Depresja w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie. Czy depresja w ciąży ma wpływ na dziecko?
Czy depresja w ciąży może wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka? Przeczytaj, jak rozpoznać objawy depresji, w jaki sposób leczyć zaburzenia depresyjne i jakie są najczęstsze przyczyny ich wystąpienia.
Spis treści
Ciąża kojarzy się zazwyczaj z radością i oczekiwaniem na nowe życie, jednak dla wielu kobiet jest to czas dużego stresu, obaw o przyszłość i niepewności. Negatywne emocjemogą doprowadzić do zaburzeń depresyjnych, co wiąże się z konsekwencjami zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Stąd tak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie schorzenia.Dowiedz się więcej na temat.
Przyczyny depresji w ciąży
Gwałtowne zmiany fizyczne i emocjonalne to rzeczywistość każdej kobiety spodziewającej się przyjścia na świat potomka. Radość przeplata się z lękiem, euforia z obawami o przyszłość, w efekcie czego przyszła mama w ciągu 9 miesięcy doświadcza różnorodnych stanów mogących przełożyć się na duże obciążenie psychiczne. Rozpoznanie depresji u kobiety w ciąży jest często trudnym zadaniem, ponieważ wielu ciężarnym dokucza zmęczenie, wahania nastroju czy złe samopoczucie, przez co pierwsze symptomy depresji utożsamiane są najczęściej z odmiennym stanem.
Tymczasem okazuje się, że problem dotyczy nawet 15%, a niektóre statystyki mówią o 20% kobiet w ciąży, u których zdiagnozowano zaburzenia afektywne, w tym zaburzenia depresyjne. Co ważne, zmiany mogą wystąpić na każdym z etapów ciąży, a nieleczona depresja skutkuje poważnymi konsekwencjami zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka.
- Najczęstszym czynnikiem ryzyka depresji w ciąży są zmiany hormonalne wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego.
- Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się również predyspozycje genetyczne do zaburzeń psychicznych, traumatyczne doświadczenia lub zaburzenia afektywne w przeszłości. Ryzyko zwiększa również stres związany z ciążą, obawy przed zmianą sytuacji życiowej oraz trudności w relacjach interpersonalnych.
- Istotny wpływ na rozwój depresji w ciąży mogą mieć ponadto czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak brak wsparcia bliskich, problemy finansowe czy konflikty rodzinne.
Depresja w ciąży – objawy
Objawy depresji w ciąży są niemal takie same jak w przypadku depresji występującej w innych okresach życia. Nierzadko zdarza się, że pierwsze symptomy zaburzeń depresyjnych są bagatelizowane przez same kobiety, a także ich bliskich, przez co większość ciężarnych nie zgłasza się do specjalistów po fachową pomoc. Jakie objawy powinny wzbudzić podejrzenie depresji? Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 do stwierdzenia epizodu depresyjnego wymagana jest obecność co najmniej dwóch z trzech najważniejszych objawów przez okres dłuższy niż 2 tygodnie. Należą do nich:
- Znaczne obniżenie nastroju,
- Utrata zdolności odczuwania radości, tzw. anhedonia,
- Wzmożona męczliwość i uczucie wyczerpania, ograniczenie aktywności. Sprawdź również, co to jest zespół chronicznego zmęczenia.
W przebiegu depresji w ciąży mogą wystąpić także:
- Osłabienie koncentracji i uwagi,
- Brak apetytu,
- Obniżona samoocena,
- Poczucie winy,
- Problemy ze snem,
- Nieuzasadniony pesymizm,
- Unikanie kontaktów społecznych,
- Kłopoty z podejmowaniem decyzji.
Depresja w ciąży – leczenie
Nieleczona depresja może być bardzo poważnym zagrożeniem, dlatego tak istotne jest, by niezwłocznie po zauważeniu potencjalnych stanów depresyjnych zgłosić się po pomoc. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku kobiet w ciąży przyjmowanie jakichkolwiek tabletek poprawiających nastrój, ziół na depresję, suplementów czy witamin i minerałów powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Nawet jeśli mamy do czynienia z pozornie „bezpiecznymi” substancjami zalecanymi ciężarnym, takimi jak kwas foliowy, witaminy z grupy B czy kwas DHA, który jest niezwykle ważny już w okresie prenatalnym. Odpowiednie stężenie DHA dla dzieci ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego oraz układu krążenia.
Kwas foliowy jest obecny w poniższych preparatach:
Pierwszym etapem leczenia depresji w ciąży jest właściwa diagnoza, która oprócz badania lekarskiego, może obejmować również testy przesiewowe przeprowadzane dwukrotnie – pomiędzy 11. a 14. oraz między 33. a 37. tygodniem ciąży. Testy mają na celu wskazać obciążenie zwiększonym ryzykiem depresji za pomocą kwestionariusza PHQ-9. Depresja w ciąży może być leczona za pomocą:
- Psychoterapii indywidualnej,
- Terapii grupowej,
- Farmakoterapii (leki przeciwdepresyjne).
Warto podkreślić, że farmakoterapia zazwyczaj nie jest pierwszym wyborem w przypadku kobiet w ciąży, a niektórzy psychiatrzy obawiają się konsekwencji związanych ze stosowaniem antydepresantów przez ciężarne ze względu na brak w pełni bezpiecznych leków przeciwdepresyjnych. Dlatego lekarz, rozważając wprowadzenie farmakoterapii, zawsze ocenia, czy korzyści z zastosowania danego preparatu przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.
Oprócz fachowej pomocy i wprowadzenia specjalistycznego leczenia, w powrocie do zdrowia pomagają również alternatywne metody, należy więc wiedzieć, co robić, aby poczuć się lepiej.
- Niezastąpione w procesie wychodzenia z zaburzeń depresyjnych jest wsparcie bliskich, dlatego warto otworzyć się na rozmowę i podzielić się z partnerem lub inną zaufaną osobą swoimi lękami i obawami.
- W łagodzeniu objawów depresji pomaga zmiana stylu życia – wprowadzenie zrównoważonej diety, dbałość o regularny sen. Ważna jest też systematyczna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości ciężarnej, która w naturalny sposób podnosi stężenie endorfin i serotoniny (odpowiedzialnych za dobre samopoczucie) oraz obniża stężenie kortyzolu (hormonu stresu).
- Pomocne są ponadto różnorodne formy relaksu i techniki medytacyjne redukujące stres i napięcie towarzyszące depresji. Może to być spotkanie w gronie przyjaciół, wycieczka na łono natury, wieczór z ulubioną książką, a nawet domowe SPA z ulubionymi kosmetykami, które dodatkowo wypełnią przestrzeń odprężającym aromatem, np. Herbal Care LAWENDA z alantoiną żel pod prysznic relaksujący, który zamieni codzienną higienę w wyciszający rytuał.
- Relaksującą kąpiel można wzbogacić, z zachowaniem środków ostrożności, kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. Etja olejek naturalny lawendowy, uważany za środek balansujący emocje i łagodzący depresję.
Depresja w ciąży – gdzie szukać pomocy?
Z depresją w ciąży nie musisz, a nawet nie powinnaś zostać sama. Warto szukać pomocy i korzystać z dostępnych zasobów, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku profesjonalne wsparcie i opiekę.
- Jeśli odczuwasz objawy depresji w ciąży, zacznij od konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do odpowiednich specjalistów lub zaproponuje podstawową pomoc.
- Kluczowym krokiem w leczeniu depresji jest konsultacja z psychiatrą, który przeprowadzi kompleksową ocenę stanu psychicznego i ustali plan leczenia, który może obejmować terapię psychologiczną, farmakoterapię lub kombinację obu.
- Miejscem, gdzie można dzielić się doświadczeniami i otrzymywać wsparcie od innych osób w podobnej sytuacji, są grupy wsparcia dla kobiet w ciąży lub osób zmagających się z depresją.
Czy depresja w ciąży ma wpływ na dziecko?
Depresja w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i rozwojowych u dziecka zarówno podczas dzieciństwa, jak i w późniejszym życiu. Negatywny wpływ nieleczonej depresji na dziecko może obejmować między innymi zaburzenie relacji między matką a dzieckiem, problemy emocjonalne czy trudności w nauce. Istnieje również związek między depresją u rodziców a depresją u potomstwa. Stany depresyjne w ciąży mogą ponadto wiązać się z takimi konsekwencjami, jak przedwczesny poród, poronienie, mniejsza masa urodzeniowa dziecka oraz wystąpienie depresji poporodowej.
Podsumowanie
Depresja w ciąży to istotny, choć często bagatelizowany problem zdrowotny, a leczenie zaburzeń w tym okresie wymaga specjalistycznej opieki i indywidualnego podejścia, uwzględniającego potencjalne ryzyko dla zdrowia płodu. Najważniejszą rolę odgrywa uzyskanie odpowiedniej pomocy zarówno w kontekście psychiatrii i medycyny, jak i wsparcie wśród bliskich i rodziny.
Źródła:
- M. Golec, A. Rajewska-Rager, K. Latos, A. Kosmala, A. Hirschfeld, M. Molińska-Glura, Ocena zaburzeń nastroju u pacjentek po porodzie oraz czynników predysponujących do występowania tych zaburzeń, https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/45299/36544 [dostęp 20.04.2024 r.]
- Austin M.P., Psychosocial assessment and management of depression and anxiety in pregnancy. Key aspects of antenatal care for general practice, Aust Fam Physician. 2003 Mar;32(3):119-26. PMID: 12666348., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12666348/ [dostęp 20.04.2024 r.]
- J. Morylowska-Topolska, M. Makara-Studzińska, Współwystępowanie objawów lęku i depresji w kolejnych trymestrach ciąży, https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/31c67bce-e21f-4807-9671-b84560e879d7/content [dostęp 20.04.2024 r.]