Zioła na depresję i nerwicę – zobacz, które rośliny mogą pomóc
Do najlepszych ziół na depresje, nerwice i stany lękowe należy m.in. dziurawiec zwyczajny, kozłek lekarski, chmiel zwyczajny i lawenda lekarska. Jak stosować te rośliny lecznicze?
Spis treści
Zioła na depresję i nerwicę traktuje się jako wspomaganie leczenia, gdyż nie powinno się rezygnować z konwencjonalnej terapii. Rośliny lecznicze działają przeciwlękowo, zmniejszają podatność na stres i poprawiają samopoczucie. Pomagają osłabić objawy i przyśpieszają kurację. Jakie zioła na depresję są najlepsze?
Dobre zioła na depresję – po pierwsze dziurawiec zwyczajny
Depresja dotyka miliony osób na świecie i jest uznawana za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. W dodatku bardzo często jest tematem tabu. Problemu nie można bagatelizować, trzeba od razu udać się do specjalisty. Naturalne zioła na depresję stosuje się głównie przy lekkich objawach, nerwicy, zaburzeniach nastroju i stanach lękowych. Tylko niektóre są spożywane pomocniczo w cięższych przypadkach.
Jednym z najskuteczniejszych ziół, które pomagają przy nerwicy, stanach lękowych i depresji, jest dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) pospolicie występujący w Polsce. Surowiec leczniczy stanowi ziele (nadziemna, niezdrewniała część w początkowym okresie kwitnienia). Przy łagodnych stanach można pić napar parzony jak herbatę, w cięższych zaleca się korzystać z silniej działającego wyciągu alkoholowego. Na rynku dostępne są suplementy diety w postaci herbat, np. Dziurawiec Fix, zioła do zaparzania w saszetkach.
Substancje aktywnie czynne zawarte w roślinie (m.in. hyperycyna i flawonoidy) nie dopuszczają do obniżenia poziomu serotoniny w organizmie. Kurację powinno się stosować nie dłużej niż przez 4-6 tygodni. Niestety przeciwwskazaniem do stosowania dziurawca jest przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych. Z tego względu rozpoczęcie regularnej kuracji dziurawcowej zawsze należy konsultować z lekarzem. Nie zaleca się również przyjmować zioła przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.
Inne zioła na depresję i lęki
- Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – powszechnie stosowany w zaburzeniach emocjonalnych, przy stanach niepokoju, lękach, nerwicach i we wczesnych stanach depresyjnych. Dodatkowo pomaga przy bezsenności (sprawdź też zioła na bezsenność). Surowcem jest korzeń i kłącze. Zawiera szereg związków aktywnie czynnych pozytywnie wpływających na organizm, z czego najważniejsze są walepotriaty, czyli irydoidy estrowe, walerianina i składniki olejku eterycznego. Odwary z kozłka (gotowane przez ok. 15 min), krople lub inne suplementy diety nie powinny być stosowane dłużej niż przez miesiąc. Zbyt intensywna kuracja i przedawkowanie objawia się nudnościami oraz bólem brzucha.
- Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – w mieszance z kozłkiem należy do najpopularniejszych ziół na bezsenność. W rzeczywistości ma dużo szersze właściwości. Jest dobrym naturalnym środkiem na depresję. Działa uspokajająco. Tłumi napięcia i uczucie niepokoju. Surowcem są szyszki chmielu, dostępne w postaci suplementów diety.
- Lawenda lekarska (Lavandula angustifolia), nazywana wąskolistną ma lekkie działanie uspokajające. Roślina zyskała duże znaczenie w aromaterapii. Olejek lawendowy wykorzystuje się w leczeniu depresji, stanów lękowych i przy bezsenności. Jednym z najważniejszych związków jest linalool, który wywołuje relaksujący efekt przez stymulację węchowych neuronów czuciowych. Poznaj zastosowanie olejku lawendowego w kosmetyce.
- Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) – ziele działa uspokajająco i relaksująco. Ma lekkie właściwości nasenne. Pomaga na nerwice i kołatanie serca. Zawiera m.in. flawonoidy, irydoidy i alkaloidy. Wykazuje podobne działanie co kozłek.
- Melisa lekarska (Melissa officinalis) – to jeden z najbardziej znanych, lecz nie najskuteczniejszych naturalnych środków na nerwicę i stres. Warto stosować ją wspomagająco. Zmniejsza napięcie, pozwala lepiej radzić sobie ze stresem i ułatwia zasypianie. Melisa herbata ziołowa to dość powszechny suplement diety.
Chińskie zioła na depresję
Jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków na depresję wykorzystywanych w tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest kordyceps chiński (Cordyceps sinensis). To leczniczy grzyb pochodzący z Tybetu. Wspomaga organizm na wielu obszarach, pozwala zwalczać zmęczenie, osłabienie i zaburzenia emocjonalne. Z roślin natomiast warto korzystać z gotu cola, czyli wąkrotki azjatyckiej (Centella asiatica). Zwiększa kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Ogranicza napięcia i nerwice. Z mieszanek ziołowych Chińczycy najczęściej stosują Xiao Yao San, w skład którego wchodzi m.in. korzeń dzięgla chińskiego, korzeń lukrecji, kora mimozy, korzeń piwonii białej oraz kłącze atraktylodu wielkogłówkowego.
Jak stosować zioła na depresję?
Skuteczne zioła na depresję (a także inne schorzenia o podłożu psychicznym) są traktowane jako kuracje wspomagające. Zaleca się skonsultować ich spożywanie z lekarzem, gdyż mogą wchodzić w interakcje z lekami. W przypadku łagodnych stanów nerwicowych czy zwiększonego stresu można korzystać z nich w różnych formach (napary, odwary, maceraty, krople, wyciągi alkoholowe lub tabletki). Kobiety w ciąży i matki karmiące zawsze powinny konsultować się z lekarzem, gdyż często brakuje badań dotyczących wpływu danej roślin na organizm u tych dwóch wyodrębnionych grup. Zwykle nie zaleca się stosować suplementów z jednej rośliny dłużej niż przez 4-6 tygodni.
Sprawdź też, jak rozpoznać depresję u osób starszych.
Najlepsze zioła na depresję – podsumowanie
Powyżej opisane zioła mogą zapobiec depresji, osłabić jej objawy i pomóc w wielu innych, łagodniejszych schorzeniach. Jednakże nigdy nie można bagatelizować wizyty u specjalisty i konwencjonalnego leczenia. W tym wypadku nawet silnie działające rośliny lecznicze, takie jak dziurawiec, nie rozwiążą problemu.
Źródła:
- Dobros N.; Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym; 2017; Postępy Fitoterapii; 18(3): 215-222.
- Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.