Demakijaż krok po kroku. Zobacz, jak zmyć makijaż po całym dniu!

29. 3. 2020 · 5 minut czytania

Dowiedz się, jak prawidłowo pozbyć się resztek makijażu. Sprawdź, jakich kosmetyków najlepiej używać. Przeczytaj, jak krok po kroku wykonać demakijaż i przygotować cerę do dalszych zabiegów!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Demakijaż krok po kroku. Zobacz, jak zmyć makijaż po całym dniu!

Każdego dnia, którego nakładasz na twarz makijaż, powinnaś także wykonywać demakijaż. Codzienne zmycie makijażu pomoże Ci zachować młody i świeży wygląd skóry. Z kolei pozostawione na skórze resztki makijażu mogą powodować zatykanie się porów, a co za tym idzie prowadzić nawet do wyprysków trądzikowych. Zobacz, jak zmywać makijaż krok po kroku.

Jak zmywać makijaż? Codziennie!

Demakijaż twarzy i oczu powinien być Twoim codziennym rytuałem oczyszczenia twarzy. Oczywiście, o ile makijaż nakładasz na skórę. Dokładne zmycie ze skóry podkładu, ceni do powiek, tuszy do rzęs czy nawet pomadki, pomoże Ci zachować młody i świeży wygląd na dłużej. Co więcej, skóra następnego dnia będzie wyglądała o niebo lepiej.

Dlaczego demakijaż jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że kolorowe kosmetyki pozostawione na skórze zbyt długo stają się niczym innym jak elementem zanieczyszczenia Twojej skóry. Resztki makijażu (np. podkładu) wraz ze złuszczającym się naskórkiem zatykają pory. To może prowadzić w konsekwencji do powstawania wyprysków skórnych.

Sprawdź też kosmetyki do demakijażu.

Demaijaż oczu

 

Jest to też element dbania o młody i jędrny wygląd skóry. Dzięki codziennemu demakijażowi walczysz z oznakami upływu czasu.

 

Prawidłowy demakijaż twarzy krok po kroku

1. Umyj dłonie!

To ostatnio bardzo modne hasło. Jednak zanim przystąpisz do demakijaż, zwiąż włosy i dokładnie umyj ręce. Pamiętaj, namydlaj ręce przynajmniej przez 30 sekund, żeby zabić niemal wszystkie bakterie i wirusy, który pozostają na Twojej skórze.

pielęgnacja włosów

2. Demakijaż oczu

Wszystko zaczyna się od demakijażu oczu. To największe wyzwanie. Dobierz właściwy kosmetyk (np. płyn czy olej do usuwania maskary wodoodpornej lub płyn micelarny, który poradzi sobie ze zwykłym tuszem do rzęs).

Płyn micelarny lub płyn dwufazowy nałóż bardzo obficie na bawełniany wacik. Następnie, przyłóż go do oka i pozostaw tak przez ok. 20 - 30 sekund. Chodzi o to, żeby płyn zaczął rozpuszczać makijaż. Kiedy będziesz czuła, że płatek kosmetyczny łatwo sunie po skórze, zmywaj makijaż w kierunku do wewnętrznego kącika oka (nigdy odwrotnie!). Bądź bardzo delikatna, żeby nie rozciągać skóry pod oczami.

demakijaż twarzy krok po kroku

 

Sprawdź też, jak w domu przygotować olejek do demakijażu: Zmyj to z siebie! Przepis na domowy olejek do demakijażu

3. Oczyszczanie rzęs

Choć wydawać Ci się może, że usunęłaś cały makijaż z rzęs, wcale tak może nie być. Weź patyczek do uszu, nasącz go płynem, którym zmywałaś oczy i dokładnie oczyść linię rzęs. W ten sposób nie będziesz sobie ich wyrywać.

patyczki higieniczne

4. Oczyszczanie ust

Zastanawiasz się, czym usunąć pomadkę lub błyszczyk? Z tego typu tłustymi kosmetykami najlepiej poradzi sobie olej. Możesz zastosować np. zwykłą oliwę z oliwek lub po prostu płyn, którym przed chwilą zmyłaś oczy. Oczywiście, użyj do tego osobnego, czystego wacika. Pamiętaj, kiedy tylko zobaczysz, że wacik jest zbyt brudny i nie wchłania już kosmetyków, zmień go na nowy!

Sprawdź też kosmetyki do ust.

5. Demakijaż twarzy i szyi

Czas na usuwanie podkładu z twarzy. Tu sprawdzi się najlepiej płyn micelarny. Micele zadziałają niczym magnes i wyciągną z Twoich porów zanieczyszczenia z całego dnia i resztki kosmetyku. Podobnie nasącz bardzo, bardzo obficie wacik i delikatnie, okrężnymi ruchami usuwaj makijaż.

Kiedy dojdziesz do szyj − rób to ruchami od dołu do góry − nigdy w przeciwnym kierunku.

Demakijaż twarzy i szyi

6. Żel do mycia twarzy

Jeżeli wydaje Ci się, że skóra jest czysta, zapewniam Cię, że tak nie jest. Na tę chwilę dopiero pozbyłaś się makijażu powierzchownie. Teraz czas na umycie skóry i jej porządne oczyszczenie. W tym celu wybierz delikatną piankę lub żel do mycia twarzy dostosowane do rodzaju Twojej cery. Żel rozetrzyj delikatnie  dłoniach i okrężnymi ruchami nanoś na całą twarz. Następnie zmyj ciepłą wodą.

mycie twarzy wodą

7. Tonik i krem

Ostatnim etapem demakijażu i oczyszczania jest przywrócenie skórze właściwego pH. Do tego zastosuj tonik. Teraz Twoja skóra jest dopiero gotowa na dalszą pielęgnację, czyli nałożenie odżywczego kremu lub maski.

Sprawdź też, jak samodzielnie wykonać w domu płatki do demakijażu na bazie oleju kokosowego: Zrób sama płatki do demakijażu! Z olejem kokosowym i nie tylko!

Czym najlepiej zmywać makijaż?

Wszystko zależy od typu Twojej cery. Przy cerze tłustej postaw na lżejsze kosmetyki, koniecznie bez zawartości alkoholu! Alkohol wysusza tylko skórę tłustą, co może prowadzić do jeszcze większej produkcji substancji oleistych przez gruczoły. Dobrze sprawdzą się wszelkie płyny micelarne przeznaczone do tego rodzaju cery, a także pianki i żele do mycia. Oczyszczanie skóry warto zakończyć delikatnym tonikiem do skóry tłustej, który przywróci jej właściwe pH.

Przy skórze naczynkowej także warto uważać. Tu sprawdzi się delikatny żel myjący Pharmaceris N Puri-Capilium, który w swoim składzie zawiera wyciąg z ostropestu (zmniejsza zaczerwienienie skóry). Kosmetyk ten nadaje się zarówno do demakijażu twarzy, jak i oczu (możesz zmywać nim cień do powiek i tusz do rzęs).

Do cery alergicznej także stosuj właściwe kosmetyki. Do cery suchej i wrażliwej użyj np. nawilżającej emulsji myjącej do twarzy z olejem z kiełków pszenicy Vianek czy delikatnego żelu Physiogel hypoallergenic do skóry suchej i wrażliwej.

Przy cerze alergicznej kosmetyki zawsze powinny być hipoalergiczne. Tu najlepiej oczywiście sięgnąć na półkę z dermokosmetykami po Uriage, woda micelarna do skóry normalenj i wrażliwej czy La Roche-Posay, woda micelarna do skóry wrażliwej. Przy cerze dojrzałej dobrze sprawdzi się woda micelarna z płatkami róż od Nuxe.

czym najlepiej zmywać makijaż

 

Nie każdy kosmetyk poradzi sobie z demakijażem tuszu wodoodpornego. Bardzo często producenci maskar wskazują, czym można ją zmywać. Sama używam tuszu, na który nie działają płyny micelarne, ani oleje. Świetnie za to rozpuszcza go ciepła woda. W przypadku tradycyjnych tuszy wodoodpornych najlepiej stosować oleje lub płyny z olejami, takich jak Ziaja De-Makijaż − dwufazowy płyn do demakijażu oczu. To samo tyczy się pomadek do ust czy błyszczyków.

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice