Wahania nastroju − czy to objaw depresji?

19. 11. 2018 · 4 minuty czytania

Wahania nastroju mogą świadczyć o depresji lub innych chorobach. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, by poprawić nastrój i samopoczucie? Kiedy trzeba zgłosić się po fachową pomoc? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Wahania nastroju − czy to objaw depresji?

Depresja to ciężka choroba, a wahania nastroju są jednym z jej objawów. Tymczasem częste zmiany nastroju nie zawsze muszą mieć związek z poważnym, wymagającym leczenia zaburzeniem. Chandra i skłonność do „łapania dołów” może pojawić się z wielu niezależnych od depresji przyczyn.

Wahania nastroju – przyczyny

Jeżeli masz zaburzenia nastroju, Twój ogólny stan emocjonalny jest niestabilny i przeszkadza Ci to w codziennym funkcjonowaniu. Możesz czuć smutek, rozdrażnienie lub przygnębienie. Czasami dzieje się tak bez oczywistego i jasno określonego powodu. Przyczyn wahania nastroju może być wiele. Ale nie każda ma związek z poważną chorobą, jaką jest depresja. Jeżeli nie możesz samodzielnie określić przyczynę zmiany nastroju, a do tego zaburzenia są przewlekłe, warto zasięgnąć opinii specjalisty (np. psychologa). W sieci dostępne są testy, które pomóc mogą Ci ocenić wstępnie charakter zaburzenia, a raczej jego stopień. Natomiast pamiętaj, że testy online to nie diagnoza!

Wahaniom nastroju sprzyja nieprawidłowe odżywianie, zła dieta, brak witamin i minerałów odpowiadających za sprawne funkcjonowanie organizmu. Warto pomyśleć o zdrowym jedzeniu, regularnych posiłkach, uzupełnianiu witamin (witamina D, Inozytol - witamina B6 kaps.) w okresie jesienno-zimowym. Zobacz, też jak zadbać o swój układ nerwowy: Jak wzmocnić układ nerwowy? Odpowiednia dieta może ukoić Twoje nerwy!

mężczyzna patrzący na siebie w lustrze

 

Kolejną przyczyną może być długotrwały lub silny stres, przepracowanie, niewystraczająca ilość odpoczynku, niedotleniony organizm – wszystko sprzyja apatii i przygnębieniu. Aktywność fizyczna pomaga walczyć z tą łatwą do wyeliminowania przyczyną obniżonego nastroju. Możesz sięgnąć po suplementy diety na bazie ekstraktów roślinnych, łagodzące stres i znużenie (Olimp Forstres lub różeniec górski, czyli tzw. arktyczny korzeń).

Częste zmiany nastroju mogą też wynikać z przyczyn środowiskowych. Miejsce, w którym mieszkasz, ludzie, którymi się otaczasz, rodzina – jeżeli którykolwiek z tych elementów nie funkcjonuje prawidłowo, nie stanowi dla Ciebie oparcia, gereruje stres, to Twoje huśtawki nastroju mogą być w pełni uzasadnione. Brak poczucia bezpieczeństwa, stabilności, niepewność, negatywne emocje mogą być na tyle obciążające psychicznie, że przygnębienie będzie formą ucieczki i wycofywania się.

    Wahania nastroju a depresja

    Poniższa lista dolegliwości to pewne źródło obniżonego nastroju:

    1. Depresja

    Długotrwałe i uporczywe okresy skrajnego smutku pojawiają się praktycznie w każdej codziennej sytuacji, dodatkowo nic Cię nie interesuje, pojawiają się dolegliwości fizyczne, problemy ze snem, jedzeniem, koncentracją.

    2. Choroba afektywna dwubiegunowa

    Zwana także depresją maniakalną lub chorobą afektywną dwubiegunową − choroba obejmuje naprzemienne epizody depresji (spadki nastroju) i manii (obsesji, pobudzenia, euforii).

    choroba afektywna dwubiegunowa walka z samym sobą

     

    3. Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD)

    Forma depresji najczęściej związana z krótszymi dniami i mniejszą ilością słońca. Pojawia się w okolicach późnej jesieni i trwa do wczesnej wiosny.

    4. Zaburzenie cyklotymiczne

    Zaburzenie, które powoduje emocjonalne wzloty i upadki − jest mniej ekstremalne niż zaburzenia dwubiegunowe. Ma nie tylko łagodniejszy charakter, ale jego wzór jest trudny do przewidzenia – nie wiadomo, ile może trwać faza lepszego, a ile słabszego nastroju.

    5. Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne

    Zmiany nastroju i drażliwość dobrze znane większości kobiet. Występują w fazie przedmiesiączkowej cyklu i ustępują wraz z początkiem miesiączki. Wszystkiemu winne są hormony i ewentualne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu.

    6. Okres dojrzewania i menopauza

    To 2 bardzo trudne dla kobiety momenty życiowe: wkraczanie w dorosłość i przekwitanie. Do huśtawek nastroju przyczyniają się tutaj hormony, ale także stres i nienajlepsze samopoczucie fizyczne.

    7. Uporczywe zaburzenie depresyjne (dystymia)

    Długotrwała (przewlekła) forma depresji.

    kobieta siedziące w ciemności - stan depresji

     

    8. Spadek nastroju wywołanyużywaniem substancji uzależniających lub lekami

    Objawy depresji rozwijają się w trakcie, wkrótce po zażyciu lub po ich odstawieniu.

    Wahania nastroju − jak sobie radzić?

    U większości osób zaburzenia nastroju można skutecznie leczyć za pomocą leków i psychoterapii. W przypadku zaburzeń o charakterze skróconym i łagodnym dobrym rozwiązaniem są spotkania z bliskimi, przyjaciółmi i szczera rozmowa. Często okazuje się, że inni mają podobne doświadczenia i chętnie dzielą się pomysłami na poprawę nastroju. Pamiętaj, że najpierw trzeba zidentyfikować przyczynę, aby móc leczyć zaburzenie.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice