Skąd się biorą piegi i co zrobić, żeby zniknęły?

29. 4. 2022 · 6 minut czytania

Jak pozbyć się piegów na zawsze? Czy to możliwe? Poznaj kilka sprawdzonych metod.

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Skąd się biorą piegi i co zrobić, żeby zniknęły?

Piegi na ciele to drobne przebarwienia skórne, które są efektem uwarunkowań genetycznych i ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Istnieje kilka zabiegów kosmetycznych pozwalających zniwelować ten problem. Ponadto, aby je rozjaśnić, można sięgnąć po odpowiednie preparaty oraz skuteczne domowe sposoby na piegi. Co zrobić, żeby przebarwienia zniknęły na zawsze? Jak zakryć piegi? Wyjaśniamy!

Co to są piegi?

Piegi to drobne (około 1-5 mm) przebarwienia skórne, a ich występowanie jest ściśle związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Skąd się biorą? Ich pojawienie się na skórze wiąże się z obecnością genu o nazwie MC1-R. To receptor peptydu, który odpowiada za aktywację melaniny, czyli wielocząsteczkowego barwnika występującego przede wszystkim w skórze oraz we włosach. Budują go feomelaniny (żółtoczerwone barwniki rozpuszczalne w alkaliach), a także eumelaniny (czarnobrązowe, nierozpuszczane pigmenty). Brak aktywności genu MC1-R prowadzi do wzmożonej produkcji feomelaniny, czego efektem są jasne włosy oraz predyspozycja do powstawania piegów.

Co to są piegi

Skąd biorą się piegi?

Wiele osób zastanawia się, od czego na twarzy i reszcie ciała wychodzą piegi. Bezpośrednio do ich powstawania przyczyniają się uwarunkowania genetyczne. Prowadzą do przyspieszenia procesu syntezy melaniny przez komórki pigmentowe. Jak wspomniałam wyżej, według badań zjawisko to ma związek z występowaniem genu MC1R. Piegi powstają również na skutek kontaktu skóry z promieniami słonecznymi zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Jest to związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UVA i UVB, co pobudza wydzielanie melanocytów. W efekcie na ciele pojawiają się tzw. piegi po opalaniu.

Jakie jeszcze czynniki mogą przyczynić się do nasilenia powstawania piegów?

  • Stosowanie olejków eterycznych do pielęgnacji skóry,
  • Używanie leków fotouczulających (np. barbituranów, sulfonamidów, salicylanów),
  • Wszelkie urazy skóry,
  • Stany zapalne i choroby dermatologiczne (np. atopowe zapalenie skóry, dermatozy),
  • Niewydolność nerek oraz wątroby,
  • Zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy (np. nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto),
  • Wahania hormonalne, takie jak ciąża bądź stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • Brak używania odpowiednich kremów z filtrem przeciwsłonecznym,
  • Choroby nowotworowe. 

Czy piegi znikają?

Osoby posiadające malutkie przebarwienia skórne nurtuje pytanie, jak raz na zawsze pozbyć się piegów. Niestety przebarwienia uwarunkowane brakiem aktywności genu MC1-R nie znikają samoistnie, dlatego żeby zlikwidować brązowe plamki na skórze, należy skorzystać z profesjonalnych zabiegów, np. laserowego usuwania piegów. Natomiast piegi na dekolcie lub plecach wywołane działaniem promieni słonecznych często bledną w okresie jesienno-zimowym

Jak zapobiec ich powstawaniu? Warto stosować kremy z filtrem oraz wkładać kapelusz, aby ograniczyć pojawianie się brązowych przebarwień. Osoby o jasnej karnacji z piegami powinny w szczególności zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, aby nie narazić swojego zdrowia i uniknąć fotouczulenia lub oparzenia słonecznego.

Czy piegi znikają

Jak pozbyć się piegów?

By pozbyć się niechcianych, brązowych przebarwień, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na piegi. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, np. żel Equalan Novaclear Whiten Whitenning Gentle Cleanser , a także krem Floslek White and Beauty. Tego typu kosmetyki często są wzbogacone w kwas kojowy o działaniu depigmentacyjnym. Związek ten przyczynia się do redukcji przebarwień, w tym piegów, a także wyrównania kolorytu skóry. 

Jak wybielić piegi w inny sposób? Można zastosować szereg środków złuszczających, takich jak maść rezorcynowa lub fenolowa. Ponadto niezwykłą skuteczność w walce z przebarwieniami wykazuje arbutyna, którą znajdziemy, np. w kremie wybielającym Nivelazione. Arbutyna hamuje proces syntezy melaniny, jednocześnie stanowiąc ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i ograniczając powstawanie piegów od słońca.

Należy jednak pamiętać, że mimo tego, iż preparaty apteczne znacznie ograniczają powstawanie przebarwień, nie wyeliminują ich całkowicie. Jak pozbyć się piegów na zawsze? W tym celu trzeba sięgnąć po bardziej radykalne sposoby. Zaliczają się do nich:

  • Peeling medyczny,
  • Krioterapia,
  • Laserowe usuwanie przebarwień,
  • Terapia depigmentacyjna.

Domowe sposoby — jak rozjaśnić piegi na twarzy?

Warto również dowiedzieć się, jak usunąć piegi domowymi sposobami. Metody te są mniej inwazyjne, a czasami przynoszą zamierzony efekt. Przede wszystkim polegają na rozjaśnieniu przebarwień, dlatego stosując je, nie można pozbyć się piegów całkowicie, a jedynie ograniczyć ich widoczność. W tym celu używa się, m.in.:

  • Soku z cytryny — z wykorzystaniem tego składnika przygotowuje się tonik do twarzy o działaniu rozjaśniającym i odżywiającym. By go stworzyć, wystarczy dodać sok z dwóch cytryn do szklanki z wodą destylowaną, a następnie odczekać ok. 30 minut,
  • Świeżej pietruszki — wykazuje również właściwości wybielające, czego efektem jest rozjaśnianie piegów. Z wykorzystaniem tego składnika można stworzyć mieszankę: należy połączyć 2 łyżki posiekanej pietruszki z 200 ml gorącej wody oraz z łyżką soku z cytryny,
  • Świeżych ogórków – cechują się właściwościami wybielającymi. Zalecane jest wykonanie około 30-minutowego okładu na twarz.
Jak ukryć piegi pod makijażem

Jak ukryć piegi pod makijażem?

Jeżeli likwidacja piegów nie jest możliwa, warto zastosować odpowiedni makijaż. Skóra z piegami może się stać niesamowitym atutem, zwłaszcza gdy wybierze się właściwe preparaty do pielęgnacji i makijażu, np. podkłady do twarzy o naturalnym wykończeniu. Możesz sięgnąć po lekkie podkłady i kremy BB, takie jak Iwostin Solecrin BB krem oraz Ziaja BB krem na niedoskonałości do skóry normalnej, suchej i wrażliwej. Jeżeli masz wrażliwą cerę, warto również sięgnąć po krem dla delikatnej skóry z alantoiną, np. Vianek, łagodzący krem BB, SPF 15, jasny. Zawarte w nim naturalne związki pigmenty ujednolicają koloryt skóry oraz rozświetlają twarz.

Co jednak w sytuacji, gdy chcemy znacznie ograniczyć widoczność brązowych plamek na twarzy? Jak zatuszować piegi? Przede wszystkim warto dobrać najlepsze podkłady kryjące, które zwykle charakteryzują się gęstszą konsystencją. Nie trzeba nakładać grubej warstwy preparatu na twarz. Wystarczy wklepać małą ilość produktu za pomocą palca lub gąbki do makijażu, aby cieszyć się efektem nieskazitelnej skóry. Dodatkową porcję podkładu możesz aplikować tylko w tych miejscach, które potrzebują większego krycia. 

W tuszowaniu piegów pomocne będą również dostosowane do typu cery korektory do twarzy. W tym celu należy dobrać kosmetyki w taki sposób, aby nie stworzyć tzw. efektu maski. Postaw zatem na dobrej jakości kryjący korektor odpowiadający kolorowi Twojej skóry, aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych plam na twarzy w miejscach, w których zaaplikujesz kosmetyk. Nakładaj go punktowo i stopniowo wklepuj delikatnie w skórę. Przy wyrównywaniu kolorytu cery nie można zapomnieć o obszarze pod oczami. Niestety wiele kobiet ma tendencje do ciemnych cieni, które zakryje lekki korektor o niskim stopniu krycia. 

Jeżeli dobrałaś już odpowiednie kosmetyki do zakrycia piegów, skup się na zastosowaniu kolorów adekwatnych do Twojej urody. Kobietom o jasnej karnacji i jasnych rudo-blond włosach świetnie pasują delikatne odcienie różu bądź złota. Natomiast makijaż dla pań o ciemniejszej karnacji z dużą liczbą piegów oraz mocnej oprawie oczu powinien bazować na ceglastoczerwonych barwach. Jeżeli masz intensywnie rude włosy, polecam Ci podkreślenie ich odcienia kolorem brzoskwiniowym lub pomarańczowym oraz czekoladowym brązem.

Sprawdź również: Najlepszy podkład kryjący – ranking produktów.

Podsumowanie

Widoczność piegów od słońca można znacznie zmniejszyć za pomocą domowych metod oraz specjalnych kremów. Ponadto, jeśli masz skłonność do występowania przebarwień na skórze, musisz ograniczyć ekspozycję na promienie słoneczne. Osoby, u których piegi wywołane są uwarunkowaniami genetycznymi, mogą sięgnąć po bardziej radykalne metody, takie jak specjalne zabiegi kosmetologiczne. W ten sposób zarówno skutecznie, jak i szybko pozbędą się piegów. Jednak chcąc zatuszować te małe brązowe plamy na twarzy, warto poznać tajniki odpowiedniego makijażu.

Źródła:

  1. Rok J., Otręba M., Buszman E., et.al., Melanina – z melanocytu do keratynocytu, czyli jak przebiega transport melaniny w skórze https://annales.sum.edu.pl/pdf-131359-59989?filename=Melanin%20_%20from%20melanocyte.pdf [dostęp online: 24.05.2022]     
  2. Engler-Jastrzębska M., Musiał C., Kamm A., Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-1.pdf [dostęp online: 24.05.2022]
  3. Pańczyk K., Waszkielewicz A., Marona H., Zaburzenia hiperpigmentacyjne skóry oraz farmakologiczne metody ich leczenia, Farmacja Polska, s.327-335 https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2014/___FP%2006_2014.pdf [dostęp online: 24.05.2022]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice