Frustracja seksualna w związku - czy jest na nią lekarstwo?
Frustracja seksualna wiąże się z brakiem realizacji potrzeb seksualnych. Sprawdź, jak ją rozpoznać i z czym może się wiązać długotrwała abstynencja seksualna.
Spis treści
Frustracja seksualna to stan kumulacji negatywnego napięcia w organizmie, spowodowana nierealizowaniem swoich potrzeb seksualnych w satysfakcjonujących sposób. Pojawia się zarówno u par współżyjących ze sobą, jak i tych, które zamierzenie żyją w abstynencji. Frustracja seksualna w związku i poza nim może skutkować rozdrażnieniem, problemami w relacjach z innymi ludźmi, lękami, a nawet stanami depresyjnymi. Zobacz, jak możesz rozwiązać ten problem.
Co to jest frustracja seksualna?
Frustracja seksualna tworzy się, kiedy potrzeby seksualne danej jednostki nie są zaspokajane. Chodzi o swojego rodzaju dysproporcję pomiędzy ilością i jakością pożycia seksualnego a prawdziwymi potrzebami człowieka. To tak naprawdę negatywne uczucia powodowane właśnie przez ten stan. Mogą one prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.
U kogo pojawia się frustracja seksualna? U mężczyzn, kobiet i każdej osoby, która nie może zaspokoić swoich potrzeb w sferze własnej seksualności. Stan ten nie zna podziału na płeć.
Frustracja seksualna w związku − przyczyny
Frustrację seksualną prowokuje wiele czynników. Ten negatywny stan emocjonalny, powodowany nierozładowanym napięciem seksualnym, może mieć charakter jednorazowy (epizodyczny), długotrwały lub ciągły. Stwarza go brak współżycia czy samodzielnego zaspokajania potrzeb, jak i niesatysfakcjonujące pożycie (np. brak osiągnięcia orgazmu w czasie stosunku).
Sytuacje, w których dana osoba mimo wyraźnej potrzeby, nie jest w stanie w danym momencie zaspokoić swoich pragnień, mają zwykle charakter epizodyczny i krótkotrwały. Dochodzi do nich np. wtedy, kiedy para chce współżyć, ale przeszkadza im w tym obecność gości w domu lub śpiące w łóżku rodziców dziecko. Frustracja, a więc negatywne napięcie emocjonalne związane z niezaspokojoną potrzebą seksualną, trwa krótko. Napięcie to znika, kiedy dojdzie do zbliżenia i partnerzy są usatysfakcjonowaniu z danej aktywności.
Przewlekła frustracja seksualna najczęściej występuje, kiedy para przez dłuższy czas nie może się do siebie zbliżyć. Wywołane może to być chorobą somatyczną związaną z układem rozrodczym (np. impotencją, suchością pochwy, która odbiera ochotę na współżycie, wulwodynią) czy ogólnym złym stanem zdrowia (np. chorobą nowotworową, życiem w przewlekłym bólu, depresją), lekami (antydepresanty mogą powodować oziębłość seksualną), ciążą i połogiem, menopauzą, a także rozłąką (związki na odległość). W sytuacji takiej znajdują się także osoby, które nie mają stałego partnera seksualnego (nie są w związku lub nie współżyją regularnie) i nie zaspokajają swoich potrzeb samodzielnie. Sprawdź też: Choroba wdowia (zespół Kehrera) u kobiet − brak orgazmu może fizycznie boleć!
Frustracja seksualna w związku pojawia się najczęściej u par, które mają różne poziomy libido, a więc kiedy jeden z partnerów chce uprawiać seks częściej, a drugi ma na to ochotę rzadziej. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z frustracją o charakterze ciągłym. Niedobranie seksualne pod tym kątem prowadzi do zaburzeń więzi emocjonalnej, a w konsekwencji do rozpadu związku. Sytuacja taka może też powstać w momencie, kiedy partner cierpi na impotencję (o charakterze psychogennym lub fizjologicznym) i nie zaspokaja partnerki w inny sposób. Bardzo podobnie kształtuje się obraz związków, gdzie to partnerka cierpi na tzw. oziębłość seksualną. Warto jednak wiedzieć, że hipolibidemia występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Niekiedy obniżone libido jest wynikiem toczącego się procesu chorobowego w Twoim organizmie. Nie pomijaj tych symptomów i wybierz się na badania.
Sprawdź też artykuł: Brak seksu w związku - problem ze mną, z nim czy z nami?
Co bardzo ważne, frustracja pojawia się także w momencie, kiedy para uprawia seks, jednak partner lub partnerzy nie są z niego zadowoleni. Brak odczuwania satysfakcji z seksu nie ogranicza się jedynie do braku orgazmu. Składa się na to wiele różnych czynników. Chodzić może np. o to, że partner chciałby kochać się w inny sposób, jednak obawia się porozmawiać o tym z partnerką lub co gorsza, partnerka nie akceptuje tego typu zachowań, sprowadzając je do kategorii dewiacji.
Objawy frustracji seksualnej
Należy podkreślić, że nie każda osoba niepodejmująca aktywności seksualnej musi być sfrustrowana. Ponieważ jest to stan emocjonalny, można dość łatwo pomylić go z innymi problemami na tym tle. Objawami frustracji są m.in.:
- stan rozdrażnienia, podenerwowania,
- stany lękowe i niepokój,
- stany depresyjne,
- problemy ze snem,
- nadmierne fantazjowanie o seksie, bez podejmowania akcji,
- spadek samooceny,
- przewlekły stres i niemożność jego rozładowania, rozluźnienia się,
- brak ochoty na zachowania autoerotyczne.
Symptomy, które jednak wskazywać mogą na frustrację seksualną w związku, w którym dochodzi do zbliżeń to:
- brak satysfakcji z pożycia − mimo uprawiania seksu z partnerem nie odczuwasz z niego satysfakcji,
- podczas stosunku myślisz o czymś innym,
- wolisz zachowania autoerotyczne od współżycia z partnerem,
- nie rozpoznajesz, czy osiągnęłaś orgazm (dotyka to głównie kobiet).
Czym grozi długotrwała abstynencja seksualna?
Trudno mówić tu, o tym, czym grozi długotrwała abstynencja. Wiele bowiem zależy od przyczyn braku współżycia w życiu danego człowieka. Niektóre osoby rodzą się z tak niskim libido, że aktywność seksualna nie jest im potrzebna do szczęścia. Istnieje też grupa osób, które nie odczuwają żadnego pociągu seksualnego − są to osoby aseksualne.
Jednak osoby, które długotrwale nie realizują swoich potrzeb seksualnych, mogą cierpieć na zaburzenia lękowe, niską samoocenę, a nawet zaburzenia depresyjne. Frustracja seksualna prowadzi także do rozdrażnienia, ciągłej nerwowości i życia w przewlekłym stresie. To z kolei ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne, np. podniesione ciśnienie tętnicze, bóle głowy, napięcia mięśniowe.
Jak radzić sobie z frustracją seksualną?
Nawet jeżeli dochodzisz do wniosku, że cierpisz z powodu frustracji seksualnej, nie załamuj rąk. Istnieje szereg sposobów poradzenia sobie z tym stanem. Najlepszym rozwiązaniem jest odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego. To już jednak nie jest takie proste. Dlatego zawsze należy poznać przyczyny braku pożycia, które wypełnia wszystkie Twoje potrzeby. Jeżeli uprawiasz seks z partnerem, ale on nie zaspokaja Twoich potrzeb, zacznij od szczerej i otwartej rozmowy o Waszych zbliżeniach. Zasięgnij także porady psychologa lub seksuologa. Czasem niekiedy, przy braku osiągnięcia kompromisu, pozostaje jedynie zmiana partnera seksualnego.
Jeżeli brak współżycia wynika z chorób somatycznych, skup się na Twoim zdrowiu. Problemy z impotencją niekiedy rozwiązują leki na potencję. W przypadku oziębłości seksualnej, po konsultacji z ginekologiem, wypróbuj tabletki na potencję dla kobiet. Problemy związane z suchością pochwy i bólem podczas stosunków rozwiązać mogą żele intymne.
Osoby pozostające w związkach na odległość lub te bez partnera, swoje napięcie seksualne mogą rozładować samodzielnie, przez zachowania autoerotyczne. Włącz w to swoją drugą połówkę poprzez komunikację na odległość np. przez telefon.
Długo budująca się frustracja seksualna prowadzi do poważnych zaburzeń na tle emocjonalnym i psychicznym. Dlatego warto porozmawiać o tym ze specjalistą, aby rozwiązać problem u podstaw.
Źródła:
- Zielona-Jenek M., Preferencje seksualne i związane z nimi zaburzenia: w stronę rozszerzonego modelu opisu, Psychiatr. Pol. 2018; 52(6): 1063–1073.