaci ma przede wszystkim zabezpieczać skórę przed nadmierną utratą wody oraz otoczyć skórę powłoką, która nie pozwala na dostanie się do niej toksyn i zanieczyszczeń z zewnątrz.

    Kolagen można znaleźć również w kosmetykach polecanych osobom ze skórą atopową. Substancja ta łagodzi podrażnienia i przynosi przyjemne uczucie ochłodzenia palących zmian alergicznych. Właściwie jest dobra dla każdego typu cery. Jeśli masz suchą skórę, pomoże Ci zatrzymać w niej wilgoć i tym samym zwiększyć jej nawilżenie, a jeśli dojrzałą – przywróci jej witalność."

    - dodaje Anna Aleksandra Wolska

    Sprawdź też kremy do twarzy.

    Kolagen w kosmetyce – działanie przeciwtrądzikowe

    Kolagen zalecany jest również w pielęgnacji cery trądzikowej. Po pierwsze, pomaga w regulacji gruczołów łojowych, przez co nie dochodzi do ich zatykania. Ponadto, kolagen pozyskany z ryb ma działanie przeciwzapalne. Pomoże on również w wygładzeniu blizn potrądzikowych.

    Kolagen w kosmetykach do pielęgnacji włosów

    Kolagen jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów, głownie odżywek i masek.  Zapobiega wypadaniu włosów i nadaje im sprężystość i blask. Wykorzystywany jest również w profesjonalnych zabiegach w salonach fryzjerskich, które mają na celu odbudowę struktury włosów.

    Kolagen w zabiegach kosmetycznych

    Kolagen wykorzystywany jest w wielu profesjonalnych zabiegach kosmetycznych. Przykładowo, wstrzykuje się go pod skórę w celu wypełniania zmarszczek i blizn. W tym wypadku używa się często kolagenu ludzkiego w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia alergii.  Żeby utrzymać efekt napiętej skóry, należy taki zabieg regularnie powtarzać (około 2 − 3 razy w roku). Co ciekawe, zastrzyki z kolagenu stosuje się również w przypadku bólów stawów (w kolano lub w kręgosłup) − w celu pobudzenia naprawy włókiem kolagenowych.

    Jakie pochodzenie ma kolagen w kosmetykach?

    W jaki sposób pozyskuje się kolagen, który wykorzystywany jest później w kosmetyce? Przez lata było to możliwe głównie dzięki wyciągom z części zwierzęcych (embrionów kurzych i bydlęcych czy też skór cielęcych). Obecnie, w kosmetyce wykorzystuje się również kolagen morski z ryby słodkowodnej − tołpygi. Badania wskazują, że jest on bardziej podobny do tego „ludzkiego”, a przez co bardziej skuteczny. W niektórych zabiegach kosmetycznych używa się również kolagenu ludzkiego (pochodzącego z tkanki tłuszczowej).

    Sprawdź też, jaką rolę w kosmetyce pełni kwas hialuronowy.

    Czy kosmetyki z kolagenem naprawdę działają?

    To zależy od jakości danego kosmetyku i od regularności w jego stosowaniu. Zawartość kolagenu w kosmetyku powinna być jak największa. Natomiast same jego cząsteczki jak najmniejsze, żeby zdołałby przeniknąć do głębszych warstw skóry. Kolagenu nie powinno się łączyć z jednoczesnym stosowaniem kwasów salicylowych i owocowych, a także retinolu, cynku i siarki. Kosmetyki z kolagenem najlepiej zadziałają, jeżeli zaaplikujemy je na dobrze oczyszczoną skórę.

    Suplementy z kolagenem dla urody – działaj od wewnątrz!

    Kolagen zawarty jest w produktach spożywczych (np. galaretkach czy podrobach), a także w wielu suplementach (w tabletkach lub płynie). Podobnie, jak w przypadku kosmetyków, trzeba bardzo zwracać uwagę na jakość takich produktów. Przede wszystkim, cząsteczki kolagenu powinny być na tyle małe, żeby były w stanie przeniknąć przez barierę jelitową. Wraz z kolagenem, warto spożywać witaminę C, która przyspiesza produkcję włókien kolagenowych.

    Sprawdź też, jakie właściwości ma kolagen.

    Kolagen w kosmetyce – podsumowanie

    Pielęgnacja skóry i włosów kosmetykami z kolagenem z pewnością pozytywnie wpłynie na jej wygląd. Jednak, żeby utrzymać efekty jędrnej i wygładzonej skóry i zdrowych włosów, należy uzupełniać braki kolagenu wewnątrz!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice